O nas

0 5
Kłosuj Komentuj Ulubione

Procesja Bożego Ciała ulicami Pisarzowic AD 2021

3 czerwca Boże Ciało. Dzień obudził wszystkich mieszkańców promieniami słońca. Szczególnie tych którzy od wczesnych godzin rannych uwijali się jak mrówki, by przygotować cztery ołtarze wzdłuż ulic Pisarzowic, bo dzięki uzyskanym pozwoleniom i poluzowanym obostrzeniom pandemii, można było iść ulicami naszej miejscowości. W naszej parafii idąc ulicami Pisarzowic procesja z Najświętszym Sakramentem zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach polowych, wybudowanych przez poszczególne dzielnice parafii, taka jest u nas tradycja. Ołtarze były pięknie przystrojone. Z pewnością w tym roku pandemicznym wszyscy uczestnicy szli  w procesji w pięknie ujętych słowach prymasa….”szliśmy za Nim, pytając Go jak kiedyś przed Paschą Jego uczniowie; Panie, gdzie chcesz, żebyśmy przygotowali? Panie, gdzie chcesz, byśmy z Toba byli? Panie ,gdzie chcesz, byśmy Ciebie w Eucharystii dziś zanieśli? Panie, gdzie Ty, dziś, chcesz byś obecny? Panie, sam wskaż nam drogę.”

Pierwszy ołtarz w tym roku był, w Roku św.Józefa przy figurze Józefa Robotnika, który został patronem budowy nowej świątyni, która powstała po spaleniu się starego kościółka. Drugi na skrzyżowaniu ulic Bielskiej i Pańskiej, trzeci na skrzyżowaniu ulic Pańskiej i św. Floriana, a czwarty ołtarz przy krzyżu kamiennym obok starej plebanii przy ulicy św. Marcina. Przy każdym z ołtarzy czytane są fragmenty czterech ewangelii tematycznie związanych z Eucharystią. Jakiż logiczny jest związek fragmentów tych czterech Ewangelii.

Jak zawsze w  procesji uczestniczy liturgia kościelna, Panie Niosące Światło, poczty sztandarowe górników, strażaków, pszczelarzy. Były feretrony niesione przez górników, strażaków i panie z Koła Gospodyń Wiejskich -Strażniczki Tradycji, były dzieci obchodzące rocznicę komunii św. Szczególnie w tym roku było biało od strojów dzieci pierwszokomunijnych. Tworzyło to wstęgę białych lilii falującą przed Najświętszym Sakramentem. W procesji uczestniczyło też najmłodsze pokolenie naszych mieszkańców- dziewczynki sypiące kwiaty z których tworzył się wzorzec drogi (kolorowy dywan) po której przechodziła procesja, byli także mali chłopcy dzwoniący dzwoneczkami. Obecna była również nasza strażacka orkiestra dęta. I oczywiście licznie przybyli mieszkańcy naszej miejscowości. W tym roku pandemii mieszkańcy swoją obecnością zamanifestowali, pokazując głęboką wiarę i silną więź z naszym kościołem. Nieodłączną częścią procesji była  modlitwa , śpiew oraz skupienie. Wszystko to stwarzało niepowtarzalną scenerię.

Warto też podkreślić ,że cała trasa przejścia procesji była przyozdobiona symboliką naszej wiary oraz pięknie uporządkowana.

Jak zawsze aktywnie włączyli się do organizowania strażacy i policja blokując ruch drogowy w czasie procesji. Myślę, że tworzyliśmy wszyscy jedność. Nie tylko na ulicach w Pisarzowicach, ale w Gminie Wilamowice i całej Polsce. Było to nie tyle wystawienie białej Hostii w ozdobnej monstrancji, ale przede wszystkim umacnianie wiary przez jej pokazywanie.…”co dla zmysłów jest doprawdy nie pojęte, niech dopełni wiara w nas”, bo inaczej procesja Bożego Ciała niczym nie będzie się różnić od jakiegokolwiek przemarszu, czy pochodu.

I można zadać sobie pytanie, co było powodem, że mieszkańcy tak licznie uczestniczyli w procesji. Odpowiedzi może być kilka, ale zapewne jedną z nich jest fakt, że mieszkańcy chcieli podziękować Panu Bogu, że pandemia powoli ustępuje. Podziękować także Służbie Zdrowia, która robiła i robi nadal wszystko ,by ratować ludzkie życie. Drugą odpowiedzią może być to, że mieszkańcy są już utrudzeni i przyszli, żeby móc spotkać się w grupie parafian, tak jak to kiedyś bywało. Mimo maseczki na twarzy można było ze znajomymi zamienić kilka słów. Widać, że dzięki Bogu wszystko powoli zmierza już ku jakiejkolwiek normalności.

Cecylia P. z Koło Gospodyń Wiejskich Pisarzowice

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

Szczepić, nie szczepić...?

Niemal codziennie pojawiają się na internetowych portalach i forach komentarze czytelników pełne obaw i pytań dotyczących szczepień przeciwko COVID 19. Wielu z nas, którzy jeszcze nie zdecydowali się na sczepienie jest po prostu przerażonych ewentualnymi powikłaniami i reakcjami organizmu. Do rzadkości nie należą również sytuacja, gdy już zaszczepiona osoba jeszcze przez wiele dni a czasem tygodni obserwuje swoje ciało doszukując się reakcji, które mogłyby przypisać ewentualnym reakcjom poszczepiennym. Każdy ból głowy, mięśni, podwyższoną temperaturę czy kołatanie serca uznają za sygnał niebezpiecznych powikłań. Niestety w większości przypadków przyczyną takich sytuacji jest natłok, nie do końca rzetelnych informacji, komentarzy i powtarzanych historii. Z wielu źródeł docierają do nas informacje związane z niebezpieczeństwem, jakie ma wywołać szczepienie. Ich autorami bardzo często są osoby związane z ruchami antyszczepionkowymi, które świadomie koloryzują wszelkiego rodzaju negatywne relacje. Również w mediach można zauważyć taką tendencję i pogoń za sensacją. A my przestajemy myśleć trzeźwo. Podważamy celowość i rzetelność licznych badań i statystyk zapewniających, że korzyści płynące ze szczepienia znacznie przewyższają ewentualne wystąpienie skutków uboczne. Strach ma wielkie oczy. Typowe reakcje poszczepienne mijają w ciągu doby lub dwóch i są niegroźne dla naszych organizmów. Drodzy czytelnicy w razie pytań konsultujcie się z lekarzami, nie polegajcie na dziwnych opiniach i strachu, zdrowie jest najważniejsze! Czytaj dalej

Zadbaj o bezpieczeństwo!

Wakacje na wsi to sposób na letni odpoczynek dla wielu dzieci i to nie tyko tych, które mieszkają w małych miejscowościach. Co roku na wieś przyjeżdżają młodzi ludzi, żeby spędzić kilka tygodniu u babci i dziadka, cioci czy dalszej rodziny. A lato to pora intensywnej pracy dla rolników. Wiele dzieci pomaga też swoim rodzicom w polowych pracach, często nie zdając sobie sprawy z licznych zagrożeń, które niosą ze sobą takie zajęcia. Jak sprawić, żeby wakacje na wsi były bezpieczne? I tutaj zaczyna się rola opiekunów, którzy są odpowiedzialni za zapewnienie najmłodszym bezpieczeństwa. To dorośli muszą wykazać się czujnością i przewidzieć konsekwencje udziału dzieci w polowych pracach. Niestety co roku zdarza się sporo wypadków z udziałem dzieci, zwłaszcza w okresie żniw! Wielu z najmłodszych ginie lub zostaje trwale okaleczonych. Najczęstsze wypadki to – upadki, uderzenia, pogryzienie i przygniecenie przez zwierzęta, pochwycenie lub uderzenie przez ruchome części maszyn. Aby uniknąć tragicznych w sutkach zdarzeń należy przede wszystkim porozmawiać z dziećmi i uświadomić im obecność zagrożeń związanych z pracą w gospodarstwie. Ważne jest również wyznaczenie dla dzieci miejsca zabaw z dala od budynków gospodarczych oraz tras pędzenia zwierząt lub przejazdu maszyn. Zagrożeniem dla najmłodszych są również różnego rodzaju zagłębienia, wykopy, zbiorniki na gnojowicę i szamba. Bezwzględnie trzeba je zabezpieczyć. Od miejsc, gdzie bawią się dzieci należy trzymać z daleka ostre narzędzia, widły, noże, kosy, siekiery. Dzieci miewają też szalone pomysły dlatego warto być przezornym i pomyśleć o zabezpieczeniu i dobrym oświetleniu schodów, wejść na poddasza i strychy. Niajmłodsi pod żadnym pozorem nie mogą osługiwać kombajnów oraz ciagników, ani przebywać na pomostach siewników, kombajnów oraz sadzarek podczas pracy tych maszyn. Dorośli natomiast muszę bezwzględnie pamiętać o sprawdzaniu, czy nie ma dzieci w sąsiedztwie uruchamianych maszyn. Kolejnym zagrożeniem w gospodarstwach są chemikalia. Środki ochrony roślin, zaprawy do nasion, oleje, smary czy konserwanty powinny być zabezpieczone przed kontaktem z dziećmi. Zagrożeń w gospodarstwach jest mnóstwo, dlatego bądźmy ostrożni, przewidujmy i reagujmy najszybciej jak to możliwe.   Czytaj dalej

Cudowni ludzie z Koła Gospodyń Wiejskich w Skarżysku - Kościelnym zaprosili na piknik do świetlicy pod lasem kolonistów ze szkoły językowej.

Kochani jak pewnie wiecie, nasze koło tym się chlubi, że z innymi dobrem dzielić się lubi. W minioną środę mieliśmy okazje, podzielić się naszą świetlicą pod lasem z uczestnikami koloni, które zorganizowała szkoła językowa Global Skarżysko Chłopcy mieli obawy czy nasz traktor da radę pociągnąć sanie. Dziewczynki z niecierpliwością wyczekiwały momentu, jak to będzie, .... gdy telefony przestaną łapać WI -Fi. Na uczestników pikniku czekała moc atrakcji między innymi: - sprytny Szymon rozpalił ognisko i odgrywał rolę wodzireja pikniku, - sympatyczna Basia uczyła dzieci jak zrobić przepyszną lemoniadę, - odpowiedzialna Irenka wraz z kolegą Wojtkiem pilnowali, by podczas turnieju z okazji Mistrzostw EURO 2020 piłka zawsze wpadała do bramki, - uzdolniona Kasia robiła dzieciom tatuaże i zaplatała kolorowe warkoczyki, - nad bezpieczeństwem imprezy czuwała bystra policjantka Ania. Której też udało się strzelić gola i dostać pamiątkowy dyplom. Podczas pikniku połączyliśmy przyjemne z pożytecznym, i odbyło się szkolenie z zasad bezpieczeństwa dla dzieci i dla seniorów. Na zakończenie każdy uczestnik pikniku otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki od KGW Skarżysko Kościelne i zespół pieśni Romano i Policja Skarżysko-Kamienna Dziękujemy za odwiedziny, mamy nadzieje, że dzieci będą mile wspominać wspólnie spędzony czas, filmiki z pikniku jak zwykle wkleimy w komentarzach by nas facebook nie przyblokował, pozdrawiamy KGW Skarżysko Kościelne )   Czytaj dalej

Wakacje w pełni

Wakacje to czas beztroski, zabawy i upragnionych atrakcji, na które dzieci czekają cały rok. Pamiętajmy, że dla rodziców to wyzwanie, aby nie tylko sprawiać najmłodszym radość, lecz przede wszystkim zapewnić im bezpieczny wypoczynek! Lato to doskonały czas, aby nieco urozmaicić dzieciom czas wolny. Poprzedni rok szkolny, to godziny spędzone przed komputerem podczas nauczania zdalnego. Teraz w końcu mogą w pełni korzystać ze słońca i uroków wiejskiego życia. Ważne, aby rodzic w pełni zaangażował się do wspólnego spędzenia czasu. Nie można pozostawiać dziecka samemu sobie! Istnieją niezauważalne na pierwszy rzut oka zagrożenia. Dziura w siatce, niewielki staw, pracujący kombajn  – każda z sytuacji może stać się powodem poważnych wypadków. Oprócz tego pamiętajmy również o bardziej przyziemnych problemach, które łatwo przeoczyć. Skórę małego dziecka zawsze należy chronić kremem z wysokim filtrem UV nawet wtedy, gdy dziecko nie będzie bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych. Powszechnie wiadomo również, że podczas upałów każdy męczy się i poci intensywniej niż zazwyczaj. Z tego powodu konieczna jest częstsza kąpiel i nawadnianie. Pamiętajmy, aby dziecko zawsze miało dostęp do wody pitnej. Dzieci często sięgają po słodzone napoje i soki – pamiętajmy o tym, że to niepotrzebne cukry! Dziecku w zupełności wystarczy woda, dbajmy przy okazji o zdrowe nawyki w odżywianiu. Drodzy Czytelnicy, życzymy Wam i Waszym dzieciom, wnukom, bratankom i siostrzeńcom, wspaniałych i bezpiecznych wakacji! Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij