
Z językiem obcym na TY!
To, kiedy zaczynamy się uczyć języka obcego ma znaczenie głównie ze względu na barierę językową, która dla dzieci jest dużo łatwiejsza do pokonania. O ile młodsi łatwiej uczą się języka m.in. poprzez zabawę i brak obaw przed popełnieniem błędu, u dorosłych wymaga się więcej zaangażowania i koncentracji. Co jest ważne, gdy zaczynamy naukę języka będąc osobą dojrzałą?
Odpowiednia motywacja
Przede wszystkim musimy ustalić, jaki jest nasz cel. Czy robię to, bo chce wyjechać za granicę? A może potrzebny mi do pracy certyfikat językowy? Rzadko kiedy chęci takie jak: ,,od zawsze podobał mi się język włoski’’ wystarczą. Cel musi być naszym motorem napędowym w chwilach zwątpienia, dlatego warto by był przemyślany i faktycznie motywował nas do dalszej nauki. Bez niego niestety trudno będzie nam pracować nad językiem regularnie.
Gdy już odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego chce się uczyć, musimy zdecydować się na odpowiednią metodę. Możemy wybrać kurs grupowy, indywidualny, albo uczyć się na własną rękę. Czynnikiem decydującym będą tu nasze możliwości czasowe. W dorosłym życiu często nie mamy ich za wiele. W takim wypadku kurs grupowy o stałych porach będzie najwygodniejszy. Jeśli jednak jesteśmy mocno zaangażowani i zdyscyplinowani możemy rozpocząć naukę samemu. Warto podkreślić, że regularność w nauce języka jest kluczowa.
Dobór materiałów
Istotny będzie też wybór odpowiedniego podręcznika. Znacznie ułatwia on pracę zarówno w grupie, jaki i samodzielną. Wyznacza poziom i dostarcza gotowe materiały, a my musimy jedynie mieć dobre chęci. Jednak sama książka nie zawsze wystarczy, ponieważ z czasem może stać się monotonna, dlatego ważne by ubarwiać sobie naukę na wszelkie sposoby. Np. poprzez muzykę, łącząc przyjemne z pożytecznym. Tekst śpiewany o wiele łatwiej zapamiętać, dlatego dobrym pomysłem będzie wydrukowanie lub przepisanie słów ulubionych utworów i słuchanie ich śledząc tym samym tekst. Podkreślaj nieznane słówka i z każdym odsłuchem staraj coraz rzadziej zerkać na notatki. Zdziwisz się przy tym jak szybko zapamiętasz nowe wyrażenia i zwroty.
Zanurz się w języku!
Postaraj się otoczyć docelowym językiem w możliwie jak największym zakresie. Można to zrobić np. naklejając na przedmioty małe karteczki z ich odpowiednikiem w danym języku. Za każdym razem, gdy sięgniesz po daną rzecz, przypomnisz sobie jej tłumaczenie. Zamiast naklejania możemy też pracować na konkretnych przedmiotach, np. nazywając w języku obcym wszystko to, co akurat mamy w lodówce, w szafce kuchennej, czy na tarasie. Jeśli języka potrzebujesz do pracy, możesz skupić się na słownictwie branżowym. Ucz się nowych rzeczy bazując na tym, co już wiesz. Twórz skojarzenia z odpowiednikami w języku polskim – im bardziej abstrakcyjne, tym łatwiejsze do zapamiętania. Szybciej zapamiętamy słownictwo z dziedzin tematycznych, które nas interesują.
Po osiągnięciu wyznaczonego celu (np. skończeniu podręcznika, czy kursu) niesamowitym doświadczeniem jest szansa użycia języka w praktyce, ale konwersacje należy ćwiczyć od samego początku. Wymiany językowe online wspomagają naukę języka z dowolnego miejsca i bardzo często są bezpłatne – partnerzy językowi uczą się od siebie nawzajem. Wiele stron oferuje takie wymiany i możemy przy tym poznać ciekawe osoby z całego świata.
Nauka języka obcego to ciekawe doświadczenie, dzięki któremu możemy zanurzyć się w danej kulturze, ale też znacznie otworzyć umysł. Poprawi się nasza pamięć, koncentracja i wyobraźnia, a satysfakcja zapewni nam dobre samopoczucie. Powodzenia! Joanna Krus
Redakcja mojaWieś