Aktualności

Włosy na wakacjach
Lato to przepiękna i prawdopodobnie najbardziej wyczekiwana przez nas pora roku. Kojarząca się z czystym błękitnym niebem, pełnym słońcem, przyjemnym ciepłym wiatrem oraz beztroskim wypoczynkiem na plaży. Niestety to właśnie wiatr, słona lub chlorowana woda, a przede wszystkim słońce, stanowią największe zagrożenie dla naszej skóry i włosów. Na szczęście znamy parę sprawdzonych i skutecznych sposobów, aby nasze włosy przetrwały lato w świetnej formie.
Stosuj kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi SPF i noś okrycia głowy
Stosujmy kosmetyki do włosów z filtrami SPF, które nie pozwolą przeniknąć promieniom UV do wnętrza włosa. Do pielęgnacji wybierajmy lekkie mgiełki ochronne, odżywki w sprayu, olejki, które możemy nałożyć w każdej chwili, nawet na plaży. Pamiętajmy jednak, że filtry SPF nie działają od razu, więc warto nałożyć je wcześniej, ok. 20 - 30 minut przed planowanym plażowaniem. Wystawiając się na bezpośrednie słońce, lepiej związujmy włosy w czasie plażowania w kok lub chowajmy włosy pod czapką z daszkiem, chustką, czy kapeluszem, tylko niekoniecznie słomkowym z dużymi prześwitami, niech kapelusz nie będzie tylko efektowną ozdobą, ale niech szczelnie osłania nas przed przegrzaniem, udarem i promieniowaniem UV.
Nie farbuj włosów przed urlopem
Przed planowanymi wakacjami nie farbujmy włosów, wstrzymajmy się z ich koloryzacją do powrotu. Włosy poddane zabiegom chemicznym, a takim jest farbowanie, stają się bardziej wrażliwe, kruche, są osłabione i gorzej znoszą promieniowanie UV. Pod jego wpływem kolor też o wiele szybciej wypłowieje. Przed planowanym urlopem warto jedynie podciąć końcówki włosów, aby fryzura lepiej się układała.
Spłukuj włosy letnią wodą po kąpieli w morzu lub w basenie
Przed kąpielą w morzu lub basenie warto zwilżyć włosy słodką wodą. Dzięki temu, w mokre włosy w czasie morskich kąpieli czy w trakcie pływania w basenie, nie będzie już wsiąkać morska lub chlorowana woda. Niewiele rzeczy niszczy włosy tak bardzo, jak pozostawienie ich do wyschnięcia na słońcu z resztkami soli czy chloru. Po zmoczeniu włosów, przed pływaniem w morzu, warto też nałożyć na włosy dodatkowo naturalny olejek, który tworząc okluzyjny film na włosach, jeszcze bardziej zabezpieczy je przed uszkodzeniem. Tak przygotowane włosy spinamy w wysoki koczek, aby włosy w kąpieli miały jak najmniejszy kontakt z morską lub chlorowaną wodą. Pamiętajmy, aby po każdej kąpieli spłukać dokładnie włosy letnią słodką wodą, choćby nawet wodą z butelki. Nasze włosy będą nam za to bardzo wdzięczne.
Po kąpieli nie susz włosów na słońcu
Najbardziej szkodzą naszym włosom promienie słoneczne padające na mokrą głowę. Krople wody działają wtedy niczym soczewka skupiająca promieniowanie, które powoduje reakcje chemiczne podobne do tych zachodzących w czasie farbowania. Wtedy też powstają wolne rodniki, które bezwzględnie niszczą włókna keratynowe. W rezultacie końcowym, nasze włosy stają się matowe, przesuszone, łamliwe i rozdwajające.
Po dniu na plaży umyj głowę
Po całym dniu spędzonym na plaży koniecznie umyjmy głowę delikatnym szamponem, aby zmyć drobinki piasku, resztki morskiej soli i wszystkie naniesione wcześniej środki pielęgnacyjne. Skóra głowy wręcz domaga się wtedy oczyszczenia. Wybierajmy delikatne szampony, nie takie mocno oczyszczające, ponieważ latem głowę myjemy częściej i nie chcemy skóry głowy dodatkowo podrażnić, a włosów przesuszyć. Po każdym umyciu głowy, stosujmy delikatne odżywki, a raz w tygodniu koniecznie odżywczą maskę do włosów. Do ostatniego płukania stosujmy strumień chłodnej wody. Chłodna woda spowoduje zamknięcie łuski włosa, a dzięki temu, włosy pozostaną gładkie i błyszczące. Tylko pamiętajmy, aby chłodną wodą polewać same włosy, a nie całą głowę. Częste i nagłe zmiany temperatury dla skóry głowy są szkodliwe i mogą skutkować zwiększoną pracą gruczołów łojowych lub nawet wypadaniem włosów.
Delikatnie z rozczesywaniem
Po umyciu głowy, mokre włosy stają się bardziej podatne na uszkodzenia, ponieważ mokry włos ma rozchylone łuski i wtedy właśnie najłatwiej go uszkodzić. Efektem tego mogą być włosy rozdwajające się, połamane i szorstkie. Dlatego też, nie pocierajmy zbyt energicznie i mocno ręcznikiem, ani nie szarpmy niecierpliwie przy rozczesywaniu szczotką. Bardziej odsączajmy wodę z włosów, można użyć do tego jednorazowych ręczników papierowych. Do samego rozczesywania mokrych włosów wybierzmy grzebień z szeroko rozstawionymi zębami i rozczesujmy stopniowo, najpierw końcówki włosów, a potem wyższe partie.
Odpowiednia dieta to podstawa
Przed nadchodzącym latem wiele kobiet przechodzi na rygorystyczne diety, aby wyglądać świetnie na plaży, jednak nie jest to najlepszy pomysł. Po takiej diecie, osłabione i niedożywione włosy mogą wypadać nawet garściami. Nasze włosy potrzebują białka, kwasów tłuszczowych, miedzi, cynku, jodu, żelaza, witaminy A,C,E,B6, B12 i kwasu foliowego, by pozostać zdrowymi, dlatego w naszej diecie nie powinno zabraknąć np. brązowego ryżu, pełnoziarnistego pieczywa, warzyw strączkowych, marchwi, cebuli, tłustych ryb morskich, mleka, jogurtu, migdałów, awokado, bananów, drobiu, orzechów włoskich, pistacji, jajek, owoców sezonowych, cytrusów, a także herbatek ziołowych np. ze skrzypu polnego.
Nasze włosy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji z zewnątrz i wewnątrz. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru, ponieważ ze zbyt troskliwą pielęgnacją włosów też można przesadzić i niepotrzebnie obciążyć włosy nadmiarem kosmetyków. Ich nadmiar może być szkodliwy na równi z brakiem pielęgnacji. Obserwujmy zatem swoją czuprynę i dobierajmy kosmetyki i ich ilość uważnie, zależnie od aktualnych potrzeb naszych włosów. Odpowiednia pielęgnacja latem, która wbrew pozorom nie jest tak skomplikowana ani czasochłonna, sprawi, że jesień przywitamy ze zdrowymi, lśniącymi włosami. A ich miękkość w dotyku z pewnością wynagrodzi nam pielęgnacyjne wysiłki.
Aleksandra Koronna
Redakcja mojaWieś ..