
Podsumowanie występów ZR"Pisarzowianki" podczas okresu Bożonarodzeniowego AD 2023
Tradycja śpiewania kolęd wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Mieszkańcy tego miasta śpiewali wesołe utwory i odwiedzali się, aby przekazać sobie wzajemnie podarki z okazji rozpoczęcia nowego roku kalendarzowego, wyznaczonego przez dekret Juliusza Cezara. Od Rzymian zwyczaj ten przejęli chrześcijanie i wychwalili przyjście na świat Jezusa, co było też symbolem rozpoczęcia nowego życia.
W chrześcijaństwie przyjmuje się, że pierwszą kolędę stworzył św.Franciszek z Asyżu i śpiewano ją przy szopce.
Warto wspomnieć, że trwający okres Bożego Narodzenia (25 grudnia) kończy się w pierwszą niedzielę po 6 stycznia, czyli po uroczystości Objawienia Pańskiego, jednakże w polskiej tradycji katolickiej jeszcze przez pewien czas zachowany jest wystrój świąteczny, bożonarodzeniowy wystrój kościołów, domów oraz śpiewa się kolędy i pastorałki. Okres ten kończy się w Święto Ofiarowania Pańskiego czyli w święto Matki Boskiej Gromnicznej 2 lutego.
W dzisiejszym okresie nadal śpiew kolęd i pastorałek uważany jest za najcudowniejszy czas, gdyż wspólnie spędza się chwile w gronie rodzinnym i z najbliższymi. Do wielu domów na Święta zjeżdżają najbliżsi mieszkający w różnych regionach Polski i w różnych regionach nie tylko Europy.
W kościołach, salach widowiskowych Domów Kultury w naszych domach słychać śmiech, gwar i rozlega się śpiew kolęd i pastorałek.
Dla członków zespołu „Pisarzowianki” okres ten obfituje od szeregu lat w koncerty nie tylko w naszej miejscowości.
W tym AD 2023 członkowie mogli wspólnie z chórami śpiewać kolędy i pastorałki podczas XXII Festiwal Kolęd i Pastorałek „Spotkania z Kolędą” 2023 im. Piotra Jakóbca w Bystrej i Ligocie. Organizatorem był : Polski Związek Chórów i Orkiestr oddział Bielsko-Biała, pod Honorowym Patronatem Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki w Bielsku-Białej, Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy, Miejski Dom Kultury w Czechowicach Dziedzicach oraz Parafia pw. Opatrzności Bożej w Ligocie, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej oraz Parafia pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej.
Następnie wystąpili w XIII Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Kół Gospodyń Wiejskich, a zorganizowanym po raz XIII przez Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej w piękniej scenerii sali widowiskowej Domu Kultury - Gminnej Biblioteki Publicznej w Przeciszowie.
Oczywiście w Naszej Małej Ojczyźnie w Sali widowiskowej Gminnego Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach członkowie zaśpiewali na Noworocznym Spotkaniu członków Akademii Złotego Wieku z członkami Teatrzyku dziecięcego ”Debiucik”, Teatru „Bezimienni” i zaproszonymi gościnnie członkami Zespołu Regionalnego „Dankowianie”.
Rok rocznie (z pominięciem okresu obostrzeń pandemii) członkowie śpiewają na uroczystej kolacji na którą to zapraszani są przez sołtysa i członków Rady Sołeckiej. I tak też było w tym roku. Na tym spotkaniu byli obecni przedstawiciele organizacji działających w naszej miejscowości oraz osoby, które mają decydujący wpływ na to, co się w Pisarzowicach dzieje i jak się żyje naszym mieszkańcom.
2 lutego cichną ostatnie akordy kolęd i pastorałek, kończy się radosny okres Bożonarodzeniowy. Członkowie Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki” cudowny okres śpiewu kolęd zakończyli podczas mszy świętej w kościele parafialnym pw. Św.Marcina w Święto Ofiarowania Pańskiego.
Dziękuję wszystkim członkom zespołu regionalnego „Pisarzowianki” oraz akompaniatorowi Jakubie Żemła za wspaniałe styczniowe kolędowania. Art.C.C.Puzoń Foto:K.Puzoń
Cecylia P. z Koło Gospodyń Wiejskich Pisarzowice