Życie zaklęte w oddechu…
Naukowcy i prowadzący, tak popularne obecnie, kursy samorozwoju bywają jednomyślni. W tym przypadku połączył ich oddech. Jego wpływ na nasze zdrowie i zmianę życiowej perspektywy zaczyna dostrzegać coraz większe grono osób. Co się dzieje, gdy zaczynamy świadomie oddychać? Oto, co ustaliliśmy.
Według coraz większej liczby badań rozmaite i przetestowane techniki oddechowe mogą wspomagać zdrowie i przynosić ulgę przy różnych problemach zdrowotnych. Po prostu wspierają mózg. Ale nie tylko, zbawienne działanie kontrolowanego, uważnego oddechu może zmniejszać ból i obniżać ciśnienie. Specjaliści zapewniają, że oddech może nas uspokoić, zwolnić akcję serca, a nawet zmieniać połączenia w mózgu.
Oddychanie jest procesem warunkującym życie, pozwala bowiem organizmom korzystać z energii zawartej w pokarmie. Oddech to przecież pierwsza rzeczą, którą robimy po narodzinach. Jest on też ostatnim, co zrobimy zanim odejdziemy. Towarzyszy nam od samego początku do samego końca. Jednak towarzyszy po cichu, bo przez większość, o ile nie przez całe życie o nim nie myślimy, traktujemy jak coś oczywistego. Na co dzień nie myślimy o tym, jak oddychamy. Bowiem jest to czynność automatyczna, która częściowo podlega naszej woli. Czas to zmienić, nie tylko dieta i ruch fizyczny mogą nas wspomóc. Prawidłowy oddech również może być jednym z filarów naszego dobrego samopoczucia, wzrostu siły witalnej i fizycznej.
Zatrzymaj się na chwilę
Na początek zaobserwuj swój oddech. Sprawdź jak oddychasz, czy zamykasz usta, czy oddychasz przez nos? Przejdź następnie do objętości i częstotliwości swoich oddechów, są głębokie czy płytkie, oddychasz szybko czy miarowo? Oddychasz klatka piersiową, czy dolną częścią brzucha używając do tego przepony? Czas na wnioski z obserwacji.
Faza wdechu połączona jest z częścią współczulną układu nerwowego (odpowiada za reakcję walki/ucieczki). Natomiast faza wydechu łączy się z układem przywspółczulnym odpowiedzialnym między innymi za relaks i odpoczynek.
Podczas stresu czy wysiłku fizycznego zaczynamy szybciej i płycej oddychać. Dodatkowo, aby zwiększyć ilość potrzebnego tkankom do pracy tlenu, zaczynamy oddychać przez usta. Nasz oddech powinien być jednak miarowy, spokojny i głęboki.
Zwróć również uwagę, żeby przekierować oddech głęboko w stronę brzucha i przepony. Zarówno wdech jak i wydech powinny być wykonywane tylko przez nos. Swoją świadomość przekieruj również na wydech, który powinien być dłuższy niż wdech. Najlepiej wykonywać 12- 16 oddechów na minutę.
Poczuj moc oddechu
Coraz modniejsze jest poszukiwanie dróg samorozwoju. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe grupy praktykujące jogę, mindfulness czy też medytujące. Tymczasem zapominamy, że zawsze ze sobą i to za darmo mamy nasz oddech. To dzięki niemu możemy świadomie zintegrować ciało, uczucia, umysł i ducha. Rezultaty będą widoczne od ręki. Poziom stresu spadnie, poprawi się twoja kondycja, będziesz zdrowszy a przede wszystkim odzyskasz równowagę i wewnętrzny spokój.
Złap oddecg, osiągnij relaks
Oto proste technik, które możesz śmiało stosować w swojej codziennej praktyce.
Naprzemienny oddech nosem - dzięki tej metodzie osiągniesz głęboki relaks.
Powietrze wdychasz jedną dziurką, następnie wypuszczasz je drugą.
Usiądź wygodnie, wyprostuj się i przystępując do wdechu zasłoń palcem lewą dziurkę nosa. Wykonaj głęboki wdech, następnie zasłaniając palcem prawą dziurkę, wypuść powietrze lewym nozdrzem. Skup się na tym, by oddech był miarowy, a cały proces przebiegał w następującym cyklu: wdech, zmiana, wydech, wdech, zmiana, wydech.
Wydłużanie wydechu – technika 4-7-8
Usiądź wygodnie, tak by plecy, pośladki i uda dokładnie przylegały do oparcia i siedziska. Wyprostuj ramiona, rozluźniając jednocześnie ręce. Ułóż język tuż za zębami na podniebieniu. Zamknij oczy, skup się wyłącznie na oddechu. Zacznij od szybkiego mocnego wydechu przez usta. Odliczając do 4 wykonaj głęboki wdech poprzez nozdrza. Następnie wstrzymaj oddech odliczając do 7 – w ten sposób następuje efektywna dystrybucja tlenu w krwiobiegu. Czas na wydech. Postaraj się wydychać powietrze powoli, licząc w myślach do 8. Już po 2-3 cyklach.
Redakcja mojaWieś ..