O nas

KGW w Błoniu
Założenie KGW w Błoniu (Przedmieście Szczebrzeszyna) to konsekwencja chęci działania grupy osób, wśród których przeważały kobiety. Zarejestrowałyśmy swoje koło w marcu 2011r., zapisało się do niego 21osób, a na czele stanęły energiczne panie Danuta Mrozowska – przewodnicząca i Zdzisława Kołodziejczyk – wiceprzewodnicząca.
Skład naszego koła jest zróżnicowany pod względem zawodowym (mamy rolniczki, nauczycielki, pracownice socjalne, urzędniczki, panie prowadzące własną działalność gospodarczą, pielęgniarki) i wiekowym (aktualnie – od 35 do 65 lat). Współpracujemy z UMiG w Szczebrzeszynie, z MDK w Szczebrzeszynie, z OSP w Błoniu, z Parafią p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie, DPS „Pod Modrzewiem” w Błoniu, z KGW w Bodaczowie i Wielączy Kolonii, ze Szczebrzeską Kapelą Podwórkową.
W planie pracy naszego koła znalazły pewne punkty stałe – eksponujące święta i tradycje rodzinne. Rozrzucone w kalendarzu Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka zastąpiłyśmy wspólnym Świętem Rodziny. Pamiętamy także o Dniu Babci i Dziadka. Organizowane z tych okazji spotkania gromadzą kilka pokoleń i są wzruszającym przeżyciem.
Zapoczątkowałyśmy tradycję rozpoczynania kolejnego roku „Opłatkiem” – spotkaniem mieszkańców całego Błonia, wszystkich pokoleń i stanów, zależy nam bowiem na tworzeniu wspólnoty w naszej miejscowości. W programie takiego spotkania mamy występy artystyczne (np. montaż słowno-muzyczny lub jasełka), wspólne kolędowanie i poczęstunek, na który przygotowujemy tradycyjne potrawy wigilijne. Udaje nam się zaangażować dzieci i młodzież do aktywnego udziału w występach artystycznych w trakcie w/w uroczystości.
Organizujemy tez duże imprezy środowiskowe, takie jak Święto Kwitnącej Fasoli (Błonie słynie z uprawy fasoli Piękny Jaś) na przełomie czerwca i lipca oraz Święto Pieczonego Ziemniaka. Pozyskujemy wówczas wsparcie finansowe UMiG - zgodnie z przeznaczeniem, pomoc licznych sponsorów oraz wsparcie techniczne i merytoryczne MDK w Szczebrzeszynie. W programie takich imprez mamy występy zaproszonych artystów, konkursy kulinarne i inne, nagrody, wieczorne zabawy taneczne pod gołym niebem. Oczywiście, nie może zabraknąć stosownego poczęstunku, np. grochówki, pieczonych ziemniaków, ciastek itp.
Reprezentujemy naszą miejscowość podczas parafialnych i gminnych uroczystości dożynkowych oraz gminę - na dożynkach powiatowych. Organizowałyśmy też Dożynki Parafialne w Błoniu, w związku z tym przygotowywałyśmy poczęstunek dla wszystkich gości, uczestników tego święta plonów.
Potrawy regionalne, potrawy z fasolą Piękny Jaś to jedna z ważniejszych dziedzin naszej działalności. Podczas Święta Kwitnącej Fasoli zwyciężałyśmy w konkursie kulinarnym na dania z fasoli, przygotowując np. fasolowe racuszki, leczo z fasoli, zawijaniec błoński itp. W konkursach tych uczestniczyły inne koła z Gminy Szczebrzeszyn i osoby nie zrzeszone. Potrawy tego typu oraz nalewki serwowałyśmy również podczas corocznej imprezy, jaką jest Jarmark Hetmański w Zamościu. Regionalnymi smakołykami częstowałyśmy mieszkańców Lublina podczas akcji prezentowania walorów Szczebrzeszyna w ramach konkursu „Turystyczna Perła Lubelszczyzny”.
Staramy się również robić coś dla siebie. I tak np. uczestniczyłyśmy w szkoleniu poświeconym urządzaniu przydomowych ogródków i zieleńców; spotkałyśmy się na warsztatach upiększających „Zostań swoją kosmetyczką”.
Rozpoczęłyśmy naszą działalność dość energicznie i już na początku odniosłyśmy spory sukces. W 2011r. KGW w Błoniu otrzymało wyróżnienie w konkursie „Najlepsze Gospodynie ”organizowanym pod patronatem m.in. Marszałka Województwa Lubelskiego przez „Kronikę Tygodnia”. Wśród najbardziej popularnych kół Zamojszczyzny zajęłyśmy szóste miejsce.
Sukces zobowiązuje, więc nie mamy zamiaru spocząć na laurach , myślimy o rozszerzeniu naszej działalności.
Na bieżąco prowadzona jest kronika koła, w której dokumentujemy wszystkie nasze poczynania.
Joanna Dawid
Danuta M. z Koło Gospodyń Wiejskich w Błoniu
Elżbieta N. z Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Orłowskiej
Brawo KGW w Błoniu! Pozdrawiamy:)
26 lis 2015, 16:15:25