Aktualności

0 0
Kłosuj Komentuj Ulubione

ZBIERAJ ELEKTROŚMIECI I ODBIERAJ WYNAGRODZENIE!

Ogólnopolski program edukacji ekologicznej eko-PROFIT – Recycling to się opłaca! Coraz częściej sprawne urządzenia wymieniamy na nowsze, a naprawa zepsutego sprzętu jest często bardzo kosztowna lub nieopłacalna. Intensywny rozwój technologiczny i zmiany w nawykach konsumenckich powodują, że generujemy coraz większe ilości elektroodpadów. Warto pamiętać, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to z jednej strony cenny materiał, z którego w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać takie surowce jak miedź, cyna, żelazo, szkło, a nawet złoto i srebro, ale jednocześnie źródło niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji takich jak ołów, kadm, chrom, brom czy rtęć. Pamiętajmy więc o tym, aby elektroodpady trafiały do punktów zbiórki, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu.


Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego

„Szerzenie wiedzy w społeczeństwie o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami jest jednym z głównych zadań naszej organizacji. Dlatego na terenie całego kraju organizujemy publiczne kampanie i programy edukacyjne, dotyczące prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Jednych z takich programów jest eko-PROFIT – REcycling to się opłaca!, który daje szansę udziału bardzo wielu grupom społecznym. To jedyny taki program z zasięgiem ogólnopolskim. Dlatego zależy nam aby dotrzeć do szerokiego grona zainteresowanych i dać szanse dołączenia do programu wszystkim, którzy poszukują możliwości dodatkowego finansowania a dzięki temu mogą zrobić coś dobrego dla środowiska.” – mówi koordynator programu Maciej Gąkowski.

Przystąp do programu, edukuj lokalną społeczność, organizuj zbiórki elektrośmieci i otrzymuj wynagrodzenie!

W ramach programu eko-PROFIT każdy Uczestnik bierze aktywny udział w podnoszeniu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii i akumulatorów. Celem programu jest promowanie zasad prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Uczestnicy poprzez propagowanie ekologicznych postaw wśród lokalnej społeczności oraz organizację zbiórek zużytego sprzętu oraz baterii i akumulatorów przyczyniają się do właściwego zagospodarowania tych odpadów, ochrony środowiska a dodatkowo uzyskują fundusze na swoją działalność (każdy Uczestnik otrzymuje wynagrodzenie za każdy kilogram zebranego sprzętu i baterii). 

Jednym z kluczowych projektów w ramach programu jest ekoGospodynie skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich.

Przystępując do projektu ekoGospodynie koła gospodyń wiejskich mają szansę pozyskania dodatkowych środków na swoją działalność, zrobienia czegoś dobrego dla środowiska oraz szerzenia proekologicznej postawy wśród lokalnej społeczności. Zebrane przez Uczestników elektrośmieci, trafią do recyklingu w zakładzie przetwarzania elektroodpadów, a wynagrodzenie trafi do KGW. Program niesie korzyści zarówno dla środowiska jak i Uczestników.  

Pozostałe projekty w ramach programu eko-PROFIT:

ekoREmiza (Ochotnicze Straże Pożarne)
ekoDziałkowiec (Rodzinne Ogrody Działkowe)
ekoLokator (Spółdzielnie Mieszkaniowe, Wspólnoty Mieszkaniowe)
ekoKlub (Kluby np.: Sportowe)
ekoStowarzyszenie (Stowarzyszenia)
ekoFirma (Przedsiębiorstwa, Instytucje)
ekoHufiec (Harcerze i Skauci)
ekoSzkoła (Szkoły, Przedszkola, Placówki oświatowe)
inne (w ramach rozwoju programu będą pojawiać się projekty dla kolejnych grup)
Co zbieramy w ramach programu?

Elektroodpady, czyli każde urządzenie, które zasilane było prądem lub bateriami. Na przykład: lodówki, zamrażarki, pralki, kuchenki, zmywarki, roboty kuchenne, czajniki, suszarki, żelazka, odkurzacze, telewizory, radia, komputery, laptopy, drukarki, monitory, telefony, maszyny do szycia, golarki, zabawki elektryczne, silniki elektryczne, baterie, akumulatory i inne.

Co otrzymuje Uczestnik programu za przekazane elektroodpady?

Uczestnik programu prowadząc działania zmierzające do podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa, będzie uprawniony do otrzymania wynagrodzenia. W zamian za zebrane i przekazane w ramach programu elektroodpady, otrzyma zgodnie z jego wyborem:

– 0,40 zł za kilogram zebranego sprzętu (czyli 400zł za tonę) wypłacone w formie przelewu na wskazane konto
lub
– 1 punkt za każde pełne 17,5 kilogramów do wymiany na atrakcyjne nagrody rzeczowe w programie partnerskim ZBIERAJ Z REMONDIS.

Okresowo w ramach programu realizowane są konkursy i akcje promocyjne, w czasie których można zdobyć dodatkowe punkty bonusowe!

Jak odbieramy?

Po zgromadzeniu minimum logistycznego i zgłoszeniu gotowości do przekazania elektroodpadów, zostaną one odebrane przez profesjonalna firmę recyklingową, wskazaną przez Organizatorów. Program eko-PROFIT jest realizowany na terenie całej Polski w podziale na obszary. Z uwagi na kwestie obsługi logistycznej jest prowadzony w podziale na obszary w strefie A i B.

Strefa A – minimum logistyczne wynosi 400 kg, czas realizacji 10 dni roboczych
Strefa B – minimum logistyczne wynosi 2000 kg, czas realizacji 20 dni roboczych

To w jakiej strefie znajduje się Państwa region można sprawdzić na stronie internetowej www.eko-profit.pl w zakładce zasięg programu.

Jak wziąć udział w programie?

Aby zapisać się do programu należy wypełnić formularz na stronie internetowej programu: www.eko-profit.pl

Co z tymi elektroodpadami? Dlaczego nie wolno wyrzucać starego sprzętu do zwykłego kosza na śmieci?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powinien zostać odpowiednio zutylizowany. Urządzenia te zawierają substancje niebezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego, takie jak rtęć, kadm czy ołów, które są szkodliwe dla zdrowia nawet w ilościach śladowych.  Oczywiście podczas używania lodówki bądź pralki nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Gdyby jednak taki sprzęt po czasie użytkowania został rozebrany w przypadkowym miejscu,  uwolnione substancje przedostałyby się w niekontrolowany sposób do środowiska. Uwolnienie tych substancji spowodowałoby z pewnością zanieczyszczenie terenu a w skrajnych przypadkach byłoby szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Z tego powodu zużyte urządzenia powinny trafiać do punktów zbierania a następnie do zakładów przetwarzania takich jak REMONDIS Electrorecycling Sp. o.o. wyspecjalizowanych w utylizacji sprzętu AGD czy elektronicznego. Obowiązek przekazania zużytego sprzętu nakładają na osoby fizyczne przepisy prawa – kto się do nich nie zastosuje, naraża się na ryzyko kary grzywny w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych. 

O programie powiedzieli:

„KGW Malanowianki w Malanowie Starym posiadają aktywną umowę na zbiórkę elektrośmieci. Pierwszy odbiór 9 ton, które zebrałyśmy odbył się 3 dnia od zgłoszenia odbioru. Pieniądze bardzo szybko trafiły na konto. Cena proponowana za tonę elektrośmieci bardzo atrakcyjna i najlepsza na rynku. Polecamy współpracę z Remondis Electrorecycling w programie eko-PROFIT. Należy podkreślić, że umowa i nazwa wypłaconego ekwiwalentu za elektrośmieci nie wyklucza nas z UEPIK” – na fanpage programu pisze uczestniczka projektu ekoGospodynie Pani Marzena Michalska.

 

Szczegółowe informacje dotyczące programu eko-PROFIT

Tel: +48 693 340 425

e-mail: eko-profit@remondis.pl

Redakcja mojaWieś ..

Udostępnij na facebook!

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

„MojaWieś” na wyborach Chłopa Roku

Ostatni majowy weekend na Miechowszczyźnie upłynął pod znakiem Folk Festiwalu. Nie zabrakło tam również naszego akcentu. Europoseł Adam Jarubas otrzymał numer kwartalnika „Moja Wieś, Moje Miasto” Na racławickich błoniach w sobotę odbył się II turniej KGW, zaprezentowały się zespoły ludowe i współczesne oraz gwiazdy muzyki Disco Polo. Kulminacją festiwalu były niedzielne 27. Wybory Chłopa Roku. Uczestników zmagań o tytuł Chłopa Roku oraz przybyłych gości powitał wójt gminy Racławice - Janusz Kozioł. Wśród tych ostatnich znaleźli się m.in.: Wiceminister Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, europoseł Adam Jarubas, poseł Arkadiusz Mularczyk, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Mirosław Dróżdż, Starosta Miechowski Krzysztof Świerczek, wicestarosta Jerzy Pułka z członkami Zarządu Powiatu - Piotrem Grządzielem, Janem Żebrakiem i Patrykiem Natkańcem, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Biesaga, włodarze gmin ziemi miechowskiej - Andrzej Banaśkiewicz, Marek Płonczyński, Lesław Blacha, Tomasz Kościelniak, Łukasz Dela, Jan Zbigniew Basa, szefowie instytucji rolniczych, komendanci służb. Europoseł Adam Jarubas dziękował za podtrzymywanie tradycji Wyborów Chłopa Roku. Podkreślał, iż bezpieczeństwo żywnościowe jest tą wartością, której państwa członkowskie w Unii Europejskiej powinny bronić i wspierać, głównie finansowy, by nigdy nikomu nie zabrakło chleba. Pretendenci do tytułu Chłopa Roku 2024 zmierzyli się w VI konkurencjach. Zaprezentowali strój regionalny i region, taniec regionalny, tradycyjną przyśpiewkę. Mieli również okazję wykazać się siłą, sprytem, wiedzą i orientacją. Niczym strongmani przetaczali opony, drużynowo przeciągali linę, z zawiązanymi na oczach chustami musieli pokonać „ślepy slalom”. W dodatkowej konkurencji KRUS-u odpowiadali na pytania z rolniczego BHP. Ostatecznie Chłopem Roku 2024 został Adrian Bernacki reprezentujący gospodarzy - gminę Racławice. Na II miejscu znalazł się Szymon Płusa (KGW Skarżysko Kościelne), a na III - Stanisław Budzeń (Łódzka Izba Rolnicza). (źródło: www.miechow.pl ) Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Aktualnie trwa modernizacja sklepu.
Zapraszamy już wkrótce!

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij