Aktualności

Powitanie wiosny!
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Schowajmy czapki, szaliki i ciepłe kurtki! Wreszcie mamy powód do radości! Słońce, przebiśniegi i krokusy, niebieskie niebo i zazieleniające się drzewa, to jest to, na co czekamy od miesięcy! Wystarczy tylko pożegnać zimę...
Najpopularniejszym zwyczajem kultywowanym do dziś jest topienie Marzanny nazywanej też Moraną, Morą, czy Śmiertką. Uprzednio przygotowaną, przystrojoną kukłę, która najczęściej wykonana jest ze słomy, najpierw wyprowadza się radosnym pochodem poza wieś, by tam podpalić ją i wrzucić do najbliższego jeziora czy rzeki. Jest to symboliczne pożegnanie zimy oraz, tak jak inne zwyczaje, miało przywołać wiosnę i zapewnić obfite plony.
Z topieniem marzanny związane jest też chodzenie z gaikiem, które w różnych rejonach odbywa się w innym czasie. Np. na Śląsku chodzenie z gaikiem ma miejsce dzień po utopieniu marzanny, są jednak miejscowości, w których święto to odbywa się dopiero w kwietniu. Gaik to przystrojona kolorowymi ozdobami gałązka sosny, z którą – podobnie jak wcześniej z marzanną – spaceruje się po wsi, ,,sprowadzając’’ do domów wiosnę. Pochód zatrzymuje się co jakiś czas przy chatach sąsiadów i mieszkańcy wspólnie śpiewają radosne pieśni . W ramach podziękowania za wygonienie zimy gospodarze składają śpiewającym dary w postaci jedzenia, drobnych upominków lub pieniędzy.
Wiosna, Wiosna, Wiosna ach to TY!
Redakcja mojaWieś ..