O nas

O NAS
Z inicjatywy grona aktywnych kobiet w dniu 14.07.1963 roku zostało założone Koło Gospodyń Wiejskich w Otorowie województwie wielkopolskim. Na spotkaniu było 37 pań. Przewodniczącą została wybrana pani Janina Tacik, która była wieloletnią przewodniczącą i z wielkim zaangażowaniem wdrażała w życie kobiet nowości w trzech grupach tematycznych: rolnej, gospodarstwa domowego i kultur. Na spotkania zapraszano fachowców z danych dziedzin, gdzie przedstawiali swoją wiedzę, a członkinie wdrażały ją w życie w swoich gospodarstwach domowych.
Koło rozwijało się przez lata a swój szczyt świetności osiągnęło w latach 70-tych, było nas blisko 150 osób.
Panie były silnie zaangażowane we wprowadzenie mechanizacji w swoich gospodarstwach domowych oraz upiększanie ogródków kwiatowych i warzywnych. Aby poznać pracę innych wyjeżdżały na różne pokazy i prelekcje, a zdobytą wiedzę przekazywały swoim koleżanką.
Organizowano wyjazdy krajoznawcze w Polsce i za granicą. Panie zajmowały się upiększaniem naszej wsi, organizowaniem wieczorków tanecznych, balików dla dzieci, różnego rodzaju kursów i pokazów. W działalności koła zaangażowana była także „Nowoczesna Gospodyni”, która działała przy GS Otorowo.
Kolejną przewodniczącą była pani Agnieszka Gołaś, w roku 1973 na wolnym zgromadzeniu podsumowano 10-letnią działalność. Koło działało aktywnie i prężnie włączało się w prace społeczne i rozwój naszej wsi.
W latach 80 tych i 90 tych ubiegłego wieku były pani Urszula Słowek i Maria Piotrowska- kierowniczka „Nowoczesnej Gospodyni”. W tych latach koła swą aktywność kierowały na coraz to nowe potrzeby kobiet wiejskich wychodząc im naprzeciw. Tym samym przyciągały nowe członkinie.
Od połowy lat 90 tych zmieniły się potrzeby i wraz z nimi styl funkcjonowania naszego Koła wielokrotnie brałyśmy udział w turniejach i festynach „Potyczki na miedzy” i „Moja wieś aktywna”. Organizowano wyjazdy do gospodarstw agroturystycznych oraz szkółkarskich. Wyjeżdżałyśmy na kilkudniowe wycieczki nad morze, w Mazury. W tym czasie przewodnictwo w kole należało do pań Urszuli Nowakowskiej i Małgorzaty Szmyt.
Obecnie koło liczy 34 osoby pod przewodnictwem pani Krystyny Żybury, lecz mamy nadzieję, że będzie funkcjonowało w kolejnych latach i przyciągnie swoim działaniem nowe członkinie. Mimo natłoku obowiązków, codziennej bieganiny i pracy znajdą czas by wesprzeć starsze koleżanki w pracach na rzecz naszej wielkiej społeczności kobiecej idei.
Natalia L. z Koło Gospodyń Wiejskich Otorowo