Nasze Sukcesy

Nasze sukcesy
Udział w konkursach niezwykle nas rozwija. Dzięki nim zgłębiamy wiedzę o dawnych obyczajach, aby później móc przekazywać to innym. Tradycji możemy uczyć się poprzez zmysły: wzroku, słuchu czy smaku. Małopolskie Przeglądy Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich organizowane od ośmiu lat, są okazją do obejrzenia i wysłuchania prezentacji artystycznych: scenek obyczajowych i pieśni ludowych, do degustacji potraw oraz obejrzenia prac wykonanych podczas konkursów rękodzieła artystycznego.
Do tej pory nasze Koło wzięło udział w kilku edycjach MPDAiK KGW.
W 2009 roku na I Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Marcinkowicach zajęliśmy I miejsce, w konkursie tradycyjnych scenek obyczajowych, za program „Przy skubaniu pierza”. I miejsce zdobyliśmy także w łącznej punktacji, obejmującej scenkę obyczajową, konkurs bibułkarski oraz przygotowanie i prezentację tradycyjnej potrawy.
W 2011 roku na III Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Marcinkowicach uzyskaliśmy II miejsce w łącznej punktacji za scenkę obyczajową „Wieczór przy przędzeniu wełny”, wykonanie „pająka” i przygotowanie jadła na juzyne.
W 2012 roku na IV Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Marcinkowicach zajęliśmy III miejsce w łącznej punktacji za program „Jak przy kiszeniu kapusty bywało”, stworzenie różdżki weselnej w konkursie plastycznym oraz przygotowanie ziemniaków gniecionych okraszonych słoniną i cebulą z zsiadłym mlekiem.
W 2014 roku na VI Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce przyznano nam I miejsce w konkursie rękodzieła artystycznego za wykonanie haftu ludowego i III miejsce w łącznej punktacji za: scenkę „Jak to przy robieniu palm bywało”, haft na bluzce damskiej oraz kluski dębowe z serem.
W 2016roku na VIII Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce zajęliśmy I miejsce w konkursie tradycyjnych potraw regionalnych za kluski dębowe na trzy sposoby, a także III miejsce w konkursie scenek obyczajowych za przygotowanie scenki „Przy pieczeniu chleba”.
Naszą pasją jest również gotowanie. Na corocznych, gminnych konkursach pod hasłem „Wiśnickie Specjały” nasze członkinie zdobywają wyróżnienia za przygotowane potrawy. Jednym z większych osiągnięć, którym chcemy się podzielić, jest nasz wkład w książkę „Kulinarne wędrówki po Małopolsce” wydaną przez Gazetę Krakowską. Znalazło się w niej miejsce dla gminy Nowy Wiśnicz i nasz przepis na knedle serowe. Polecamy!
Ponadto w 2014 uczestniczyłyśmy w warsztatach na temat historii i symboliki strojów regionalnych, w ramach których zorganizowano również konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gmin wchodzących w skład LGD „Dolina Raby”. Jego celem było wyłonienie najciekawszych opowiadań na temat strojów regionalnych. To właśnie my zajęliśmy I miejsce za opowiadanie „Dziedzictwo ukryte w regionalnych strojach”.
Udział w tego rodzaju konkursach to nie tylko zdobywanie nagród i wyróżnień, to przede wszystkim utrwalanie i przekazywanie tradycji. Mając świadomość przemijania chcemy zaradzić utracie dziedzictwa kulturowego.
Halina W. z Koło Gospodyń Wiejskich w Olchawie
Barbara O. z Koło Gospodyń Wiejskich Bodzanowo Drugie
Gratulacje!!!
29 sty 2017, 18:58:24
Grażyna G. z Koło Gospodyń Wiejskich w Podstole
Piękne sukcesy .Gratulacje!
1 lut 2017, 16:16:13