Aktualności

5 14
Kłosuj Komentuj Ulubione

Ruszył konkurs dla KGW na „Najpiękniejszy Tort na Dzień Matki”!

Cała nasza redakcja jest pod ogromnym wrażeniem kunsztu kulinarnego członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, z którymi mamy okazję się spotykać na wszelkich uroczystościach, festynach i jubileuszach w całym kraju. Stąd pomysł na nowy konkurs!

W związku ze zbliżającym się Dniem Matki zorganizowaliśmy konkurs na NAJPIĘKNIEJSZY TORT DLA MAMY!
Uhonorujmy najważniejszą kobietę w naszym życiu wyjątkowym tortem!


Żałujemy, że nie będziemy mogli skosztować Waszych słodkich niespodzianek, jednakże ocenimy zewnętrzny wygląd tortów. Co więcej, każda z osób zarejestrowanych na portalu mojeKGW.pl będzie mogła zagłosować na najpiękniejszy tort! Więcej szczegółów na temat „kłosowania” już wkrótce.

Zachęcamy wszystkie organizacje do udziału w konkursie!
Szczegóły i zasady konkursu znajdują się poniżej:
 

KONKURS BĘDZIE PODZIELONY NA 2 ETAPY:
I. PRESELEKCJE – w tym etapie jury wyłoni 10 najpiękniejszych tortów, które przejdą do etapu II.
II. FINAŁ OGÓLNOPOLSKI Z „KŁOSOWANIEM” – w tym etapie wszyscy użytkownicy portalu będą mogli „zakłosować” na najpiękniejszy tort. Prace wystawione w galerii na portalu mojeKGW.pl będą anonimowe.

CO BĘDZIEMY OCENIAĆ?
Oceniać będziemy wygląd tortów.
Chcemy nagrodzić estetykę wykonania, technikę i sposób dekoracji oraz Waszą kreatywność i oryginalność!


CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE:

1. Być zarejestrowanym na portalu mojeKGW.pl musi być zarejestrowana organizacja i współtwórcy zaproszenia.
2. Wykonać Tort z okazji Dnia Matki – technika dowolna. Tort nie może zawierać informacji o nazwie Koła ani miejscowości, z której Koło pochodzi.
3. Przesłać 2 zdjęcia tortu (jedno zdjęcie samego tortu, drugie zdjęcie tortu z jego twórcami)  na adres redakcji.

Zgłoszenie powinno zawierać:
- nazwę i login organizacji z rejestracji na portalu mojeKGW.pl,
- nazwiska i loginy współtwórców tortu.
- Ilość członków działających w danej organizacji,
- 2 zdjęcia tortu – zdjęcie samego tortu oraz zdjęcie tortu z jego twórcami.
  Żadne ze zdjęć nie może zawierać nazwy koła, ani miejscowości z której pochodzą uczestnicy konkursu.
- Akceptację regulaminu konkursu – klauzulę: „Akceptuje warunki konkursu „Najpiękniejszy Tort na Dzień Matki”
 

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 29 maja 2016 r.
Możecie je przesyłać na adres mailowy: konkurs@mojeKGW.pl lub na adres pocztowy:

Redakcja „mojeKGW”
ul. Belzacka 176/178
97-300 Piotrków Trybunalski
 z dopiskiem "Najpiękniejszy Tort na Dzień Matki"

 

CO MOŻNA WYGRAĆ?

I MIEJSCE:
Wywiad z członkami zwycięskiej Organizacji, opublikowany na łamach kwartalnika "mojeKGW" oraz zestaw garnków ufundowany prze firmę Altom.

II MIEJSCE:
Zestaw talerzy ufundowanych przez Rabat Rolniczy

III MIEJSCE:
Nagroda niespodzianka ufundowana przez firmę Zelmer.

Dodatkowo 10 tortów wybranych w I etapie otrzyma Dyplomy, a ich torty zostana opublikowane w galerii na portalu mojeKGW.pl.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!!

 

Redakcja mojeKGW.pl ..

Ewa Ł.

Już nie mogę się doczekać Waszych pomysłów drogie Panie! Pozdrawiam z urlopu

3

10 maj 2016, 22:19:48

Cecylia P. z Koło Gospodyń Wiejskich "Strażniczki Tradycji"wPisarzowicach

Wspaniały pomysł , z pewnością bardzo apetyczny nie tylko wizualnie ale i kcal...oryczny. Pozdrawiam Cecylia KGW PIsarzowice

1

27 kwi 2016, 19:52:32

Regina D. z Koło Gospodyń Wiejskich w Mogilnie Małym

Bardzo ciekawy i zachęcający do działania pomysł. Pozdrawiam Regina KGW Mogilno Małe

1

29 kwi 2016, 16:49:03

Krystyna P. z Koło Gospodyń Wiejskich Wioska

Oj, będzie się działo! Pozdrawiam wszystkie panie.

2

3 maj 2016, 21:57:02

Joanna K. z Koło Gospodyń Wiejskich w Bajdach

Tort już czeka do zdjęcia. Na razie nie wiadomo który profil ma ładniejszy. dziękuję za wydłużenie terminu.

1

17 maj 2016, 09:01:55

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

Syropek z kwiatu czarnego bzu

Kwiaty czarnego  bzu zamknięte są już w słoiczkach czy butelkach, ale warto schować przepis na przyszły rok, by go wykorzystać ,a później móc delektować się smakiem i aromatem .A warto przypomnieć sobie ten smak, kiedy to nasze mamy czy babcie robiły rok w rok te pyszne i zdrowe  rarytasy. A dlaczego?, oczywiście dla samych właściwości! Kwiaty czarnego bzu osiągają wielkość talerzyków deserowych. Wyjątkowo pięknie pachną, mają też wiele substancji odżywczych. i prozdrowotnych, które warto wykorzystać. Przygotowuje się z nich wina, nalewki, ocet i oleje, a baldachy smażone w cieście to prawdziwy przysmak. Jak i kiedy zbierać kwiaty czarnego bzu? Kwiaty czarnego bzu zbiera się od końca maja do czerwca, przy ładnej pogodzie, najlepiej rano, zaraz po tym, jak odparuje rosa. Kwiaty czarnego bzu, tak samo jak jego owoce, należy przerabiać zaraz po zerwaniu z krzaka. Do przerabiania kwiatów  nie myjemy. Kwiaty czarnego bzu ; działają wykrztuśnie, rozrzedzają katar ,działają napotnie, mają działanie antywirusowe, chronią i wzmacniają błony śluzowe dróg oddechowych, wzmacniają odporność, działają moczopędnie, wzmacniają naczynia włosowate, stabilizują krwiobieg, uśmierzają ból, w tym ból głowy, chłodzą, działają oczyszczająco, wychwytują wolne rodniki, przyspieszają przemianę materii, przeciwdziałają uderzeniom krwi do głowy, łagodzą stany zapalne skóry. A oto przepis, który każdego roku wykorzystuję do przerobienia tych wspaniałych kwiatów. Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu - 40 obranych kwiatów baldachimów –duże - 1,5- 2 litra wody - 2 kg cukru (ja dodałam ½ cukru trzcinowego i dlatego ma kolor bursztynu)            - 2-3 cytryny  Przygotowanie Kwiaty oddzielamy od łodyg(mają gorzkawy smak), tak przygotowane kwiaty zalewamy ostudzoną wodą przegotowaną z cukrem i cytryną (gotować syrop ok.3min). Obciążamy talerzem i garnuszkiem. Odstawiamy na 48 godziny w chłodnym miejscu .Przecedzamy przez gazę. Syrop przelewamy do słoiczków, zakręcamy. Pasteryzujemy od zagotowania 25-30minut. Przygotowany syrop można przechowywać całą zimę w chłodnym miejscu.     Czytaj dalej

Promocja albumu"Nasze dziedzictwo w wierszach,obrazie i rzeźbie"

18 czerwca br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wilamowicach miała miejsce promocja  albumu pt.„ Nasze dziedzictwo w wierszach, obrazie i rzeźbie”. Spotkanie poprowadził dyrektor Ośrodka Kultury Aleksander Nowak, który powitał serdecznie przybyłych gości. Następnie głos zabrał opiekun grupy Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy z Gminy Wilamowice im. Honoraty Mynarskiej Władysław Carbol. Przybliżył obecnym na sali historię grupy, która działa już dziesięć lat. Przedstawił także jej osiągnięcia oraz dorobek artystyczny. Podzielił się też z zebranymi refleksjami na temat kształtowania się koncepcji wy­dania albumu zawierającego wiersze mieszkanki Pisarzowic Haliny Gąsiorek-Gacek, którym towarzyszą dzieła twórców (w różnym wieku) malarzy, rzeźbiarzy z Gminy Wilamowice. Pani Halina ,autorka wierszy, ze względu na stan zdrowia, nie mogła niestety uczestniczyć w promocji. Przygotowała multimedialne wystąpienie, w którym zawarła słowa podziękowania osobom, które przyczyniły się do wydania publikacji. Zaprezentowała kilka wybranych z całego swojego dorobku wierszy. Następnie głos zabrali burmistrz Wilamowic Marian Trela oraz recenzenci albumu – dr Jadwiga Sebesta i dr hab. Piotr Skudrzyk. Spotkanie uświetnił koncert duetu pań Gabrieli – pianino i Barbary– skrzypce .Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani na promocji pięknego albumu, otrzymali jego egzemplarze. Komentarze jak i emocje były bardzo pochlebne i gorące, każdy życzył artystom kolejne10 i więcej lat. Środki na realizację zadania pozyskane zostały w ramach projektu grantowego pn. Promowana Ziemia Bielska wskazanego w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016–2023 dla LGD Ziemia Bielska. Czytaj dalej

HISTORIA APTEKARSTWA

istoria aptekarstwa   Zaproszenie na wieczorek   W czerwcu w Polsce organizowane są Dni Aptekarstwa. Pan Ireneusz, zaprosił naszą redakcję do Iwonicza- Zdroju, aby tam na wieczorku historycznym przybliżyć wszystkim historię tego zawodu.   Kolebka lecznictwa   Kolebką lecznictwa zorganizowanego, była starożytna Azja. Sumerowie mezopotamscy spisywali kroniki, w których opisywali jak Gilgamesz zdobył dla umierającego przyjaciela Enkida roślinę życia. Jednak bogowie zesłali węża, który ją ukradł, zrzucił skórę i uciekł. Sumeryjskim Bogiem zdrowia był Ninazo, przedstawiany z laską z owiniętym wokół niej wężem- relacjonuje pan Ireneusz. Z kolei w Egipcie zdrowiem opiekowało się wielu bogów, m.in. Ozyrys, Horus, Izyda oraz bóg nauki Thot, który uważany jest za twórcę chemii.   W Grecji   Grecy, jako pierwsi na świecie wprowadzili terminy pharmakon (lek, trucizna), pharmakeis (wiedza o lekach lub czarowanie). Greckim bogiem lecznictwa, był Asklepios przedstawiany z laską i wężem. Miał on czwórkę dzieci, z których najbardziej znane to Panakeja (wszystkowiedząca) oraz Hygieja (Hygea, Hygeja, szafarka leków), kobieta z kielichem i wężem będąca dzisiejszym symbolem aptekarzy- wtrąca pan Irek. To właśnie od nich pochodzą słowa panaceum (lek na wszystkie schorzenia) i higiena, oznaczająca czystość. Wiadomo również, iż Grecy posiadali instytucję zwaną apotheke (skład, magazyn, przechowalnia), co nawiązuje do współczesnego terminu apteka.   Pan Ireneusz wraz ze swoim przyjacielem Witoldem, ułożyli nawet wiersz o aptece, który był pewnego rodzaju totemem czerwcowej pogadanki o farmacji.   ...Gdy cię boli bardzo głowa do lekarza iść gotowa każda dama i kucharka oraz narzeczonych parka ale zamiast łykać proszki załóż chłopie krawat w groszki obmyj ciało w wody wannie i zjedz smażone w brytfannie dwa kotlety dwa schabowe no i zdrowie masz gotowe między nogi weź pyrkotę i pojeździj sobie potem poczuj wiar w swojej łysinie uśmiech miej na swojej minie to jest murowane zdrowie do widzenia Pogotowie...   Ewa Michałowska - Walkiewicz Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij