Aktualności

0 0
Kłosuj Komentuj Ulubione

Zero tolerancji dla braku tolerancji!

Tolerancja oznacza szacunek i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, wierzeń, obyczajów i postępowania. Mówiąc o tolerancji, a właściwie o jej braku, trzeba wspomnieć o dyskryminacji, na którą od paru lat jest coraz większe przyzwolenie. Na wyzwiska, patologiczne bezrobocie, przemoc i nienawiść.

Biedny czy bogaty w człowieczeństwo?

Dyskryminacja społeczna – ze względu na rangę urodzenia, umiejętności, wiedzę czy majątek.

Ludzie z małych miast, a zwłaszcza ze wsi są wyzywani od „słoików” czy wieśniaków i poniżani przez wielkomiejskie społeczeństwo. Niestety przyjęło się, że to idioci i beztalencia, nieumiejący zachować się „wśród ludzi”. Inteligencja, powab i dobry gust zarezerwowany jest dla miastowych. Wiedzę i umiejętności można zdobyć, ale inteligentnym trzeba się urodzić.

Bez względu na to, jaki masz status społeczny, jesteś biedny czy bogaty, ze wsi czy z miasta, jeśli nie szanujesz drugiego człowieka i brak w tobie CZŁOWIECZEŃSTWA to wiedz, że jesteś nikim w cywilizowanym świecie. Tak, to trzeba jasno napisać! To, że ktoś jest biedny nie znaczy, że pije, bije i jest bezrobotny. Patologia dotyczy każdej warstwy społecznej, bez względu na status pochodzenia. O bogactwie świadczy osobowość i to jak traktujemy drugą osobę, a nie grubość portfela. Tak jak inteligencji nie ocenia się na podstawie tytułów naukowych czy ukończonych szkół, ale na podstawie szacunku do drugiego człowieka.

Warto wspomnieć o nowym trendzie, jaki się pojawił, czyli „patologia 500+”. Rozdawnictwo, od 7 lat, jest na porządku dziennym. Program 500+, który ma pomagać doprowadził do rozszerzenia bezrobocia i do rozleniwienia niektórych grup społecznych, które stały się jeszcze bardziej roszczeniowe. To nowe zjawisko, jakie się pojawiło, dotyczy dyskryminacji osób, które pracują i często nie dostają żadnych profitów od państwa. Grupą, która właśnie ich dyskryminuje to rodziny wielodzietne, które żyją z 500+, zasiłków i zapomóg, gdzie żadne z rodziców nie kwapi się do pracy i często są dumni z tego, że umieją się ustawić w życiu, a reszta obywateli niech na nich pracuje.

Być kobietą, być kobietą?

Na naszym rodzimym podwórku spotkać się można z nietolerancją ze względu na płeć, wiek, jak również niepełnosprawność. Męski szowinizm, czyli dyskryminacja kobiet - traktowanie płci pięknej jako gorszej. Wmawianie, że kobiety są mniej inteligentne i nie nadają się do pełnienia funkcji społecznych czy obsadzania na odpowiedzialnych stanowiskach. Występuje u nas „tradycyjny model polskiej rodziny”, czyli w mniemaniu wielu mężczyzn kobieta jako żona, powinna być tylko ozdobą przy mężu. Najlepiej wierną matką i służącą siedzącą w domu, bez żadnych aspiracji życiowych, spełniająca każde zachcianki męża.

Niełatwe życie mają osoby zmagające się z niepełnosprawnością, które nie mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, a traktowane są niejednokrotnie, jako gorszy sort, nienadający się do pracy i normalnego funkcjonowania. Mimo, że niepełnosprawność to nie ich wybór. Niepełnosprawność może przecież być wrodzona lub nabyta w wyniku choroby, czy wypadku.

Czarny jak murzyn…

Dyskryminacja rasowa, czyli wykluczenie na podstawie rasy, koloru skóry, narodowości lub pochodzenia etnicznego.

Polska to trudny do życia kraj dla obcokrajowców, a zwłaszcza dla tych, których kolor skóry różni się od „rasowego Polaka”. Wyzwiska typu murzyn, czarnuch, skośnooki, brudas i wiele innych obraźliwych epitetów są niestety często używane w stosunku do obywateli o innym kolorze skóry. Choć to może być szokiem dla niektórych „patriotów”, to kolor skóry inny niż biały, nie jest zarezerwowany tylko dla cudzoziemców. Wiele z tych osób, które są wyzywane to rodowici obywatele Polski.

My Polacy jesteśmy narodem o bardzo ciężkim charakterze: kreujemy się na praworządnych, religijnych patriotów, obywateli Europy, a jesteśmy mściwi, zazdrośni, pełni nienawiści. Z góry jest założone, że przez zawisłości historii mamy nienawidzić min. Niemców i Rosjan. Teraz w obliczu napaści Rosjan na Ukrainę, nienawiść do nich jeszcze bardziej się spotęgowała. No i kwestia Ukrainy, która nadal jest bardzo sporna. Z jednej strony nie można zapomnieć o Wołyniu, ale z drugiej potrzebna była i jest pomoc dla uchodźców. Polacy - heroiczny naród spisał się na medal, ale jak już kurz pomocy opadł, to Ukraińcy znów są źli, bo już się nasiedzieli i nakradli. Niech wracają do siebie i co najgorsze, zwłaszcza w oczach „patologii 500+”, jakim prawem oni mają dostawać zasiłki – lepiej dać jeszcze więcej tym, którzy dostają tylko 500 zł.

Jeśli chodzi o grupy etniczne to najbardziej dotknięci są Romowie, potocznie zwani cyganami, którzy uważani są za bezrobotnych złodziei okradających staruszków. Ogólnie rzec ujmując, żeby Cię nienawidzić wystarczy to, że nie jesteś białym Polakiem. W każdym kraju na świcie są ludzie dobrzy i źli, i niedopuszczalne jest stygmatyzowanie na podstawie zachowania właśnie tych złych.

Kochaj bliźniego swego…

Mówiąc o nienawiści, trzeba wspomnieć o dyskryminacji na tle religijnym. Przyjęło się, że Polska jest krajem typowo katolickim, choćby ze względu na to, że mieliśmy naszego papieża – Św. Jana Pawła II. Wielu z nas, którzy deklaruje się jako zagorzali katolicy, a nie zna i nie przestrzega fundamentalnych zasad religii. Miłość, bezwarunkowa pomoc, szacunek, wiara, czyli wartości, które nie są stosowane w praktyce, a którymi wszyscy Polacy rządni nienawiści zasłaniają swoje czyny. Żadna religia, zwłaszcza wiara katolicka nie nakłania do szerzenia nienawiści i prześladowań, zwłaszcza na tle religijnym. Wyznawcy innych religii czy nawet ateiści, nie są pozytywnie postrzegani, mimo iż teoretycznie mamy wolność wyznania. Najbardziej znienawidzonymi religiami są: judaizm (nazywani Żydami), prawosławie (kojarzone z Rosją) czy islam, który kojarzy się tylko z terrorystami. Niestety, tak powtarzana miłość do bliźniego jest tylko pustym sloganem.

Miłość? – Nie ogarniam!

Skoro o miłości mowa, to jakże nie wspomnieć, że jest to cudowne uczucie, dające spełnienie i poczucie bezpieczeństwa. Uczucie, na które nie mamy wpływu i często dopada nas z zaskoczenia. To kogo kochasz i kto Cię pociąga, jest tak samo naturalne jak oddychanie. Szacunek i miłość do drugiego człowieka to cechy ogromnie wartościowe i szalenie istotne. Czy warto komuś zaglądać pod kołdrę? Analizować, kto jest kochanką, a kto kochankiem? Gdy serce mocniej zabije, nie liczy się płeć, wyznanie czy pochodzenie. Od miłości do nienawiści jedne krok, ale jakże nienawidzić za kochanie i bycie kochanym. Ocenianie orientacji seksualnych, różnic wieku, a na końcu plotki i wyzwiska. A może jednak miłość i szacunek ponad wszystko?

Szacunek dla wszystkich, ale czy dla każdego…?

Taki paradoks, że Konstytucja RP gwarantuje nam wolność słowa, wyznania, wyrażania siebie. Ale czy to wszystko nie zostało ograniczone przez zacofanie i zaściankowe poglądy przyjęte przez nas, Polaków? W Polsce są ludzie wspaniali i piękni osobowościowo. Ale niestety, są też ludzie, którzy nie mają i nie chcą mieć szacunku do innych, żywiący się nienawiścią. Każdy przejaw inności, odbiegający od wzoru „prawdziwego Polaka”, staje się ofiarą dyskryminacji. Czy Polska nadal chce być najbardziej nietolerancyjnym krajem w Europie?

W obecnym świecie pełnym wojen, katastrof i nienawiści tylko miłość i wzajemny szacunek jest lekarstwem. Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego?

Daniel Mucha

Redakcja mojaWieś ..

Udostępnij na facebook!

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

Odkryj tajemnice harmonii i równowagi

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektóre pomieszczenia sprawiają, że czujemy się spokojni, a inne wydają się przytłaczające i chaotyczne? Odpowiedź może tkwić w sztuce Feng shui - starożytnej filozofii chińskiej, która od wieków pomaga ludziom tworzyć harmonię i równowagę w swoim otoczeniu. Feng shui wypływa z filozofii Tao, która zakłada, że wszystko wypełnia energia życiowa Chi. Z języka chińskiego „feng” oznacza wiatr, który rozprasza energię i jest niewidzialny a „shui” oznacza wodę, która ją gromadzi oraz jest czymś nieuchwytnym. Czyli zgodnie z tą symboliką, naszym życiem kieruje niewidoczna i nieuchwytna siła, a utrzymanie w równowadze tych dwóch zjawisk jest kluczowe. Istnieje kilka szkół feng shui, ale wszystkie zgadzają się co do pięciu podstawowych zasad: 1. Yin i Yang to dwie przeciwstawne energie, które nawzajem się uzupełniają i są wszędzie. Yin symbolizuje zimno, czerń, księżyc, spokój. Yang symbolizuje biel, słońce, aktywność. Yin jest kobiece, miękkie, związane z nocą, odpoczynkiem, zdrowiem, dlatego powinno dominować w pokojach, w których odpoczywamy. Yang jest męskie, twarde, związane z aktywnością, dniem, dlatego powinno dominować tam, gdzie aktywnie działamy. 2. Pięć żywiołów to rozwinięcie teorii yin i yang. Energia Chi przejawia się w postaci pięciu żywiołów: ogień, woda, ziemia, metal i drzewo. Te elementy oddziałują na siebie nawzajem. 3. Siatka bagua to diagram dzielący się na 9 równych kwadratów-stref, z których każdy odpowiada za określoną sferę naszego życia. Jest to podstawa do zaplanowania przestrzeni, w której będziemy się czuć komfortowo. 4. Energia Chi (pisane także Qi) to energia życiowa, której manifestacją są procesy i zjawiska natury. Zadaniem feng shui jest badanie przepływu Chi. 5. Ruch energii. Koncepcja feng shui opiera się na założeniu, że energia nieustannie krąży we wszechświecie. Harmonijne środowisko pozwala jej krążyć swobodnie, dlatego też należy dbać o harmonię w środowisku. Jak stworzyć przestrzeń sprzyjającą harmonii i sukcesowi? Feng shui jest złożoną nauką, na szczęście kilka prostych zasad możemy zastosować od razu. Najważniejszy jest porządek i czystość! Bałagan, kurz, zepsute i niepotrzebne rzeczy, to generatory złych energii. Nie wieszaj luster naprzeciw drzwi wejściowych ani w pokojach naprzeciw okien, ponieważ dobra energia, która wpływa do domu, zostanie natychmiast odbita na zewnątrz. Nigdy nie siadaj plecami do wejścia, to zaburzy przepływ Chi, planuj więc wszystkie miejsca siedzące w domu tak, aby widzieć wejście do pokoju. Napraw zepsute, cieknące krany, aby wraz z wodą nie uciekało bogactwo. Pozbądź się zepsutych sprzętów, suszonych i sztucznych kwiatów, wyszczerbionych talerzy, itp., kumulują one złą energię. Miejsce do pracy oddziel od części wypoczynkowej, aby praca nie mieszała się z wypoczynkiem. Meble wybieraj z zamkniętymi szafkami, bez ostrych krawędzi. Nie ustawiaj łózka w sypialni w jednej linii z drzwiami, aby wchodząca do pokoju Chi nie zakłócała snu. To zaledwie wstęp do fascynującej starożytnej chińskiej filozofii, którą warto poznać i kierować się w aranżacji naszego otoczenia. Zastosowanie feng shui przynosi niesamowite efekty, dzięki niemu doświadczymy poprawy w wyglądzie i funkcjonalności naszego otoczenia, jak również harmonii i równowagi we własnym życiu. Aleksandra Koronna Czytaj dalej

Festiwal Kultury Wilamowskiej- MULKJADRYMUR

Wilamowskie Śmiergusty to tradycyjne święto, które odbywa się w Wilamowicach, miejscowości w powiecie Bielskim województwie Śląskim. Tradycyjne Śmiergusty czyli polewanie wodą dziewcząt przez młodych mężczyzn w kolorowych strojach jest w Poniedziałek Wielkanocny. Śmierguśnicy wyłapują wracające z kościoła panny i polewają je wodą. To wydarzenie ma już około 200-letnią historię i jest kultywowane z ogromnym entuzjazmem. Jednakże impreza środowiskowa jest na przełomie maja i czerwca. W tym AD 2024 była 25 i 26 maja, dzięki zaproszeniu Burmistrza Wilamowic Kazimierza Cebrata oraz Dyrektorki M-GOK w Wilamowicach Urszuli Kucharskiej wszyscy mieszkańcy Gminy Wilamowice jak i mieszkańcy sąsiednich Gmin mogli uczestniczyć w tej wspaniałej imprezie plenerowej: Śmiergustach i II Festiwalu Kultury Wilamowskiej- MULKJADRYMUŁ. Uczestników, zaproszonych gości, którzy zawitali na Stadion LKS „Wilamowiczanka” w pierwszym dniu przywitał nowy burmistrz Kazimierz Cebrat, życząc wszystkim wspaniałej dwudniowej zabawy. Przedsięwzięcie to zorganizowane było wspólnie ze Stowarzyszeniem Wilamowianie. Na scenie pojawiali się kolejno wspaniali wykonawcy, był to dzień w dużymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży. Na scenie zaprezentowały się z Niemiec - Szkoła Baletowa oraz nasz rodzimy z Gminnego Centrum Działań Twórczych Pisarzowice Teatrzyk dziecięcy „Debiucik” Pierwszy dzień imprezy środowiskowej zakończył się koncertem Zespołu „Dzień Dobry”, a do zabawy tanecznej przygrywał zespół „Wiwat”. Drugi dzień również był wspaniały i bogaty w atrakcje nie tylko „rodzime”. Był Dniem Lokalnej Kultury Ludowej. Rozpoczął się bardzo dostojnie, a mianowicie uroczystą mszą św. z udziałem grup artystycznych oraz gości z miast partnerskich, przedstawicieli naszych władz państwowych i samorządowych. Po mszy świętej wszyscy zebrani ustawili się w barwny korowód, który przeszedł z kościoła na stadion sportowy „Wilamowiczanki” i tu rozpoczęła się część artystyczno-kulinarna. W Korowodzie ulicami Wilamowic uczestniczyli: goście z miast partnerskich, samorządowcy i przedstawiciele organizacji działających na terenie Gminy Wilamowice, uczniowie Szkół Podstawowych wraz z dyrekcją nauczycielami i najmłodsi mieszkańcy naszej gminy wraz z rodzicami- dzieci przedszkoli. Na scenie pojawiały się zespoły regionalne, śpiewacze z Gminy Wilamowice. Prezentujące nowe jak i znane-cykliczne repertuary. Każdy mógł potańczyć czy pośpiewać. Oprócz zespołów regionalnych wystąpiła z koncertem orkiestra młodzieżowa OSP z Pisarzowic oraz Hecznarowic, Mażoreteki Gracja i Nemezis. Dodatkowo były także inne atrakcje, a mianowicie: prezentacja kulinarna tonąca w kolorowych kwiatach z przepysznymi ciastami, ciasteczkami, wyrobami garmażeryjnymi, no i oczywiście pysznymi słodko-procentowymi nalewkami, wystawiane przez wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich naszej Gminy: KGW „Dankowice”, KGW”Hecznarowice”, KGW Stara Wieś, KGW”Wilamowice”, KGW Zasole Bielańskie i oczywiście nie zabrakło naszego KGW „Strażniczki Tradycji” z Pisarzowic. Występowały zaproszone zespoły :Z.E.N.I.T ,”Górole”,z koncertem wystąpił gość z Chorwacji David Danijel oraz Antek Smykiewicz. Ponadto były atrakcje dla dzieci, Wesołe Miasteczko, Kramy rękodzielnicze, stoiska gastronomiczne, warsztaty artystyczne. W drugim dniu także nie zabrakło konkursów,a były to: konkurs na najlepszy strój śmierguśnicki i druga edycja w ustanawianiu rekordu w tańcu „Chodzony Wilamowski”. Iskierką do nieba z Wilamowic zakończono to wspaniałe Święto Lokalnej Kultury Ludowej. Foto:Kaja Puzoń Czytaj dalej

Pieśń to obraz namalowany słowami czyli XVI Regionalne Spotkania z Tradycją połączone z Ogólnopolskim Przeglądem Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich.

Pieśń to obraz namalowany słowami czyli XVI Regionalne Spotkania z Tradycją połączone z Ogólnopolskim Przeglądem Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich.   Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Miasto Maków Podhalański i Makowskie Centrum Kultury zorganizowali Przegląd Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich w Makowskim Centrum Kultury. Były to XVI Regionalne Spotkania z Tradycją połączone z Krajowym Przeglądem Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich. Na scenie wystąpiło ponad 370 wykonawców ludowych z różnych części Polski. Wyjątkowe występy artystyczne pt.”Regionalne Spotkania z Tradycją”, zorganizowano w dniach 1 i 2 czerwca br. na scenie Makowskiego Centrum Kultury, także oprócz rozśpiewanych członkiń KGW (oraz panów) uczestniczyły też koła ze stoiskami pełnymi smakowitych ciast i przekąsek oraz pięknego rękodzieła. Członkowie Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich zgromadzili się, by wspólnie pielęgnować kulturę i tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wszyscy prezentowali się wspaniale, ubrani w stroje regionalne śpiewali nie tylko w gwarze, ale treści pieśni czy przyśpiewek pokazywały piękny, radosny, miłosny, a czasami tragiczny obraz dawnego życia mieszkańców wsi. Poziom występów zespołów był jak zawsze bardzo wysoki. Niektóre grupy oprócz śpiewu przygotowały układy taneczne, a także nie zabrakło scenki rodzajowej w wykonaniu zespołu z Poręby Wielkiej. Szerokie grono słuchających i oglądających gości w osobach: Poseł na Sejm RP Mirosława Nykiel, Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Starosta Suski Józef Bałos, Burmistrz Makowa Podhaląńskiego Michał Surmiak, Zastępca Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Wiesław Grochal, Przewodniczący Rady Rejonowego Związku Waldemar Pieczara, Prezes Zarządu Danuta Kożusznik, Prezes Kółka Rolniczego w Suchej Beskidzkiej Ewa Listwan, Sekretarz Rady Cecylia Puzoń, Członkinie Rejonowej Rady KGW, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rafał Then oraz Maciej Ostrowski – Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego mogli podziwiać kunszt amatorów pieśni i piosenek ludowych, zobaczyć mogli obrazy namalowane pięknymi słowami. Imprezę z poczuciem humoru prowadzili Iwona Staśkiewicz – Zastępca Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej – Makowskiego Centrum Kultury oraz Zbigniew Kotrys. Podczas dwudniowego Przeglądu wystąpiło 35 zespołów w tym około 400 osób z powiatów; bielskiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, suskiego, żywieckiego oraz gościnnie zespół z Radojewic ( Gmina Dąbrowa Biskupia-Inowrocławskie) i z Czaszyna w powiecie sanockim. Z naszej Gminy Wilamowice w Przeglądzie udział wzięły zespoły: Z.R.Dankowianie, Z.R.Pisarzowianki i Z.R.Zasolanie. Tradycją też jest, że na Przeglądach RZRKiOR w Bielsku-Białej prezentowana jest wystawa rękodzielnicza: piękna biżuteria, haftowane czy zrobione na szydełku serwety, obrusy. Patronat honorowy nad imprezą przyjęli: Wojewoda Małopolski, Starosta Suski i Burmistrz Makowa Podhalańskiego. Patronat medialny pełniło Radio Bielsko, a także PowiatSuski24.pl, sucha24.pl, MojaWies.pl. Wydarzenie było możliwe dzięki pomocy sponsorów - sympatyków działalności KGW, a byli to: Europoseł Jan Olbrycht, Poseł na Sejm RP Małgorzata Pępek i Mirosława Nykiel, Pan Krzysztof Jan Klęczar - Wojewoda Małopolski, Pan Józef Bałos - Starosta Suski, Pan Michał Surmiak - Burmistrz Makowa Podhalańskiego oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - Oddział Terenowy w Krakowie, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach, Małopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie, Kółko Rolnicze w Suchej Beskidzkiej a także Organizatorzy: Makowskie Centrum Kultury oraz Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej.   Art. C.Puzoń, D.Kożusznik Foto.K.Puzoń oraz MCK     Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Aktualnie trwa modernizacja sklepu.
Zapraszamy już wkrótce!

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij