Aktualności

Jak zbierać, suszyć i przyrządzać
Zaskakująco długo utrzymująca się pogoda sprzyja grzybobraniu. Przepis na sukces to wysoka temperatura i deszcz. Zbieramy zatem suszymy, marynujemy, przyrządząmy. Grzyby są jednak często niedoceniane na naszych stołach. A szkoda, bo są bogatych w błonnik i wiele składników mineralnych i witamin.
To co maja nam do zaoferowania grzyby pod względem kulinarnym i zdrowotnym zależy od gatunku. Warto dodać w tym miejscu, że świeże grzyby są niskokaloryczne (dostarczają średnio 50–70 kcal w 100 g produktu). To co sprawia, że są naprawdę wartościowe i odżywcze to stosunkowo łatwo przyswajalne białko. Grzyby świeże zawierają przeciętnie od 1,5 do 3,6% białka, natomiast w suszach grzybowych zawartość tego składnika waha się od 10 do 40%. Grzyby maja również dużo błonnika, który ma zbawienny wpływ na trawienie. Nie do przecenienia są również obecne w grzybach składniki mineralne takie jak chrom, cynk, fluor, fosfor, jod, kobalt, mangan, miedź, potas i selen oraz witaminy głównie z grupy B: B1, B2, B6 oraz prowitaminę witaminy D.
Ilość tłuszczu w grzybach jest niska i wynosi od 0,4 do 0,8 g na 100 g świeżego produktu. W tłuszczu tym w większych ilościach występują takie kwasy tłuszczowe, jak kwas linolowy, oleinowy i palmitynowy. Udział nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie linolowego i oleinowego, waha się zazwyczaj w granicach 70-90% ogólnej ilości kwasów tłuszczowych, zależnie od gatunku grzyba.
Tyle o odżywczych zaletach grzybów. A teraz czas na przepisy i domowe sposoby na marynaty i grzybowe potrawy.
Piszcie, chwalcie się swoimi zbiorami zdradźcie kilka przepisów.
Redakcja mojaWieś