Aktualności

1 5
Kłosuj Komentuj Ulubione

Znamy najlepsze KGW Podkarpacia! - Plebiscyt Gazety Nowiny rozstrzygnięty

KGW Szczawne-Kulaszne zostało ogłoszone najlepszym kołem gospodyń wiejskim na Podkarpaciu. Zacięta walka trwała do ostatnich minut głosowania w plebiscycie zorganizowanym przez Gazetę Codzienną Nowiny, pod redakcją Stanisława Sowy. Finał konkursu połaczony z Piknikiem Wołowym odbył się 30 lipca 2017 r. nie gdzie indziej a w Szczewnem. Organizatorami imprezy byli Podkarpacka Izba Rolnicza, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne na Rzecz Rozwoju Wsi: Szczawne i Kulaszne, WZRKiOR w Rzeszowie.

Plebiscyt cieszył się ogromnym zainteresowaniem – wzięło w nim udział 56 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń działających na rzecz kultury wiejskiej z powiatów: sanockiego, krośnieńskiego, rzeszowskiego, łańcuckiego, bieszczadzkiego, ropczycko - sędziszowskiego, kolbuszowskiego, dębickiego, przeworskiego, jasielskiego, leżajskiego i przemyskiego. Finał plebiscytu przyciagnął tłumy mieszkańców gminy Komańcza do Ośrodka Kultury w Szczawnem. Nic w tym dziwnego - wspaniała organizacja oraz zapewnienie mnóstwa aktrakcji dla zwiedzających sprawiają, że co roku na piknik przybywają całe rodziny.

Wśród zaproszonych gości obecna była m.in. Elżbieta Łukacijewska, poseł Parlamentu Europejskiego, która dla laureatów konkursu ufundowała wycieczkę do Europarlamentu w Brukseli. Sama zaś podczas pikniku otrzymała symboliczny Medal 20-lecia Istnienia Izb Rolniczych.

 

Otwarcia imprezy wraz z Panią poseł dokonali redaktor naczelny Gazety Codziennej Nowiny – Stanisław Sowa, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych – Mieczysław Bochenek, członek zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej – Stanisław Fal oraz wójt Gminy Komańcza – Stanisław Bielawka. Gospodarzem i prowadzącym Pikniku był Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego na Rzecz Rozwoju Wsi Szczawne Kulaszne, Robert Piechocki.

Laureaci Plebiscytu:

  • I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Szczawne Kulaszne (gm. Komańcza, powiat sanocki)

  • II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Wola Zarczycka (gm. Nowa Sarzyna, powiat leżajski).
  • III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Piątkowa (gm. Błażowa, powiat rzeszowski).

Dodatkowo spośród wszystkich uczestników kapituła konkursu nagrodziła trzy koła. I tak nagrodę w kategorii:

  • Aktywność kulturalna i społeczna zdobyło KGW Chmielnik.
  • Aktywność i współpraca regionalna zwyciężyło Regionalne Stowarzyszenie Folklorystyczne Wrzos w Dębowcu,
  • Kultywowanie tradycji nagrodę otrzymało KGW w Zarszynie.

    Wręczono również siedem wyróżnień dla KGW w Nowotańcu (gm. Bukowsko, powiat sanocki), Stowarzyszenia Kobiet w Krasnem (gm. Krasne, powiat rzeszowski), KGW w Głuchowie, (gm. Łańcut, powiat łańcucki), KGW w Nienaszowie (gm. Nowy Żmigród, powiat jasielski), KGW w Ropience (gm. Ustrzyki Dolne, powiat bieszczadzki), Regionalnego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury Ludowej w Iwoniczu Zdroju (gm. Iwonicz Zdrój, powiat krośnieński) oraz KGW w Markowej (gm. Markowa, powiat łańcucki).

Kolejnym punktem imprezy był Piknik Wołowy, którego głównym wydarzeniem był konkurs kulinarny na „Najlepszą potrawę z wołowiny”. W konkursie uczestniczyło dziesięć Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatów sanockiego, krośnieńskiego i leskiego. Komisja konkursowa pracowała w składzie: wójt gminy Komańcza Stanisław Bielawka – przewodniczący oraz redaktor naczelny gazety codziennej Nowiny Stanisław Sowa, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie Mieczysław Bochenek, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW w Rzeszowie Stefania Michałek i przedstawiciel firmy Tefal Dariusz Szeląg – członkowie komisji. Po długich i trudnych obradach komisja zdecydowała iż najlepszą potrawą była „Wołowina marynowana”, przygotowana przez przedstawicielkę KGW w Czaszynie.

Organizatorzy zapewnili wiele aktrakcji, wśród których nie zabrakło konkursu orgazniowanego przez Program Rabat Rolniczy oraz Salon Ford Glob Cars z Krosna. Dyrektor Sprzedaży Ford, Krysztof Stasiowki, pogratulował szczęśliwemu zwycięzcy, który już niebawem odbierze wybrany przez siebie model Forda z pełnym bakiem na weekend.

Wiele emocji wzbudził także konkurs na trzymanie cięzarów na czas. Wytrwałość Panów robiła ogromne wrażenie!