Aktualności

30 28
Kłosuj Komentuj Ulubione

Ruszył nowy Konkurs - nie przegap!

Nowy portal mojeKGW.pl to możliwość promocji i prezentacji kół w całej Polsce, ale również wyjątkowa szansa uwiecznienia naszej wspaniałej polskiej tradycji w nowoczesny sposób.
To możliwość przekazania historii, bogatej kultury i obrzędowości kół młodszym pokoleniom.

Pokażcie, że jesteście organizacją, idącą z duchem czasu!

 

Zdobądźcie Tytuł „Koło Tradycyjne i Nowoczesne”

 

Jak zdobyć Tytuł „Koło Tradycyjne i Nowoczesne”?

Krok 1. - Załóżcie stronę swojego koła na portalu mojeKGW.pl

Krok 2. - Dodajcie historię swojego koła w kategorii „O nas”

Krok 3. - Opublikujcie 2 artykuły w dwóch dowolnych kategoriach, tj.: Kulinaria, Talenty i pasje, Nasze Sukcesy, Rozrywka.

Krok 4. - Prześlijcie zgłoszenie za pośrednictwem formularza kontaktowego, znajdującego się w zakładce Kontakt, podając w treści nazwę koła, login organizacji i hasło „Koło Tradycyjne i Nowoczesne” (np. KGW Niezapominajka, KGW0001, „Koło Tradycyjne i Nowoczesne”).

 

500 kół, które spełni powyższe warunki, zdobędzie prestiżowy Tytuł „Koło Tradycyjne i Nowoczesne” na portalu mojeKGW.pl oraz Dyplom. To unikatowe odznaczenie otrzymają Koła, które idą z duchem czasu, a jednocześnie mają do przekazania ważne tradycyjne wartości. Wykorzystują nowoczesne media, aby promować i przekazywać dalej naszą bogatą historię i  polską, ludową tradycję!

 

Zachęcamy do promocji bogatej tradycji kół z portalem mojeKGW.pl !

Poniżej znjadziecie krótkie filmiki instruktażowe, które przeprowadzą Was przez proces tworzenia strony koła oraz publikacji artykułu na portalu mojeKGW.pl:

1. Jak stworzyć stronę koła

2. Jak dodać artykuł?

 

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt na adres mailowy konkurs@mojekgw.pl lub pod bezpłatnym numerem telefonu: 800 007 444. Wszystkie Koła, które już posiadają swoją stronę i wykonały pozostałe kroki powinny jedynie wysłać zgłoszenie poprzez zakładkę Kontakt.

Zobacz, które koła zdobyły już tytuł "Koło Nowoczesne i Tradycyjne" - kliknij tutaj !

Redakcja mojeKGW.pl ..

Udostępnij na facebook!

Magdalena S.

Serdecznie zachęcam wszystkie idące z duchem czasu KGW! A przecież na naszym portalu są tylko takie :)

11

22 mar 2016, 08:32:10

Krzysztof K.

Świetna zabawa!

1

14 lis 2015, 00:07:21

Agata D. z Koło Gospodyń Wiejskich w Żerechowie

Nie wiem jak przesłać koło??? W zakładce kontakt jest tylko formularz abym przesłała do was zapytanie ,pomóżcie ! :)

0

9 lis 2015, 17:59:37

Redakcja mojeKGW.pl ..

Pani Agato - proszę właśnie poprzez formularz "Kontakt" czyli zapytanie do redakcji przesłać dane swojego Koła - np. KGW w Żerechowie, KGW000002, Koło Tradycyjne i Nowoczesne - jeżeli oczywiście przeszliście już wszystkie kroki :)

0

10 lis 2015, 08:53:37

Gall Anonim

Drogie Panie, pokażcie Waszą wielką siłę! Codziennie mnie zadziwiacie pomysłami i inicjatywami. Teraz pewnie też tak będzie, takich odnaczeń mamy tylko 500!

4

17 lis 2015, 16:59:15

Stanisława R. z Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich "Lesianki"

Witam serdecznie:) Mam problem z wklejaniem dokumentu tekstowego przy tworzeniu artykułu. Proszę o instruktaż. Dziękuję za pomoc , pozdrawiam

0

11 lis 2015, 22:07:12

Redakcja mojeKGW.pl ..

Pani Stanisławo, bardzo prosimy, aby skontaktowała się Pani z nami pod numerem telefonu 800 007 444 lub pod adresem mailowym redakcja@mojekgw.pl - postaramy się wspólnie rozwiązać ten problem.

0

12 lis 2015, 16:21:16

Dariusz T. z KGW Wiadrów - Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie

Super pomysł z tym konkursem! :) Nasze KGW Wiadrów - Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie też bierze udział w tym konkursie :)

4

20 lis 2015, 11:18:55

Krystyna P. z Koło Gospodyń Wiejskich Wioska

Wspaniała sprawa, doskonały instruktaż .Dzięki.

3

16 lis 2015, 11:31:26

Agata S. z Koło Gospodyń Wiejskich Umianowice

KGW UMIANOWICE jak zwykle też się bawi ;)

2

17 lis 2015, 08:41:30

Ewa M. z Trębolanki

My również się dołączamy:)

2

18 lis 2015, 08:50:01

Magdalena S.

Jesteście wspaniali! Strony kół i artykuły pojawiają się w zawrotnym tempie. Cieszymy się, że portal sprawia Wam tyle radości i satysfakcji! :)

1

18 lis 2015, 09:29:03

Malgorzata K.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH „KORYTNICZANKI” powstało 20.05.2011 roku. Założycielem Koła jest Małgorzata Kukuryk, Prezesem jego jest Pani Jolanta Bąk, v-ce prezes Edyta Ciepluch. Okazała się, że oprócz talentów gotowania i pieczenia ładnie śpiewamy więc powstał ZESPÓŁ ŚPIEWACZY KORYTNICZANKI debiutując na dożynkach parafialnych . Kierownikiem zespołu śpiewaczego została Pani Elżbieta Korczyk. W zespole występuje 24 panie, które przez pół roku śpiewały a capella, a od kwietnia 2012 roku prowadzi go instruktor Marek Kosowski z Jędrzejowa. Dziewczęta z koła przez swoją ciężką pracę i zarobione przez to pieniądze zakupiły sobie spódnice, gorsety, korale, buty i chusty oraz sukienki. W 2014 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Gmina Sobków ufundowali zespołowi stroje ludowe zgodne z rejonem w którym mieszkają. Zespół po trzech miesiącach istnienia odniósł pierwszy sukces otrzymując nominację do XIX Wojewódzkiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie jako jedyny z Powiatu Jędrzejowskiego. Za rok sukces został powtórzony „Korytniczanki” znów nominowane do XX Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek – Włoszczowa 2013. W Tokarni następny sukces . Podczas finału XII edycji konkursu „Smaki Regionów” ich Nalewka Grodziskowa zwana „ Proboszczówką” zdobyła I miejsce w kraju. Ponadto nasz śpiew zrobił furorę i nagrano audycję którą słyszeliśmy w radio Kielce. Następny sukces to II miejsce w IX Festiwalu Pieśni Wielkopostnych – Daleszyce 2013 . W tym roku w Świetlicy Wiejskiej w Korytnicy odbyły się I Warsztaty Wielkanocne zorganizowane przez nasze Koło Gospodyń Wiejskich. W zajęciach udział wzięła spora liczba mieszkańców, między innymi: dzieci, rodzice, dziadkowie oraz panie z zespołu śpiewaczego „Korytniczanki”. Celem warsztatów było kultywowanie ludowych tradycji związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych. Wszyscy uczestnicy mogli stworzyć oryginalne pisanki, zrobić świąteczne ozdoby na stół i do koszyka wielkanocnego oraz wspólnie przygotowali palmę na Niedzielę Palmową. ZESPÓŁ ŚPIEWACZY KORYTNICZANKI uczestniczący w XXXVII Buskich Spotkaniach z Folklorem w Jędrzejowie zostały nominowane do finału . Natomiast w XXXVIII Buskich Spotkaniach z Folklorem otrzymaliśmy wyróżnienie w finale. Kolejny wielki sukces odniosły panie , podczas konkursu organizowanego przez Polskie Radio Kielce „Jawor – u źródeł kultury" „Korytniczanki zostały wyróżnione w dwóch kategoriach jako „Zespół śpiewaczy”, i w kategorii „Kultywowanie ludowych tradycji kulinarnych”. Zespół bierze również czynny udział w różnych imprezach i przeglądach na terenie gminy ( Festyn Krew Darem Życia), powiatu ( Święto Kłosa) i województwa ( Piknik zbożowy, Hubertus, Dni Kielc i wiele innych) . W 2013 roku Koło Gospodyń Wiejskich ostało nominowane na NAJLEPSZE KGW W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM i w wyniku czego otrzymało 5 miejsce w województwie , a I w Powiecie Jędrzejowskim na 84 koła biorące udział w konkursie. NATOMIAST W 2014 ROKU W TYM SAMYM KONKURSIE ZAJĘŁO I MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM i I W POWIECIE JĘDRZEJOWSKIM. Panie z KGW w swoim środowisku kultywują tradycje ludowe i są bardzo przedsiębiorcze. Ich koleżanka Małgorzata Kukuryk została w 2013 roku Kobietą Przedsiębiorczą zajmując I miejsce w powiecie , a III w województwie. Dbamy o czystość wsi, uczestniczą w uroczystościach kościelnych, pomagają w przygotowaniu imprez i różnych spotkań, gdzie prezentują swoje rękodzieła i degustacje dawnych potraw jak furgoły korytnickie, gołąbki z kaszy jaglanej, dworskie pierogi , kapustę z grochem, kaszę jaglaną ze śliwkami, gęś z pieca chlebowego oraz pyszne ciasta. KGW „ KORYTNICZANKI” ma swój lokal w świetlicy wiejskiej, gdzie spotyka się co czwartek. Przy wspólnej kawie i herbacie opowiada się o starych tradycjach i wierzeniach ludowych oraz śpiewa piosenki ludowe.

2

13 gru 2015, 23:30:15

Malgorzata K.

Najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w świętokrzyskim w 2014 roku

0

19 lis 2015, 11:06:50

Redakcja mojeKGW.pl ..

Pani Mario, zachęcamy do opublikowania historii koła jako artykuł, w kategorii "O nas". Wówczas więcej osób będzie miało szansę dowiedzieć się o Państwa działalności :)

3

20 lis 2015, 15:22:44

Dariusz T. z KGW Wiadrów - Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie

Takze Serdecznie zachęcam wszystkie idące z duchem czasu KGW do udzialu w konkursie!!! http://jawor24h.pl/powiat/wiadomosci/6906/500-kgw-z-calej-polski-ma-szanse-na-wyjatkowy-tytul-kolo-tradycyjne-i-nowoczesne

2

25 lis 2015, 09:25:04

Stanisława K. z STOWARZYSZENIE KGW " KANWA' w Orchowie

Witam, przeszłyśmy wszystkie kroki w konkursie KOŁO TRADYCYJNE I NOWOCZESNE czekamy na odpowiedź ,pozdrawiam....

1

24 lis 2015, 14:06:23

Redakcja mojeKGW.pl ..

Pani Stanisławo, zgłoszenie zostało jak najbardziej przyjęte - mamy nadzieję, że otrzymała Pani naszą odpowiedź. Pozdrawiamy :)

0

26 lis 2015, 08:44:17

Anna O. z Koło Gospodyń Wiejskich z Żerocina

Koło Gospodyń Wiejskich z Żerocina (lubelskie) równiez przyłączy się do konkursu. Pozdrawiam :-)

0

30 lis 2015, 14:44:44

Anna O. z Koło Gospodyń Wiejskich z Żerocina

W jaki sposób można się spodziewać potwierdzenia, że zgłoszenie dotarło do redakcji? :-) Pozdrawiam

0

2 gru 2015, 16:03:40

Gall Anonim

Odpowiadamy na zgłoszenia przez portal lub mailowo. W przyszłym tygodniu będziemy aktualizować listę.

0

2 gru 2015, 16:57:55

Danuta K. z Stowarzyszenie Młodów-Głębokie

Przeszłyśmy wszystkie etapy rejestracji, koło zostało zgłoszone do konkursu. Czy mamy szansę otrzymać tytuł?

0

22 sty 2016, 22:37:41

Redakcja mojeKGW.pl ..

Pani Danuto, listę laureatów aktualizujemy co kilka dni. Pani organizacja jest oczywiście w gronie zwycięzców :) Gratulujemy i zachęcamy do regularnego publikowania relacji z wydarzeń z życia koła! :)

0

25 sty 2016, 14:20:22

Elżbieta C.

Nasze Koło Gospodyń Wiejskich w Mnichowie zdobyło tytuł "Koło Nowoczesne i Tradycyjne" jesteśmy bardzo dumne. Zachęcamy, zdobywajcie, warto :) Pozdrawiamy wszystkie koła :)

1

5 lip 2016, 21:47:31

Maria K. z Koło Gospodyń Wiejskich w Łękach Dukielskich

dlaczego nie otrzymałam gazety nasze koło

0

9 lip 2016, 17:26:44

Redakcja mojeKGW.pl ..

Pani Mario, cierpliwości. Kwartalniki "mojeKGW" są w dystrybucji i na pewno niebawem dotrą.

0

11 lip 2016, 11:16:51

Sławomir P. z Stowarzyszenie NIEZNANOWICE.pl

Czy wiadomo już coś na temat listy dodanych kolejnych kół ? I czy Nasze głoszenie zostało przyjęte ? Dziękujemy

0

1 wrz 2016, 17:30:09

Redakcja mojeKGW.pl ..

Panie Sławomirze, lista jest zaktualizowana, a na Państwa stronie widnieje odznaczenie. Gratulujemy! :)

0

2 wrz 2016, 09:41:48

Brygida P. z Stowarzyszenie Razem dla wsi Żurawia-Włodzimierzewo

Witam jeżeli dobrze rozumiem to konkurs nadal aktualny tylko ja mam problem ze znalezieniem zakładki Kontakt ot taki drobiazg.

0

25 wrz 2017, 18:18:47

Brygida P. z Stowarzyszenie Razem dla wsi Żurawia-Włodzimierzewo

Już załatwione zgłoszenie wysłane.Pozdrawiam serdecznie.

1

3 paź 2017, 14:23:36

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

Noc Świętojańska – między ogniem, wodą i magią najkrótszej nocy roku

Jest jedna taka noc w roku, gdy światło zdaje się nie chcieć ustąpić miejsca ciemności. Noc świętojańska – obchodzona z 23 na 24 czerwca – od wieków fascynuje swoją tajemniczością, obrzędowością i niezwykłą atmosferą. To święto zakorzenione głęboko zarówno w tradycji słowiańskiej, jak i chrześcijańskiej, łączące żywioły natury z ludzką potrzebą wspólnoty, miłości i nadziei. Choć dziś kojarzy się przede wszystkim z puszczaniem wianków i wieczornymi festynami, jej historia sięga znacznie dalej – do czasów przedchrześcijańskich. Korzenie sięgające dawnych wierzeń Zanim pojawiła się nazwa „noc świętojańska”, Słowianie obchodzili święto związane z letnim przesileniem – momentem, gdy dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza. Był to czas szczególny: moment pełni życia, urodzaju i siły natury. Świętowano nadejście lata, oddawano cześć słońcu, wodzie i ogniowi. Po przyjęciu chrześcijaństwa dawne zwyczaje nie zniknęły całkowicie – zostały wpisane w kalendarz liturgiczny i powiązane z dniem narodzin św. Jana Chrzciciela. W ten sposób dawne obrzędy przetrwały, zyskując nową symbolikę. Ogień i woda – żywioły oczyszczenia Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów nocy świętojańskiej było rozpalanie ognisk. Wierzono, że ogień ma moc oczyszczającą, odstrasza złe moce i zapewnia zdrowie oraz pomyślność. Młodzi ludzie skakali przez płomienie – wspólnie lub pojedynczo – traktując to jako próbę odwagi, ale także symbol trwałości uczuć. Drugim ważnym żywiołem była woda. Kąpiele w rzekach i jeziorach miały przynosić siłę i oczyszczenie. W ludowych wierzeniach właśnie tej nocy woda zyskiwała wyjątkową moc. Wianki i poszukiwanie szczęścia Do dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwyczajów pozostaje plecenie i puszczanie wianków. Dziewczęta przygotowywały je z polnych kwiatów, ziół i zielonych gałązek, a następnie puszczały na wodę. Według dawnych wierzeń los wianka miał przepowiadać przyszłość. Jeśli został wyłowiony przez chłopca – oznaczało to rychłe zamążpójście. Jeśli odpłynął daleko – trzeba było jeszcze poczekać na miłość. Zatonięcie wianka uznawano za zły znak. Nieodłącznym elementem opowieści o tej nocy jest także legenda o kwiecie paproci – tajemniczym kwiecie, który miał zakwitać tylko raz w roku i przynosić znalazcy szczęście, bogactwo oraz zdolność rozumienia tajemnic świata. Choć wiadomo, że paprocie nie kwitną, symbol poszukiwania pozostaje aktualny do dziś – jako metafora marzeń i odkrywania tego, co ukryte. Współczesne oblicze dawnego święta Dziś noc świętojańska wraca do łask jako okazja do spotkań, koncertów, warsztatów i wydarzeń plenerowych. W wielu miejscach organizowane są widowiska nawiązujące do dawnych tradycji: puszczanie wianków, pokazy ognia czy koncerty nad wodą. To również moment zatrzymania się i spojrzenia na rytm natury – przypomnienie, że mimo pośpiechu codzienności nadal potrzebujemy symboli, wspólnego świętowania i kontaktu z tym, co pierwotne. Noc świętojańska pozostaje więc czymś więcej niż folklorem. To opowieść o świetle, które trwa trochę dłużej, o nadziei ukrytej w kwiatach i o odwiecznym ludzkim pragnieniu, by choć przez jedną noc uwierzyć w odrobinę magii. Czytaj dalej

Paryż od serca – subiektywny przewodnik pełen smaków i emocji!

Paryż… miasto, które tak często widzimy w filmach, książkach i na pocztówkach, zawsze był dla mnie ogromnym sentymentem, ale dopiero teraz poczułam jego wyjątkowy rytm. Wyjazd do Paryża był prezentem od mojej córki – zaprosiła mnie na koncert Sabriny Carpenter. Spędziłyśmy tam sześć cudownych dni, które były prawdziwą ucztą dla zmysłów, bo Paryż to nie tylko miasto zabytków, to również miasto stylu, sztuki i niezwykłej atmosfery, której nie da się podrobić! Miasto, które od wieków przyciąga turystów z całego świata – nie tylko miłośników sztuki, mody i architektury, ale również tych, którzy pragną poczuć jego klimat. Zachwyca na każdym kroku – i choć można tu wracać wielokrotnie, za każdym razem odkrywa się coś nowego. Tak jak my każdy poranek zaczynałyśmy po francusku – aromatyczna kawa, świeży croissant z migdałami lub czekoladą – proste przyjemności, które smakują najlepiej właśnie tutaj. Czas się zatrzymywał. Nigdzie się nie spieszyłyśmy. Po prostu siedziałyśmy przy stoliku na chodniku, obserwując miasto, które budziło się do życia. A potem był koncert – pełen energii, świateł i emocji. Jeden z wielu pięknych momentów tego wyjazdu. Sabrina zachwyciła publiczność swoją charyzmą i głosem, a my cieszyłyśmy się wspólną pasją i obecnością. Ale przecież Paryż to nie tylko koncerty.  Najpiękniejsze miejsca, które musisz zobaczyć Wieża Eiffla – symbol, którego nie da się pominąć Nie sposób jej nie zauważyć – wysoka na 330 metrów, stalowa konstrukcja z końca XIX wieku to jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów na świecie. Panorama Paryża z jej szczytu zapiera dech w piersiach. A wieczorem? Rozbłyska tysiącami świateł!  Luwr – spotkanie z wiecznością To nie tylko muzeum, to prawdziwa podróż w czasie. Od antycznego Egiptu, przez rzeźby greckie, dzieła renesansu, aż po francuskie malarstwo – w Luwrze można spędzić całe dnie. Mona Lisa Leonarda da Vinci przyciąga tłumy, ale warto też zajrzeć do skrzydeł mniej popularnych – tam często odkrywa się prawdziwe perły, a co najważniejsze w ciszy i spokoju. Szklana piramida przed wejściem do Luwru, kiedyś budziła we mnie mieszane uczucia, jednak, gdy znalazłam się w środku, zachwyciło mnie, jak harmonijnie łączy się z całą strukturą muzeum.  Montmartre i bazylika Sacré-Cœur – artystyczna dusza Paryża To wzgórze ma w sobie coś magicznego. Kiedyś żyli tu i tworzyli tacy artyści jak Picasso, Toulouse-Lautrec czy Modigliani. Dziś Montmartre to labirynt wąskich uliczek, pełnych kawiarni, galerii i ulicznych malarzy. Warto przysiąść na chwilę, posłuchać ulicznych muzyków i po prostu patrzeć. Katedra Notre-Dame – gotycka duma Paryża Choć ucierpiała w pożarze w 2019 roku i jest cały czas odbudowywania to jeszcze bardziej zachwyca majestatem i detalem gotyckiej architektury. Nam udało się wejść i zobaczyć przepiękne wnętrze. Uczestniczyłyśmy również we mszy świętej odprawianej po francusku, ku zaskoczeniu – liturgia była bardzo podobna do tej, którą znamy z Polski. Spacer wzdłuż Sekwany, tuż obok katedry, to jedno z naszych najbardziej malowniczych doświadczeń z Paryża.  Disneyland Paris – spełnienie marzeń nie tylko dzieci Choć Disneyland znajduje się około 40 minut jazdy koleją RER od centrum Paryża, zdecydowanie warto się tam wybrać – zwłaszcza z dziećmi. To nie tylko karuzele i kolorowe parady, ale prawdziwa kraina wyobraźni i emocji. Park składa się z dwóch części: klasycznego Disneyland Park, gdzie króluje zamek Śpiącej Królewny i bajkowe atrakcje, oraz nowocześniejszego Walt Disney Studios, pełnego filmowych efektów specjalnych i scenografii rodem z planu zdjęciowego. Dla mojej córki była to podróż do świata marzeń – dzień wypełniony śmiechem, wzruszeniem i magią. A że już w przyszłym roku planowane jest otwarcie Krainy Lodu… cóż, mamy pretekst, by znowu tu powrócić! Pałac Wersalski – przepych i historia Nie udało nam się zwiedzić Pałacu Wersalskiego, ale zapisujemy go na listę obowiązkową na kolejną wizytę. Oddalony zaledwie 20 km od centrum Paryża - Wersal to kwintesencja francuskiego przepychu i elegancji. Pałac Ludwika XIV podobno zachwyca bogato zdobionymi komnatami, lustrzaną salą balową i ogromnymi ogrodami zaprojektowanymi z matematyczną precyzją. Francja słynie z kuchni, a Paryż jest jej pysznym centrum! O francuskich śniadaniach, które są proste, ale genialne, już pisałam. A co było później?  Oczywiście sery! I to jakie! Kremowe, pleśniowe, pikantne i łagodne – jedzone z bagietką albo ot tak, po prostu. Do tego oczywiście makaroniki – te kolorowe małe cuda smakują lepiej niż jakikolwiek deser, jaki znałam wcześniej. Delikatne, słodkie, rozpływające się w ustach. Najlepsze znajdziesz w małych rodzinnych cukierniach, które są niebem dla łasuchów! A potem były naleśniki - crêpes – zarówno na słodko (z czekoladą, cukrem, bananami), jak i na słono (z szynką, serem, jajkiem). Quiche lorraine – tarta z boczkiem i cebulą – to klasyczny francuski lunch, który nie zawodzi - szybka i pyszna opcja. Warto też zamówić klasyczne dania francuskiej kuchni – jak ratatouille, boeuf bourguignon czy zupę cebulową. Czego doświadczyć, żeby poczuć prawdziwego ducha Paryża? • Spacer wzdłuż Sekwany – najlepiej wieczorem, kiedy światła latarni odbijają się w wodzie. • Zakupy na targu – świeże owoce, sery, pieczywo i wino. Francuzi celebrują jedzenie i warto ich styl podpatrzeć. • Francuska chwila – usiądź przy stoliku w kawiarni, zamów espresso i po prostu… patrz. Na ludzi, na architekturę, na życie, które w Paryżu toczy się inaczej – wolniej, piękniej. • Obserwacja artystów – na Montmartre, w metrze, na mostach. Paryż żyje muzyką, malarstwem i teatrem ulicznym. • Małe księgarnie i galerie – Paryż kocha kulturę. Można godzinami przeglądać książki, plakaty, antyki.   Paryża nie poznaje się oczami, ale sercem… Warto go obserwować, chłonąć zmysłami. Nie chodzi tylko o to, co zobaczyć w Paryżu, ale o to, co poczuć: zapach świeżej kawy, dźwięk skrzypiec na moście, smak malinowego makaronika czy uśmiech sprzedawczyni na targu. Bo Paryż trzeba smakować, by był w pięknych, niezapomnianych chwilach.  Sylwia Skulimowska    Czytaj dalej

Poezja zakorzeniona w ziemi i pamięci. O twórczości Anieli Andrzejczak

Wiersz Anieli Andrzejczak pt. „Pradziadkowie” to niezwykle czuła, pełna pokory i refleksji opowieść o tym, co najważniejsze – o rodzinie, ziemi i dziedzictwie przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Autorka w prostych, a zarazem głęboko poruszających słowach buduje obraz świata, w którym codzienna praca, tradycja i wiara splatają się w jedną, harmonijną całość. Centralnym symbolem utworu staje się dębowa ławeczka pośród róż – miejsce spotkań pradziadków, rozmów i wspomnień. To właśnie ona staje się metaforą pamięci, zakorzenienia i trwania rodzinnych historii, które mimo upływu czasu nie tracą swojej mocy. Obraz ten przenosi czytelnika w przestrzeń pełną spokoju, natury i międzypokoleniowej więzi. Wiersz jest również hołdem złożonym ziemi – rozumianej nie tylko jako przestrzeń życia i pracy, ale przede wszystkim jako bezcenny dar, przekazywany przez przodków. Autorka podkreśla trud ich codziennego wysiłku, szacunek do pracy rąk oraz głęboką wdzięczność za możliwość budowania życia „od świtu do zmierzchu”, w zgodzie z rytmem natury. Szczególną siłą tej poezji jest jej szczerość i prostota. Nie znajdziemy tu zbędnych ozdobników – jest za to autentyczne przeżycie, wdzięczność i wiara w trwałość wartości, które łączą pokolenia. To poezja bliska ludziom i ich codziennym doświadczeniom, wyrastająca z głębokiej miłości do ziemi i rodziny. Twórczość Anieli Andrzejczak przypomina, że pamięć o korzeniach i szacunek dla przeszłości są fundamentem, na którym buduje się teraźniejszość. To głos ważny, potrzebny i niezwykle poruszający – zaproszenie do zatrzymania się i dostrzeżenia piękna w tym, co proste i prawdziwe. Przeczytajcie!  PRADZIADKOWIE W słonecznym blasku zacisznego ogrodu i pośród jabłoni i gruszy jest tam ławeczka dębowa otoczona kwiatami kolorowych róż. Na tej ławeczce na tej dębowej siadali pradziadkowie. Snuli marzenia i opowieści byli szczęśliwi i radośni. Ziemio moja kochana z pokolenia na pokolenie przekazywana. Przekazywali rodzice, dziadkowie, ciocie i wujowie. Ziemia to skarb, który dostali. Na tej Ziemi się budowali. Ciężką pracą w pocie czoła, od wczesnego rana do późnego wieczora. To co wypracowali, wyhodowali było ich radością życia codziennego oczami zwróconymi ku niebu: ,,Boże ufamy Tobie”, daj nam nadzieję na lata, że nasza Ziemia przetrwa w tych ciężkich czasach. Aniela Andrzejczak   Czytaj dalej

Truskawki – czerwone złoto polskiego lata

Soczyste, pachnące i wyczekiwane przez cały rok – truskawki od lat należą do najchętniej kupowanych owoców w Polsce. Są symbolem początku lata, ale także ważnym elementem krajowego sadownictwa i ogrodnictwa. Choć dziś trudno wyobrazić sobie bez nich czerwcowe stoły, ich historia i znaczenie są znacznie bogatsze, niż mogłoby się wydawać. Owoc o niezwykłej historii Truskawka, którą znamy współcześnie, nie występowała w naturze od zawsze. Powstała w XVIII wieku jako efekt skrzyżowania dwóch gatunków poziomek – pochodzącej z Ameryki Północnej poziomki wirginijskiej oraz południowoamerykańskiej poziomki chilijskiej. Dzięki temu połączeniu uzyskano owoce większe, bardziej aromatyczne i lepiej nadające się do uprawy. Do Polski truskawki trafiły stosunkowo szybko i z czasem stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych owoców sezonowych. Polska wśród europejskich liderów Polska od wielu lat znajduje się w gronie czołowych producentów truskawek w Europie. Uprawy prowadzone są zarówno w dużych gospodarstwach towarowych, jak i w mniejszych, rodzinnych gospodarstwach ogrodniczych. Coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne technologie – tunele foliowe, systemy nawadniania czy precyzyjne nawożenie – które pozwalają wydłużyć sezon i poprawić jakość owoców. Produkcja truskawek wymaga jednak dużego nakładu pracy. Zbiór nadal w dużej mierze odbywa się ręcznie, a powodzenie sezonu zależy od wielu czynników: pogody, dostępności pracowników, kosztów produkcji i sytuacji rynkowej. Smak i zdrowie w jednym Truskawki są cenione nie tylko za smak, ale również za właściwości odżywcze. Zawierają witaminę C, błonnik, przeciwutleniacze oraz składniki mineralne wspierające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co istotne – są niskokaloryczne i w dużej części składają się z wody. Regularne spożywanie świeżych owoców może wspierać zdrową dietę, a sezon na truskawki to doskonały moment, by sięgać po produkty lokalne i świeże. Truskawka – owoc wielu możliwości Choć najczęściej jemy je prosto z koszyczka, truskawki od lat inspirują kuchnię. Powstają z nich dżemy, konfitury, soki, koktajle, ciasta i desery. Coraz częściej pojawiają się także w wytrawnych kompozycjach – sałatkach, sosach czy daniach z dodatkiem serów i ziół. To właśnie ich uniwersalność sprawia, że niezmiennie pozostają jednym z ulubionych smaków lata. Smak lata, który łączy pokolenia Truskawki to coś więcej niż owoc – to część letnich wspomnień i tradycji. Kojarzą się z pierwszymi wakacyjnymi dniami, wizytą na targu, pracą w polu i domowymi przetworami przygotowywanymi na zimę. W świecie, który coraz bardziej przyspiesza, sezon na truskawki przypomina o wartości lokalności, świeżości i prostych przyjemności. A ich pojawienie się co roku oznacza jedno – lato właśnie się zacznie... Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Aktualnie trwa modernizacja sklepu.
Zapraszamy już wkrótce!

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij