Talenty i pasje

Wieniec dożynkowy
Czy wiesz, że
Zwyczaj dożynek wywodzi się od Słowian.Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Dożynkom towarzyszyły różne praktyki i zwyczaje. Obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca, z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. W przeszłości umieszczano w nich także żywe (z czasem sztuczne) koguty, kaczęta lub małe gąski, bo miało to zapewniać piękny i zdrowy przychówek gospodarski. Wieniec dożynkowy nazywany bywał "plonem" bo też i uosabiał wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Niosła go na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, czasami z pomocą parobków i innych żeńców. Za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, niosących na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy. Wieniec niesiono do poświęcenia do świątyni, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym.
Panie z Koło Gospodyń Wiejskich Kostrzyna - Kotary chcąc zachować tradycje co roku wiją wieniec dożynkowy. W tym roku już od czerwca Panie z koła zaczęły przygotowywać materiały potrzebne do wykonania wieńca dożynkowego. Najpierw było wiele pomysłów potem powstał jeden wspólny projekt. Wieniec w tym roku wyglądał inaczej, nie był to tradycyjny wieniec w kształcie korony, była to scenka rodzajowa przedstawiająca gospodarza i gospodynię ubranych w stroje ludowe, siedzących w powozie pięknie przybranym kwiatami, owocami i bukietami zbóż.
W pracach brały udział wszystkie członkinie naszego koła. Jedne zebrały z pola potrzebne do wykonania wieńca zboże, drugie zrobiły kwiaty z bibuły, inne zaś uszyły stroje dla lalek. Wspólna praca przyniosła wszystkim wiele radości i satysfakcji.
Renata Ż. z Koło Gospodyń Wiejskich Kostrzyna-Kotary
Barbara O. z Koło Gospodyń Wiejskich Bodzanowo Drugie
Piękny!!!
13 gru 2015, 18:37:12
Stanisława R. z Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich "Lesianki"
Wspaniała praca:) Gratuluję i pozdrawiam
13 gru 2015, 22:34:41
Stanisława R. z Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich "Lesianki"
Wspaniała praca:) Gratuluję i pozdrawiam
13 gru 2015, 22:34:09
Marianna P. z Koło Miłośniczek Rękodzieła Artystycznego "Kleszczynki"
Piękna ozdoba dożynkowa,konik jak prawdziwy;) Pozdrawiam Marianna.
13 gru 2015, 22:33:36