Aktualności

1 4
Kłosuj Komentuj Ulubione

Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy w Strzyżowie

09.12.2015 miałam wielką przyjemność gościć w Strzyżowie podczas konkursu na "Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy". Wydarzenie zostało przygotowane modelowo, na kilka godzin zostałam przeniesiona w krainę "Bożego Narodzenia". Pyszne regionalne jedzenie, rękodzieło, ciepła atomsfera oraz  przemiłe rozmowy sprawiły, że absolutnie zakochałam się w Podkarpaciu. Będziemy na pewno częstymi gośćmi w Strzyżowie, to wyjątkowa miejscowość. W kolejnym numerze kwartalnika "mojeKGW" z wielką przyjemnością przedstawię sylwetkę Pani Marty Utnickiej, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Strzyżów - Współoranizatora tego wydarzenia. Oby takich kobiet było wśród nas jak najwięcej!

Zapraszamy na relację z imprezy

 

III edycja Konkursu na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy” połączony z kiermaszem dekoracji świątecznych odbyła się 09 grudnia 2015 w BPG i M w Strzyżowie. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia było Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie wraz z Czarnorzecko-Strzyżowską Lokalną Grupą Działania. W tym roku konkurs miał charakter imprezy powiatowej.

W konkursie na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy” wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Strzyżów; z KGW z Żarnowej, KGW z Glinika Zaborowskiego, KGW z Godowej, KGW z Wysokiej Strzyżowskiej –górnej, KGW z Wysokiej Strzyżowskiej – dolnej, KGW z Żyznowa takie ale także Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Niebylec reprezentując gminę Niebylec, KGW z Jazowej reprezentując gminę Wiśniowa oraz KGW z Pstrągowej reprezentującej gminę Czudec. Spotkanie to miało na celu, przekazanie następnym pokoleniom tradycji i zwyczajów naszych babć i dziadków związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Przedstawiciele poszczególnych gmin prezentowali swoje Bożonarodzeniowe stoły, na których widniały tradycyjne świąteczne potrawy, opowiadając przy tym o zwyczajach, jakie panowały w ich miejscowościach.

W świąteczny klimat wprowadziła nas młodzież z Klubu Książki i Biblioteki działający przy BPGiM w Strzyżowie, natomiast w klimat bożonarodzeniowych tradycji i obrzędów wprowadziła nas Kapela „Cajmery” z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Wszyscy uczestnicy spotkania włączyli się w wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Na kliszach fotograficznych wspaniałe potrawy i ozdoby świąteczne utrwaliły Urszula Sobol – dziennikarz gazety codziennej „Nowiny” oraz redaktor naczelna kwartalnika i portalu internetowego „MOJE KGW” Ewa Łusiak. Na III edycji Najpiękniejszego Stołu Bożonarodzeniowego gościliśmy specjalnych gości z powiatu Brzozowskiego z gminy Dydnia Bogumiłę Krzywonos – animatora społecznego właścicielka „Saloniku w Krzywym Zwierciadle” wraz z cztero osobową delegacją.

Komisja w składzie: Barbara Modliszewska – pedagog szkolny Liceum Ogólnokształcącego, Maria Cynar – pracownik ODR oddział w Strzyżowie, Paweł Midura - Z-ca przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzyżowie, Marek Śliwiński - radny powiatu strzyżowskiego oraz Zenon Wierzchowski – Komendant Powiatowy Policji w Strzyżowie. Przed członkami komisji stało bardzo ważne zadanie, wybranie najpiękniejszego stołu bożonarodzeniowego i spróbowanie, co najmniej czterech potraw z każdego stoiska. Kiedy komisja bardzo ciężko pracowała wszyscy uczestnicy spotkania wymieniali doświadczenia i kosztowali wspaniale przygotowanych potraw, zawiązywały się nowe kontakty i przyjaźnie

Po burzliwych obradach komisja postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia w postaci różnego rodzaju sprzętu AGD:

Dwa I miejsca

I miejsce -  Koło Gospodyń Wiejskich w Niebylcu

I miejsce -  Koło Gospodyń Wiejskich w Pstrągowej

 

Dwa II miejsca;

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Wysoka Strzyżowska – górna

II miejsce – I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Żarnowej

Dwa III miejsca;

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Godowej

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Wysokiej Strzyżowskiej - dolnej

Komisja postanowiła przyznać wyróżnienia następującym kołom:

  1.  KGW Glinik Zaborowski
  2. KGW Jazowa
  3. KGW Żyznów

Nagrodę publiczności zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Wysokiej Strzyżowskiej – dolnej natomiast Nagrodę specjalną ufundował V-ce przewodniczący Rady Miejskiej w Strzyżowie Paweł Midura dla Joanny Dyjak z KGW w Gliniku Charzewskim za oryginalne ozdoby świąteczne.

Komisja gratuluje nagrodzonym i wyróżnionym zauważając duże zaangażowanie wszystkich uczestników konkursu w przygotowanie i wyeksponowanie tradycyjnych potraw bożonarodzeniowych.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Strzyżowa Mariuszem Kawą oraz jego Z-cą Dagmarą Preisner, Jerzym Moskwą prezesem –CzSLGDz, Jerzym Batorem –przew. Rady powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej w Boguchwale, Jadwigą Skowron dyrektor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, Markiem Śliwińskim – radnym powiatu Strzyżowskiego, Piotrem Rędziniakiem – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie, Zenon Wierzchowski – Komendant Powiatowy Policji, Piotr Szetela oraz Joanna Fąfara –Nadleśnictwo Strzyżów, Janusz Włodyka – dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie, przedstawiciele Rady Miejskiej w Strzyżowie w osobach Marzena Midura, Urszula Mendelowska, Anna Fąfara oraz Wiktor Ruszała.

Na zakończenie Marta Utnicka dyr. BPGiM podziękowała wszystkim uczestnikom spotkania za wspólne spędzenie czasu i zaprosiła na przyszły rok, na IV edycję Najpiękniejszego Stołu Bożonarodzeniowego. Całe spotkanie przebiegło w miłej, rodzinnej atmosferze. Wszyscy uczestnicy chętnie degustowali przygotowane Bożonarodzeniowe smakołyki słuchając kolęd i pastorałek.

 

MU

 

 

 

Gall Anonim

Barbara O. z Koło Gospodyń Wiejskich Bodzanowo Drugie

Gratulacje dla wszystkich!!!

3

17 gru 2015, 09:24:18

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

48-Rodzinny Rajd Rowerowy Bielsko-Biała

19 września ponad 600 cyklistów (małych i dużych) wyruszyło z Placu Ratuszowego w Bielsku-Białej na trasę 48-go Rodzinnego Rajdu Rowerowego, zorganizowanego przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Hasłem tegorocznego rajdu były słowa ”kto stoi w miejscu ten się cofa”. Liczba rowerzystów była ograniczona ze względu na obostrzenia sanitarne. Pierwszy etap w tym roku wynosił 15km z półmetkiem w naszej miejscowości w Pisarzowicach. Około godziny 11:00 w pochmurny niedzielny dzień na stadion LKS „Pionier” w Pisarzowicach  wjechała „słoneczna fala” rowerzystów, a było ponad 600 cyklistów w słonecznych-żółtych koszulkach. Wśród uczestników nie zabrakło małych dzieci z rodzicami, młodzieży szkół Podstawowych, szkół średnich, osób w średnim wieku jak i seniorów. Na stadionie sportowym LKS „Pionier”o godzinie 11;00 wszystkich przywitała Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego ”Sokół” pani Dorota Nikiel oraz organizatorzy.  Były także organizacje działające w naszej miejscowości z pysznymi i znakomitymi  wypiekami i gorącymi potrawami. Niepowtarzalne, pyszne ciasta upieczone przez rodziców dzieci i młodzieży z UKS „Sokół”, kawa, herbata, była potrawa regionalna, którą to panie  serwują podczas półmetku z KGW ”Strażniczki Tradycji” w Pisarzowicach (po raz czwarty), a mianowicie bigos pisarzowicki znalazł się także „kołocz dożynkowy” jako „rarytasik”. Na półmetku nie zabrakło  konkurencji sportowych dla dzieci ,z koncertem wystąpił Z.R.”Pisarzowianki”. Po odpoczynku wszyscy uczestnicy wyruszyli w drugi etap z metą, która była na terenie kąpieliska w Cygańskim Lesie. Z pewnością organizatorzy są dumni z wysokiej frekwencji i zadowolonych twarzy wszystkich uczestników. Powody do zadowolenia mają także ci, którzy organizowali półmetek w Pisarzowicach. Wiele miłych słów i podziękowań od uczestników rajdu już dawno nie słyszeliśmy, a wielu z nich przed odjazdem  proponowało paniom koła gospodyń, by na następnym półmetku było więcej naszego już słynnego wśród cyklistów „bigosu pisarzowickiego”. Przypomnę, że na przyjęcie ponad 600 rowerzystów pracowały organizacje; UKS„Sokół”, LKS”Pionier”, Koło Gospodyń Wiejskich ”Strażniczki Tradycji”, Ochotnicza Straż Pożarna z Pisarzowic, sołtys z Radą Sołecką, Fundacja „Krzyż Dziecka”, GCDT z Pisarzowic. Około godzinie 13:00 pożegnaliśmy cyklistów- do następnego rajdu.   Czytaj dalej

I Piknik Rodzinny z Kulturą w Pisarzowicach

Piknik rodzinny z kulturą-pisarzowskie tradycje dla każdego w ramach projektu " Manewry Kultury" odbył się 11 września 2021r. Był to pierwszy tego typu Piknik i z pewnością nie ostatni. Projekt był realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2021",dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Beneficjentem programu był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Wilamowice a realizatorem zadania  Gminne Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach. W organizację miejsca- terenu dla wszystkich chętnych zabawy…. z kulturą byli m.inn. druhowie OSP, panowie wspierający członkinie KGW Strażniczki Tradycji w pracy fizycznej, sołtys wraz z Radą Sołecką, młodzież Szkoły Podstawowej i panie z GCDT w Pisarzowicach wraz z członkiniami KGW Strażniczki Tradycji”. W tym to dniu Piknik rozpoczął się od słodkich warsztatów, wypieku pierniczków ”Marcinki pisarzowickie”. Warsztaty prowadziły członkinie Koła panie Irena i Halina. Był występ Z.R.”Pisarzowianki” gdzie  w repertuarze znalazły się piosenki w gwarze pisarzowskiej. Był koncert akompaniatora Zespołu Regionalnego Kuby oraz koncert kameralny Kamili Szwed i Sebastiana Niemczyckiego. Członkowie  grupy i przyjaciele Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy Gminy Wilamowice im.Honoraty Mynarskiej  przedstawili stroje laskie ,które to na przestrzeni wieków modyfikowano i upiększano nie tylko w naszej miejscowości, ale okolicznych wsiach. Wspaniałe zajęcia artystyczne dla dzieci prowadzone przez panie Urszulę i Magdalenę, miały rzesze chętnych do wzięcia udziału. Nie zapomniano o kinie plenerowym „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Zakończeniem tegoż Pikniku był  spektakl teatralny „Trzepot” teatrzyku dziecięcego „Debiucik” i wirowanie w takt muzyki folkowej nawet podczas porządkowania terenu w późnych godzinach nocnych. Oczywiście były nie tylko wrażenia artystyczne ale i kulinarne. Były duszonki Ilonki i Beatki, karczusie i kiełbaski z grilla, ciasta upieczone przez członkinie KGW-ST, różnego rodzaju tarty, wata cukrowa no i popkorn. Tak więc jeżeli ktoś lubi pojeść sobie do syta to spokojnie mógł konsumować, by później w rytm muzyki folkowej stracić zbędne kalorie.   Serdecznie dziękujemy za wsparcie Panu Burmistrzowi Marianowi Treli, Pani animator Joannie Zabłockiej Skorek, artystom, których twórczość umiliła wszystkim obecnym czas. Tym przebywającym na terenie Parku Tradycji, miejscu Pikniku i pod parasolami w ogrodach. Mieszkańcom, którzy przyszli by bawić się razem z nami oraz wszystkim za pomoc w organizacji tegoż Pikniku. Czytaj dalej

IV Dożynki Gminy Wilamowice na ziemi pisarzowskiej.

              W całej Polsce trwają podziękowania Stwórcy  za zebrane tegoroczne plony oraz prośba o przyszłoroczne, by nie zabrakło na naszych stołach podstawowego chleba, warzyw, miodu, owoców i ziół.             5 września 2021r. IV Dożynki Gminy Wilamowice odbyły w sołectwie Pisarzowice. Organizatorem był Burmistrz Gminy Wilamowice Marian Trela wraz z MGOK-Wilamowice, natomiast gospodarzami i współorganizatorami były organizacje działające w Pisarzowicach. Jak przystało na gospodarzy dożynek w niedzielny poranek do Wilamowic, wyjechał asekurowany przez OSP orszak członków rady sołeckiej na czele z sołtysem, członkowie Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki”, zaproszona przez „Pisarzowianki” delegacja młodych członków zespołu „Magurzanie” z Łodygowic, by zaprosić zebrane na Rynku w Wilamowicach kolorowe korowody dożynkowe z poszczególnych miejscowości Gminy Wilamowice do Pisarzowic. Po przejeździe barwnego korowodu dożynkowego ulicami Pisarzowic, udekorowanymi przez GCDT w Pisarzowicach, Radę Sołecką, druhów OSP, rodziców uczniów Szkoły Podstawowej i rodziców przedszkola, wszyscy udali się na mszę świętą dożynkową do kościoła pw.Św.Marcina. Przed utworzeniem się orszaku, uczennice klasy VIII przypinały bukieciki dożynkowe każdemu z obecnych na placu przykościelnym. Orszak dożynkowy przywitali ks.Morawa Stanisław proboszcz parafii z Wilamowic, ks.Gacek Janusz proboszcz z Pisarzowic i proboszcz ks. Then Grzegorz ze Starej Wsi. Orszak dożynkowy do kościoła wprowadziły poczty sztandarowe Koła Pszczelarzy „Bartnik” z Pisarzowic i Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach. Mszę Świętą w intencji ludzi związanych z produkcją rolno-spożywczą odprawił dziekan Morawa Stanisław w asyście ks.Gacka Janusza i ks. Then Grzegorza. W orszaku dożynkowym z symbolicznym bochnem chleba i koszem owoców do ołtarza szli Starostowie Dożynek Katarzyna i Szymon Haczek, Julia i Filip niosły zioła i kwiaty oraz zboże pod zasiew. Następnie delegacje :panie z KGW z Wilamowic złożyły w darze kołacz, sołtys z Pisarzowic wraz z członkiniami KGW Strażniczki Tradycji wino mszalne, delegacja z Zasola Bielańskiego ofiarowała chleb i wino, delegacja z Hecznarowic kosz owoców, delegacja z Dankowic miód i wino, członkinie z KGW Kaniówek nalewki ziołowe, delegacja ze Starej Wsi kosz owoców i chleb, a pszczelarze z Pisarzowic ofiarowali złocisty miód. Członkinie KGW Strażniczki Tradycji wniosły wieniec dożynkowy symbolizujący trzy młyny działające na przestrzeni wieków w Pisarzowicach. Ampułki i patenę najmłodsi członkowie zespołu „Pisarzowianki” Wiktoria i Daniel. W dożynkowym orszaku szli także burmistrz Gminy Wilamowice Trela Marian z małżonką, wiceburmistrz Gawlik Stanisław z małżonką, wicestarosta Powiatu Bielskiego Kamiński Andrzej, członek Zarządu Powiatu Nikiel Dorota, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kubik Jerzy, przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Kudłacik, radni Rady Sołeckiej Pisarzowic, Prezes RZRKiOR w Bielsku-Białej Kożusznik Danuta, radni Rady Miejskiej Gminy Wilamowice reprezentujący naszą miejscowość Pisarzowice, członkowie ZR ”Pisarzowianki”, prezesi organizacji działających w Pisarzowicach. Ponadto goście z poszczególnych sołectw jak i mieszkańcy Pisarzowic. Mszę świętą uświetnił śpiewem Chór Parafialny z Pisarzowic oraz młodzieżowa orkiestra działająca przy OSP w Pisarzowicach. Po mszy świętej z kościoła cały korowód dożynkowy na czele z orkiestrą dętą, starostami dożynek, zasłużonymi rolnikami  z całej gminy, władzami gminnymi, powiatowymi, delegacjami poszczególnych miejscowości gminy wraz z zespołami w strojach regionalnych oraz zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami gminy przeszedł na teren  stadionu LKS”Pionier”-estradę gdzie na stołach czekały talerze ciast domowych i kołaczy dożynkowych dla wszystkich gości upieczone przez KGW z Dankowic, Hecznarowic, Kaniówka ,Pisarzowic, Starej Wsi, Wilamowic i Zasola Bielańskiego. Orkiestra dęta  odegrała hymn państwowy. Następnie konferansjer powitał zaproszonych gości i wszystkich uczestników dożynek. Oficjalnego otwarcia IV Dożynek Gminy Wilamowice dokonał burmistrz Wilamowic Trela Marian wraz z przewodniczącą Rady Stanisławą Kudłacik. Następnie ks. proboszcz Gacek Janusz poświęcił piękne wieńce dożynkowe przywiezione z poszczególnych sołectw oraz chleby dożynkowe znajdujące się na małym wozie drabiniastym. Starostowie IV Dożynek wręczyli wieniec dożynkowy burmistrzowi i chleb przewodniczącej Rady. Poproszono na scenę wyróżnionych rolników z każdej miejscowości Gminy ,gdzie burmistrz wraz z przewodniczącą Rady wręczali pamiątkowe patery z małym chlebkiem dożynkowym upieczonym w piekarni GS Wilamowice, wyróżniona została także Firma „Agromix” Bogusławy i Jana Haczek. Kolejnym punktem było wręczenie odznaczeń „Za zasługi dla Kółek Rolniczych” przez Prezes RZRKiOR w Bielsku-Białej Kożusznik Danutę wraz z sekretarzem Prezydium Rady Puzoń Cecylię. Zaszczytne odznaczenia otrzymali rolnik Haczek Stefan, ogrodnicy  Państwo Pudełek Anna i Eugeniusz oraz nasi rodzimi piekarze Manda Renata i Andrzej. Następnie na scenę proszono kolejno zaproszonych gości i burmistrz wraz z panią przewodniczącą wręczali symboliczne chlebki. Na scenie było 26 osób przedstawicieli władz oraz przedstawiciele z poszczególnych organizacji sołectw Gminy Wilamowice. Po występie członków ZR”Pisarzowianki” którzy ośpiewali tzw. ”wieńce dożynkowe”, młodzież z klas VIII Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach częstowała chlebem upieczonym przez państwo  Manda Renatę i Andrzeja. Był także miły akcent, a to rozstrzygnięcie konkursu „Pasieka Roku 2021 w Gminie Wilamowice” Na tym zakończyła się część oficjalna. W części artystycznej zaprezentowały się ZR”Pisarzowianki” z Pisarzowic i „Echo”z Hecznarowic. Wystąpiła również grupa trzech dziewcząt „”Słowiańska krew” i rodzimy zespół z Pisarzowic „®ypley” a do wspólnej biesiady i zabawy tanecznej przygrywał DJ ”Jaro”. Niestety w tym AD 2021 gwiazdy wieczoru nie było, jedynie na rozświetlonym wieczornym  niebie były gwiazdy  patrzące na wirujące pary i młodzież na placu pod sceną. Nie zabrakło również podczas trwania biesiady dożynkowej atrakcji dla dzieci. Była Ciuchcia Beskidzka, kula wodna, dmuchane atrakcje, euro bange. Natomiast panie Kucharska Urszula, Chrobak Magdalena z GCDT W Pisarzowicach przygotowały i prowadziły zajęcia dla dzieci. Były również wystawy m.innymi Koła Pszczelarzy „Bartnik”, wystawa prac przygotowana przez grupę Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy Gminy Wilamowice im.Honoraty Mynarskiej. Z tego miejsca należą się wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie IV Dożynek Gminy Wilamowice. Foto;A.Klimczak,T.Tobiasz,P.Szydło   Czytaj dalej

Regionalny Przegląd Potraw i Regionalny Konkurs Wieńców Dożynkowych na ziemi koziańskiej.

        W tym AD 2021 Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego- Przegląd Potraw Regionalnych oraz Regionalny Konkurs Wieńców Dożynkowych odbyły się na Dożynkach Gminnych w Kozach. W Przeglądzie Potraw Regionalnych Gminę Wilamowice reprezentowały trzy Koła Gospodyń Wiejskich; z Dankowic, z Kaniówka i Wilamowic. Natomiast w Konkursie Wieńców Dożynkowych ,swoje dzieła wystawiły KGW Strażniczki Tradycji z Pisarzowic i KGW z Dankowic. W tym roku formuła Przeglądu Potraw Regionalnych została zmieniona. Obostrzenia należało zachować i z Powiatu Bielskiego swoje specjały wystawiały panie z 10 Gmin po trzy Koła Gospodyń Wiejskich. Każda Gmina przygotowała 5 kategorii potraw: danie główne, zupa, produkt, ciasta i desery oraz napoje lub nalewki. Reprezentantki Gminy Wilamowice otrzymały nagrodę za zalewajkę z ziemniakami. Panie z Gminy Wilamowice wystawiały do degustacji ciasta: murzynek na winie ,kruche cisto ze śliwkami, nalewki; Imbirówkę, Ratafię, miks kawowy (KGW Stara Wieś), pasztet z surowego boczku ze swojskim chlebem i chrzanem , zalewajkę z ziemniakami oraz żeberka z kapustą. W konkursie wieńców dożynkowych którego organizatorami i sponsorami był; Starosta Powiatu Bielskiego, RZRKiOR w Bielsku-Białej oraz Gmina Kozy. W kategorii wieńców dożynkowych Kompozycje ,wieniec MŁYN z Pisarzowic zdobył II miejsce. Warto zaznaczyć, że wszystkie wystawiane wieńce ,a było ich 17 były wręcz mistrzowsko wykonane, misternie zrobione  arcydzieła. Podczas trwania Dożynek Gminy Kozy nie zabrakło innych atrakcji, a przez dwa dni było ich bardzo wiele. Nie zabrakło dostojnych gości, władz wojewódzkich, powiatowych, samorządowych, artystów, mieszkańców. Nie zabrakło słońca, wspaniałych humorów, zabawy, jadła wszelakiego i trunków. Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij