Aktualności

0 0
Kłosuj Komentuj Ulubione

Anielskie Ogrody

Jak uprawiać ekologiczny ogród na słabej ziemi, który jest spiżarnią, apteką, drogerią i miejscem wypoczynku? „Anielskie Ogrody” to dzieło Kamili i Bogdana Kasperskich. Stworzyli od podstaw małe rodzinnego ekologiczne gospodarstwo rolne, które miało zapewnić wyżywienie przez cały rok dla 4 osobowej rodziny. Ale nie tylko… Po pierwszym przyrodniczym sukcesie produkcja bio warzyw, owoców, ziół i kwiatów rozpoczęła się również na potrzeby lokalnej społeczności. Od ziarenka do edukacja przez warsztaty w ogrodzie oraz edukację przez Internet. Inspirowanie społeczności lokalnej i ogólnopolskiej do edukacji ekologicznej to anielski cel ich życia!

A jak się zaczęło? Od ziarenka – do stołu!

- Z ogrodu ekologiczne warzywa, owoce, zioła, kwiaty trafiają prosto do anielskiej kuchni – śmieje się pani Kamila. I nie tylko dla nas te smakołyki. W naszym ogrodzie rośnie około 600 różnych gatunków roślin – część z nich to rośliny posadzone i posiane specjalnie dla dzikich zwierząt. Dzięki temu w najbliższej okolicy pojawia się mnóstwo ptaków, gadów, płazów i ssaków. Budowane są również dla nich specjalne siedliska, bo dobrze wiemy, że dzikie zwierzęta pomagają w utrzymaniu równowagi biologicznej w ogrodzie, na polach i łące. Dzięki temu mamy mniej pracy.

Państwo Kasperscy w 2009 roku przeprowadzili się z Warszawy do lubuskiej wsi o nazwie Budachów. Od ponad dwóch hektarów kiepskiej ziemi doszli do ośmiu i pół hektara, które zagospodarowują i zamieniają w życiodajny, bogaty ekologicznie teren. Zastosowali rozwiązania z ogrodnictwa ekologicznego, permakultury i opracowali metody uzyskania dużej ilości próchnicy w glebie. Po prostu stworzyli zasady, jak dobrze dbać o ziemię. 

- Nasza ekologia realizowana jest w oparciu o bioróżnorodność i elementy permakultury. Dlatego stosujemy różne techniki upraw, szczególnie „no dig”, czyli bez przekopywania ziemi oraz różne metody ściółkowania. Na przykład warzywa rosną na górkach i wałach permakulturowych, na rabatach wyniesionych i zagłębionych. Zajmujemy się metodami uzyskania dużej ilości próchnicy w glebie oraz budowaniem bogatego profilu glebowego – opowiada z entuzjazmem pan Bogdan.  

Ogrody Aniołów!

- Pokazujemy jak uprawiać ogród z poszanowaniem przyrody i korzyścią dla człowieka. W Akademii Anielskich Ogrodów edukujemy na konkretnych, praktycznych przykładach. Zdrowa ziemia – zdrowe jedzenie – zdrowi ludzie. Inspirujemy osoby chcące uprawiać własne ogrody w podobny sposób i spotyka się to z uznaniem wielu ludzi – zaznacza pani Kamila 

Z wykształcenia jest plastyczką i specjalistką w zakresie dziennikarstwa, marketingu, reklamy i public relations. Wykorzystuje swoje doświadczenie i umiejętności tworząc materiały edukacyjne o ekologicznym ogrodnictwie oraz sezonowej kuchni połączonej z ogrodem. Pisze artykuły i scenariusze filmowe o tematyce ekologicznej. Jest ambasadorką Akademii Anielskich Ogrodów. Inspiruje do życia blisko natury. Jako eko-gospodyni zachęca do prowadzenia domu i ogrodu. Pokazuje jak wyżywić własną rodzinę z przydomowego ogródka.

- Nasz ogród jest domową spiżarnią, apteką, drogerią i miejscem wypoczynku. Leczenie ogrodem (hortiterapia), ogród bez wysiłku (bez przekopywania, bez podlewania, bez plewienia), dzieci i osoby starsze w ogrodzie, ekologiczna i zdrowa kuchnia, gospodarność, ochrona przyrody – to tematy, którymi szczególnie jestem zainteresowana. Moim hobby są hortensje. Uprawiam je w sposób ekologiczny. Wykonuję z nich wianki i bukiety. Pasjonuję się kuchnią z tradycyjnymi przepisami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Mam syndrom „pełnej spiżarni”. Smaki i zapachy kuchni opartej na sezonowości w ogrodzie, przetwory, ciasta domowe i octy – to moje ulubione klimaty – śmieje się pani Kamila

Anielska właścicielka jest też współzałożycielką Parafialnego Zespołu Ekologicznego w Bytnicy, który organizuje lokalną społeczność i aktywność ekologiczną. W zespole tworzą ogrody społeczne na terenie gminy. Prowadzą też ekologiczny ogród edukacyjny dla dorosłych oraz dla dzieci ze szkoły i przedszkola.

Eko-gospodarz i eko-edukator

Bogdan Kasperski tworzy i udoskonala ekologiczne techniki ogrodowe. 

- Projektuję rozwiązania budujące bioróżnorodności w otoczeniu. Szczególnie zajmuję się efektywną uprawą warzyw na rabatach wyniesionych, alleopatią i nawożeniem naturalnym. Jestem pasjonatem nowoczesnych technologii, zwłaszcza rozwiązań opartych na wzorcach naturalnych. 

Pan Bogdan tworzy koncepcje i prototypy z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Projektuje i wdraża produkty związane z energooszczędnością oraz budownictwem, a także tworzy komunikację oraz graficzną tożsamość dla produktów i firm.

Wraz z żoną rozwijają projekt Anielskich Ogrodów i Akademii Anielskich Ogrodów. Pracują nad koncepcją i przykładem rodzinnego samowystarczalnego gospodarstwa domowego. Akademia organizuje kursy, warsztaty, prezentacje oraz tworzy wydawnictwa multimedialne. Pan Bogdan uczy w niej, jak tworzyć ekologiczne ogrody i dlaczego są one tak potrzebne. 

We współpracy z Centrum Energetyki Odnawialnej stworzyli innowacyjne Anielskie Ogrody Sferyczne. To zestaw kopuł w których uprawiają pomidory, papryki, melony, bakłażany i winoroślą. 

Bogdan z wykształcenia jest pedagogiem i specjalistą od marketingu, reklamy i public relations. Uwielbia analizować i kreować nowe produkty oraz usługi. Interesuje się metodyką nauczania i uczenia się,  psychologią poznawczą, etyką i filozofią głębokiej ekologii, ekologią integralną, filozofią minimalistyczną oraz zero waste w praktyce. Szuka rozwiązań, dzięki którym można żyć, pracować i mieszkać w przyjaźni z przyrodą. Ale nie tylko, ponieważ zajmuje się rozwiązaniami zapobiegających i skutecznie leczące choroby autoimmunologiczne oraz nowotworowe. A jakie hobby? Fotografia i bycie domową „złotą rączką”!

Rural Inspiration Awards 2021

Stosowanie w gospodarstwie rozwiązań przyjaznych środowisku zostało przyjęte entuzjastycznie i docenione zostało różnymi nagrodami. 
- Zielona przyszłość jest możliwa. Jesteśmy częścią przyrody. Od tego, co zrobi każdy z nas zależy przyszłość wszystkich. Każdy człowiek może zmienić kawałek ziemi wokół siebie w żywy, bioróżnorodny ogród. Prawdopodobnie nie zmienimy całego świata, ale każdy może zmienić świat wokół siebie – tak właściciele Anielskich Ogrodów podziękowali za przyznanie nagrody publiczności w głosowaniu internetowym w konkursie Rural Inspiration Awards 2021. Projekt znalazł się w gronie 20 finalistów spośród 125 projektów z całej Europy biorących udział w konkursie organizowanym przez Europejską Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Są też inne nagrody. W 2017 roku pierwsze miejsce w Polsce w konkursie na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”. W 2018 roku drugie miejsce w Polsce w konkursie WWF na ”Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego 2018”. W 2017 roku gospodarze podjęli współpracę z ośrodkami naukowo – badawczymi i pozyskane fundusze na „Bon na innowacje” pomógł im zrealizować pierwszy projekt badawczy dotyczący upraw ekologicznych z odnawialnymi źródłami energii. Kolejny projekt „Energooszczędne rabaty wyniesione” umożliwił uprawę warzyw, owoców i ziół poza sezonem, otrzymał nagrodę „Lubuska nagroda innowacji”. Gospodarstwo wdrożyło też  uprawy w metodzie agroleśnictwa.

Mieć taki ogród u siebie!

Przykład ekologicznego ogrodu państwa Kasperskich to inspiracja by stworzyć u siebie oazę bioróżnorodności i w swoim ogrodzie lub gospodarstwie uprawiać wszystkie potrzebne w kuchni warzywa, zioła i kwiaty jadalne. Cały projekt Anielskich Ogrodów ma ogromne znaczenie dla społeczności lokalnych. Inspiruje by samemu zaopatrzyć całą rodzinę w zdrową żywność i mieć ogród przyjazny przyrodzie!  
Sylwia Skulimowska

 

Redakcja mojaWieś ..

Udostępnij na facebook!

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

Odkryj tajemnice harmonii i równowagi

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektóre pomieszczenia sprawiają, że czujemy się spokojni, a inne wydają się przytłaczające i chaotyczne? Odpowiedź może tkwić w sztuce Feng shui - starożytnej filozofii chińskiej, która od wieków pomaga ludziom tworzyć harmonię i równowagę w swoim otoczeniu. Feng shui wypływa z filozofii Tao, która zakłada, że wszystko wypełnia energia życiowa Chi. Z języka chińskiego „feng” oznacza wiatr, który rozprasza energię i jest niewidzialny a „shui” oznacza wodę, która ją gromadzi oraz jest czymś nieuchwytnym. Czyli zgodnie z tą symboliką, naszym życiem kieruje niewidoczna i nieuchwytna siła, a utrzymanie w równowadze tych dwóch zjawisk jest kluczowe. Istnieje kilka szkół feng shui, ale wszystkie zgadzają się co do pięciu podstawowych zasad: 1. Yin i Yang to dwie przeciwstawne energie, które nawzajem się uzupełniają i są wszędzie. Yin symbolizuje zimno, czerń, księżyc, spokój. Yang symbolizuje biel, słońce, aktywność. Yin jest kobiece, miękkie, związane z nocą, odpoczynkiem, zdrowiem, dlatego powinno dominować w pokojach, w których odpoczywamy. Yang jest męskie, twarde, związane z aktywnością, dniem, dlatego powinno dominować tam, gdzie aktywnie działamy. 2. Pięć żywiołów to rozwinięcie teorii yin i yang. Energia Chi przejawia się w postaci pięciu żywiołów: ogień, woda, ziemia, metal i drzewo. Te elementy oddziałują na siebie nawzajem. 3. Siatka bagua to diagram dzielący się na 9 równych kwadratów-stref, z których każdy odpowiada za określoną sferę naszego życia. Jest to podstawa do zaplanowania przestrzeni, w której będziemy się czuć komfortowo. 4. Energia Chi (pisane także Qi) to energia życiowa, której manifestacją są procesy i zjawiska natury. Zadaniem feng shui jest badanie przepływu Chi. 5. Ruch energii. Koncepcja feng shui opiera się na założeniu, że energia nieustannie krąży we wszechświecie. Harmonijne środowisko pozwala jej krążyć swobodnie, dlatego też należy dbać o harmonię w środowisku. Jak stworzyć przestrzeń sprzyjającą harmonii i sukcesowi? Feng shui jest złożoną nauką, na szczęście kilka prostych zasad możemy zastosować od razu. Najważniejszy jest porządek i czystość! Bałagan, kurz, zepsute i niepotrzebne rzeczy, to generatory złych energii. Nie wieszaj luster naprzeciw drzwi wejściowych ani w pokojach naprzeciw okien, ponieważ dobra energia, która wpływa do domu, zostanie natychmiast odbita na zewnątrz. Nigdy nie siadaj plecami do wejścia, to zaburzy przepływ Chi, planuj więc wszystkie miejsca siedzące w domu tak, aby widzieć wejście do pokoju. Napraw zepsute, cieknące krany, aby wraz z wodą nie uciekało bogactwo. Pozbądź się zepsutych sprzętów, suszonych i sztucznych kwiatów, wyszczerbionych talerzy, itp., kumulują one złą energię. Miejsce do pracy oddziel od części wypoczynkowej, aby praca nie mieszała się z wypoczynkiem. Meble wybieraj z zamkniętymi szafkami, bez ostrych krawędzi. Nie ustawiaj łózka w sypialni w jednej linii z drzwiami, aby wchodząca do pokoju Chi nie zakłócała snu. To zaledwie wstęp do fascynującej starożytnej chińskiej filozofii, którą warto poznać i kierować się w aranżacji naszego otoczenia. Zastosowanie feng shui przynosi niesamowite efekty, dzięki niemu doświadczymy poprawy w wyglądzie i funkcjonalności naszego otoczenia, jak również harmonii i równowagi we własnym życiu. Aleksandra Koronna Czytaj dalej

Festiwal Kultury Wilamowskiej- MULKJADRYMUR

Wilamowskie Śmiergusty to tradycyjne święto, które odbywa się w Wilamowicach, miejscowości w powiecie Bielskim województwie Śląskim. Tradycyjne Śmiergusty czyli polewanie wodą dziewcząt przez młodych mężczyzn w kolorowych strojach jest w Poniedziałek Wielkanocny. Śmierguśnicy wyłapują wracające z kościoła panny i polewają je wodą. To wydarzenie ma już około 200-letnią historię i jest kultywowane z ogromnym entuzjazmem. Jednakże impreza środowiskowa jest na przełomie maja i czerwca. W tym AD 2024 była 25 i 26 maja, dzięki zaproszeniu Burmistrza Wilamowic Kazimierza Cebrata oraz Dyrektorki M-GOK w Wilamowicach Urszuli Kucharskiej wszyscy mieszkańcy Gminy Wilamowice jak i mieszkańcy sąsiednich Gmin mogli uczestniczyć w tej wspaniałej imprezie plenerowej: Śmiergustach i II Festiwalu Kultury Wilamowskiej- MULKJADRYMUŁ. Uczestników, zaproszonych gości, którzy zawitali na Stadion LKS „Wilamowiczanka” w pierwszym dniu przywitał nowy burmistrz Kazimierz Cebrat, życząc wszystkim wspaniałej dwudniowej zabawy. Przedsięwzięcie to zorganizowane było wspólnie ze Stowarzyszeniem Wilamowianie. Na scenie pojawiali się kolejno wspaniali wykonawcy, był to dzień w dużymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży. Na scenie zaprezentowały się z Niemiec - Szkoła Baletowa oraz nasz rodzimy z Gminnego Centrum Działań Twórczych Pisarzowice Teatrzyk dziecięcy „Debiucik” Pierwszy dzień imprezy środowiskowej zakończył się koncertem Zespołu „Dzień Dobry”, a do zabawy tanecznej przygrywał zespół „Wiwat”. Drugi dzień również był wspaniały i bogaty w atrakcje nie tylko „rodzime”. Był Dniem Lokalnej Kultury Ludowej. Rozpoczął się bardzo dostojnie, a mianowicie uroczystą mszą św. z udziałem grup artystycznych oraz gości z miast partnerskich, przedstawicieli naszych władz państwowych i samorządowych. Po mszy świętej wszyscy zebrani ustawili się w barwny korowód, który przeszedł z kościoła na stadion sportowy „Wilamowiczanki” i tu rozpoczęła się część artystyczno-kulinarna. W Korowodzie ulicami Wilamowic uczestniczyli: goście z miast partnerskich, samorządowcy i przedstawiciele organizacji działających na terenie Gminy Wilamowice, uczniowie Szkół Podstawowych wraz z dyrekcją nauczycielami i najmłodsi mieszkańcy naszej gminy wraz z rodzicami- dzieci przedszkoli. Na scenie pojawiały się zespoły regionalne, śpiewacze z Gminy Wilamowice. Prezentujące nowe jak i znane-cykliczne repertuary. Każdy mógł potańczyć czy pośpiewać. Oprócz zespołów regionalnych wystąpiła z koncertem orkiestra młodzieżowa OSP z Pisarzowic oraz Hecznarowic, Mażoreteki Gracja i Nemezis. Dodatkowo były także inne atrakcje, a mianowicie: prezentacja kulinarna tonąca w kolorowych kwiatach z przepysznymi ciastami, ciasteczkami, wyrobami garmażeryjnymi, no i oczywiście pysznymi słodko-procentowymi nalewkami, wystawiane przez wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich naszej Gminy: KGW „Dankowice”, KGW”Hecznarowice”, KGW Stara Wieś, KGW”Wilamowice”, KGW Zasole Bielańskie i oczywiście nie zabrakło naszego KGW „Strażniczki Tradycji” z Pisarzowic. Występowały zaproszone zespoły :Z.E.N.I.T ,”Górole”,z koncertem wystąpił gość z Chorwacji David Danijel oraz Antek Smykiewicz. Ponadto były atrakcje dla dzieci, Wesołe Miasteczko, Kramy rękodzielnicze, stoiska gastronomiczne, warsztaty artystyczne. W drugim dniu także nie zabrakło konkursów,a były to: konkurs na najlepszy strój śmierguśnicki i druga edycja w ustanawianiu rekordu w tańcu „Chodzony Wilamowski”. Iskierką do nieba z Wilamowic zakończono to wspaniałe Święto Lokalnej Kultury Ludowej. Foto:Kaja Puzoń Czytaj dalej

Pieśń to obraz namalowany słowami czyli XVI Regionalne Spotkania z Tradycją połączone z Ogólnopolskim Przeglądem Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich.

Pieśń to obraz namalowany słowami czyli XVI Regionalne Spotkania z Tradycją połączone z Ogólnopolskim Przeglądem Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich.   Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Miasto Maków Podhalański i Makowskie Centrum Kultury zorganizowali Przegląd Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich w Makowskim Centrum Kultury. Były to XVI Regionalne Spotkania z Tradycją połączone z Krajowym Przeglądem Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich. Na scenie wystąpiło ponad 370 wykonawców ludowych z różnych części Polski. Wyjątkowe występy artystyczne pt.”Regionalne Spotkania z Tradycją”, zorganizowano w dniach 1 i 2 czerwca br. na scenie Makowskiego Centrum Kultury, także oprócz rozśpiewanych członkiń KGW (oraz panów) uczestniczyły też koła ze stoiskami pełnymi smakowitych ciast i przekąsek oraz pięknego rękodzieła. Członkowie Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich zgromadzili się, by wspólnie pielęgnować kulturę i tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wszyscy prezentowali się wspaniale, ubrani w stroje regionalne śpiewali nie tylko w gwarze, ale treści pieśni czy przyśpiewek pokazywały piękny, radosny, miłosny, a czasami tragiczny obraz dawnego życia mieszkańców wsi. Poziom występów zespołów był jak zawsze bardzo wysoki. Niektóre grupy oprócz śpiewu przygotowały układy taneczne, a także nie zabrakło scenki rodzajowej w wykonaniu zespołu z Poręby Wielkiej. Szerokie grono słuchających i oglądających gości w osobach: Poseł na Sejm RP Mirosława Nykiel, Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Starosta Suski Józef Bałos, Burmistrz Makowa Podhaląńskiego Michał Surmiak, Zastępca Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Wiesław Grochal, Przewodniczący Rady Rejonowego Związku Waldemar Pieczara, Prezes Zarządu Danuta Kożusznik, Prezes Kółka Rolniczego w Suchej Beskidzkiej Ewa Listwan, Sekretarz Rady Cecylia Puzoń, Członkinie Rejonowej Rady KGW, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rafał Then oraz Maciej Ostrowski – Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego mogli podziwiać kunszt amatorów pieśni i piosenek ludowych, zobaczyć mogli obrazy namalowane pięknymi słowami. Imprezę z poczuciem humoru prowadzili Iwona Staśkiewicz – Zastępca Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej – Makowskiego Centrum Kultury oraz Zbigniew Kotrys. Podczas dwudniowego Przeglądu wystąpiło 35 zespołów w tym około 400 osób z powiatów; bielskiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, suskiego, żywieckiego oraz gościnnie zespół z Radojewic ( Gmina Dąbrowa Biskupia-Inowrocławskie) i z Czaszyna w powiecie sanockim. Z naszej Gminy Wilamowice w Przeglądzie udział wzięły zespoły: Z.R.Dankowianie, Z.R.Pisarzowianki i Z.R.Zasolanie. Tradycją też jest, że na Przeglądach RZRKiOR w Bielsku-Białej prezentowana jest wystawa rękodzielnicza: piękna biżuteria, haftowane czy zrobione na szydełku serwety, obrusy. Patronat honorowy nad imprezą przyjęli: Wojewoda Małopolski, Starosta Suski i Burmistrz Makowa Podhalańskiego. Patronat medialny pełniło Radio Bielsko, a także PowiatSuski24.pl, sucha24.pl, MojaWies.pl. Wydarzenie było możliwe dzięki pomocy sponsorów - sympatyków działalności KGW, a byli to: Europoseł Jan Olbrycht, Poseł na Sejm RP Małgorzata Pępek i Mirosława Nykiel, Pan Krzysztof Jan Klęczar - Wojewoda Małopolski, Pan Józef Bałos - Starosta Suski, Pan Michał Surmiak - Burmistrz Makowa Podhalańskiego oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - Oddział Terenowy w Krakowie, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach, Małopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie, Kółko Rolnicze w Suchej Beskidzkiej a także Organizatorzy: Makowskie Centrum Kultury oraz Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej.   Art. C.Puzoń, D.Kożusznik Foto.K.Puzoń oraz MCK     Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Aktualnie trwa modernizacja sklepu.
Zapraszamy już wkrótce!

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij