Aktualności

1 4
Kłosuj Komentuj Ulubione

Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy w Strzyżowie

09.12.2015 miałam wielką przyjemność gościć w Strzyżowie podczas konkursu na "Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy". Wydarzenie zostało przygotowane modelowo, na kilka godzin zostałam przeniesiona w krainę "Bożego Narodzenia". Pyszne regionalne jedzenie, rękodzieło, ciepła atomsfera oraz  przemiłe rozmowy sprawiły, że absolutnie zakochałam się w Podkarpaciu. Będziemy na pewno częstymi gośćmi w Strzyżowie, to wyjątkowa miejscowość. W kolejnym numerze kwartalnika "mojeKGW" z wielką przyjemnością przedstawię sylwetkę Pani Marty Utnickiej, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Strzyżów - Współoranizatora tego wydarzenia. Oby takich kobiet było wśród nas jak najwięcej!

Zapraszamy na relację z imprezy

 

III edycja Konkursu na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy” połączony z kiermaszem dekoracji świątecznych odbyła się 09 grudnia 2015 w BPG i M w Strzyżowie. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia było Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie wraz z Czarnorzecko-Strzyżowską Lokalną Grupą Działania. W tym roku konkurs miał charakter imprezy powiatowej.

W konkursie na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy” wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Strzyżów; z KGW z Żarnowej, KGW z Glinika Zaborowskiego, KGW z Godowej, KGW z Wysokiej Strzyżowskiej –górnej, KGW z Wysokiej Strzyżowskiej – dolnej, KGW z Żyznowa takie ale także Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Niebylec reprezentując gminę Niebylec, KGW z Jazowej reprezentując gminę Wiśniowa oraz KGW z Pstrągowej reprezentującej gminę Czudec. Spotkanie to miało na celu, przekazanie następnym pokoleniom tradycji i zwyczajów naszych babć i dziadków związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Przedstawiciele poszczególnych gmin prezentowali swoje Bożonarodzeniowe stoły, na których widniały tradycyjne świąteczne potrawy, opowiadając przy tym o zwyczajach, jakie panowały w ich miejscowościach.

W świąteczny klimat wprowadziła nas młodzież z Klubu Książki i Biblioteki działający przy BPGiM w Strzyżowie, natomiast w klimat bożonarodzeniowych tradycji i obrzędów wprowadziła nas Kapela „Cajmery” z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Wszyscy uczestnicy spotkania włączyli się w wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Na kliszach fotograficznych wspaniałe potrawy i ozdoby świąteczne utrwaliły Urszula Sobol – dziennikarz gazety codziennej „Nowiny” oraz redaktor naczelna kwartalnika i portalu internetowego „MOJE KGW” Ewa Łusiak. Na III edycji Najpiękniejszego Stołu Bożonarodzeniowego gościliśmy specjalnych gości z powiatu Brzozowskiego z gminy Dydnia Bogumiłę Krzywonos – animatora społecznego właścicielka „Saloniku w Krzywym Zwierciadle” wraz z cztero osobową delegacją.

Komisja w składzie: Barbara Modliszewska – pedagog szkolny Liceum Ogólnokształcącego, Maria Cynar – pracownik ODR oddział w Strzyżowie, Paweł Midura - Z-ca przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzyżowie, Marek Śliwiński - radny powiatu strzyżowskiego oraz Zenon Wierzchowski – Komendant Powiatowy Policji w Strzyżowie. Przed członkami komisji stało bardzo ważne zadanie, wybranie najpiękniejszego stołu bożonarodzeniowego i spróbowanie, co najmniej czterech potraw z każdego stoiska. Kiedy komisja bardzo ciężko pracowała wszyscy uczestnicy spotkania wymieniali doświadczenia i kosztowali wspaniale przygotowanych potraw, zawiązywały się nowe kontakty i przyjaźnie

Po burzliwych obradach komisja postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia w postaci różnego rodzaju sprzętu AGD:

Dwa I miejsca

I miejsce -  Koło Gospodyń Wiejskich w Niebylcu

I miejsce -  Koło Gospodyń Wiejskich w Pstrągowej

 

Dwa II miejsca;

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Wysoka Strzyżowska – górna

II miejsce – I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Żarnowej

Dwa III miejsca;

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Godowej

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Wysokiej Strzyżowskiej - dolnej

Komisja postanowiła przyznać wyróżnienia następującym kołom:

  1.  KGW Glinik Zaborowski
  2. KGW Jazowa
  3. KGW Żyznów

Nagrodę publiczności zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Wysokiej Strzyżowskiej – dolnej natomiast Nagrodę specjalną ufundował V-ce przewodniczący Rady Miejskiej w Strzyżowie Paweł Midura dla Joanny Dyjak z KGW w Gliniku Charzewskim za oryginalne ozdoby świąteczne.

Komisja gratuluje nagrodzonym i wyróżnionym zauważając duże zaangażowanie wszystkich uczestników konkursu w przygotowanie i wyeksponowanie tradycyjnych potraw bożonarodzeniowych.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Strzyżowa Mariuszem Kawą oraz jego Z-cą Dagmarą Preisner, Jerzym Moskwą prezesem –CzSLGDz, Jerzym Batorem –przew. Rady powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej w Boguchwale, Jadwigą Skowron dyrektor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, Markiem Śliwińskim – radnym powiatu Strzyżowskiego, Piotrem Rędziniakiem – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie, Zenon Wierzchowski – Komendant Powiatowy Policji, Piotr Szetela oraz Joanna Fąfara –Nadleśnictwo Strzyżów, Janusz Włodyka – dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie, przedstawiciele Rady Miejskiej w Strzyżowie w osobach Marzena Midura, Urszula Mendelowska, Anna Fąfara oraz Wiktor Ruszała.

Na zakończenie Marta Utnicka dyr. BPGiM podziękowała wszystkim uczestnikom spotkania za wspólne spędzenie czasu i zaprosiła na przyszły rok, na IV edycję Najpiękniejszego Stołu Bożonarodzeniowego. Całe spotkanie przebiegło w miłej, rodzinnej atmosferze. Wszyscy uczestnicy chętnie degustowali przygotowane Bożonarodzeniowe smakołyki słuchając kolęd i pastorałek.

 

MU

 

 

 

Gall Anonim

Udostępnij na facebook!

Barbara O. z Koło Gospodyń Wiejskich Bodzanowo Drugie

Gratulacje dla wszystkich!!!

3

17 gru 2015, 09:24:18

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

Kandyzowany Topinambur

Dyplom i nagroda za  KANDYZOWANY TOPINAMBUR w  konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionu organizowany przez ŚODR w Modliszewicach  Tokarnia 2022. W malowniczej scenerii Parku Etnograficznego w Tokarni odbył się  finał wojewódzki XXI edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. Wyłoniono najlepsze regionalne i tradycyjne produkty żywnościowe, które mają szansę stać się wizytówką województwa świętokrzyskiego. Do udziału w konkursie zgłoszono 35 produktów. W ich identyfikacji pomagały doradczynie z działu Rozwoju Obszarów Wiejskich ŚODR Modliszewice. Produkty oceniała ośmioosobowa komisja pod przewodnictwem Izabelli Byszewskiej - prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, organizatora krajowego konkursu. Komisja, jak co roku brała pod uwagę tradycyjną recepturę i surowiec, smakowitość oraz to, czy produkt ma szanse zaistnieć wśród konsumentów, a dokładniej mówiąc - jaka jest forma prawna zgłaszającego produkt. Konkursowi towarzyszył Jarmark Świętokrzyskie Smaki z żywnością lokalną oraz liczne stoiska z rękodziełem. Były także występy zespołów ludowych. Swoje stoiska informacyjno-doradcze prezentowały: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - Oddział Terenowy w Kielcach, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach. Czytaj dalej

Kolorowe jarmarki

Nie było lepszego miejsca na prezentację oferty Zagórzańskich Dziedzin niż Jarmark w Muzeum. I to nie byle jakim Muzeum, ale takim, którego głównym celem jest badanie, zachowanie i popularyzacja materialnej i duchowej kultury Zagórzan. Na zaproszenie Partnera Zagórzańskich Dziedzin, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju, kreatorzy zagórzańskiej marki lokalnej prezentowali podczas dorocznego wydarzenia swoje produkty oraz ofertę turystyczno – wypoczynkową regionu. Jak to na prawdziwym jarmarku wszystkie stoiska mieniły się feerią barw, a kupujących i oglądających otaczał zewsząd przyjemny gwar rozmów… Na tle pozostałych wystawców wzrok przyciągał duży biały namiot, do którego wabiły smaki, zapachy i muzyka zagórzańska. Można tu było nabyć miody i produkty pszczele z dwóch zagórzańskich pasiek – od Moniki i Piotra Woźniaków z Koniny oraz Marii i Tadeusza Kołodziejów z Łostówki. Wprawne oko znawców produktów lokalnych dostrzegło wśród tych pierwszych miód wielokwiatowy oznaczony Znakiem Promocyjnym ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY, którego wysokiej jakości strzegł na stoisku Bulanda dumnie prezentujący znak zagórzańskiej marki. Miłośnicy produktów prosto od rolnika mogli do woli wybierać w serach wytwarzanych przez Monikę Kubik z Mszany Górnej. Swoje dzieła ręką ludzką uczynione na jarmark przywieźli Zagórzańscy Pasjonaci Stowarzyszenie Rękodzielników, Justyna Babuśka z Łętowego (ręcznie malowane przez nią chusty to prawdziwe perełki!) oraz siostry Danuta i Ewa Franczak z Mszany Dolnej. Literaturę dot. regionu oraz inne swoje utwory proponowała gościom wydarzenia zagórzańska pisarka i poetka – Władysława Anna Jamróz. O bogatej ofercie turystycznej regionu zawierającej przede wszystkim usługi ze Znakiem Promocyjnym ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY Bazy Lubogoszcz z Kasinki Małej i JANDA Resort&Conference w Mszanie Dolnej dyskutowano z ich przedstawicielami (odpowiednio: Lucyną Pazdur i Dominiką Duda – Nalepa) oraz pracownikami bliźniaczych samorządów: miasta i gminy Mszana Dolna. Jak zwykle serca turystów skradł Jasiek, góral zagórzański, który czarował niesamowitymi opowieściami i obietnicą wspólnej wędrówki po skarb! Show zdecydowanie skradła jednak Dorota Kościelniak ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki, która w zaaranżowanej obok białych namiotów strefie warsztatów kreatywnych, proponowała prowadzone przez siebie aktywności: warsztaty taneczno – muzyczne „Pieca zadym nie troncojcie” (ze Znakiem Promocyjnym ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY) oraz artystyczne „Cosik zmalowane” – obydwa z oferty Zagórzańskich Dziedzin. Olszowianka zabawą „w scura” testowała swój nowy pomysł. Podbiła nim serca uczestników jednej z półkolonii Summit Europejskie Centrum Językowe. Niezmiennie powodzeniem cieszyło się monidło z zagórzańską parą pędzla Józefy Potaczek. Możliwość szybkiej przymiarki stroju regionalnego i zrobienia sobie w takim anturażu zdjęcia okazała się nie lada atrakcją. Opowieści o Zagórzańskich Dziedzinach snuliśmy cały dzień. Na naszym stoisku gościliśmy mieszkańców Rabki i okolic oraz turystów przebywających tutaj na wypoczynku, ale również ludzi „z branży”, którzy nie tylko o Zagórzańskich Dziedzinach słyszeli, ale są nimi zafascynowani i z zapałem nam kibicują! Miło było usłyszeć słowa gratulacji i poznać nowych fanów zagórzańskiej marki lokalnej - wspominają Zagórzanie. Nie wymienimy tutaj wszystkich, ale wspomnieć musimy o przebojowej i niezwykle profesjonalnej autorce profilu „Zaryte. Podróże w czasie i przestrzeni”. Poznać ją osobiście to prawdziwy zaszczyt i przyjemność! Po raz kolejny z rabczańską społecznością oraz uzdrowiskowymi turystami spotkamy się 13 sierpnia b.r. podczas „Święta rabczańskiej solanki”. Obiecujemy, że atrakcji nie zabraknie! – zapraszają kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin. Magda Polańska Czytaj dalej

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich w Połańcu

Koło Gospodyń Wiejskich ze Skarżyska Kościelnego miało przyjemność uczestniczyć w I Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich w Połańcu. Pogoda nie była dla nas łaskawa, ale nawet deszcz nie zdołał zakłócić kulinarnego święta tradycyjnych smaków i ludowej muzyki. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich popisywały się nie tylko umiejętnościami kulinarnymi, ale udowodniły, że potrafią się dobrze bawić bez względu na okoliczności! Festiwal był świetną okazją do spotkania, zabawy i integracji oraz promocji regionalnych produktów. czasie jego trwania Panie z 24 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń ze świętokrzyskiego i Podkarpacia zaprezentowały to, co najlepsze w ich regionach – tradycyjne potrawy, ciasta i produkty spożywcze wytwarzane z wysokiej jakości składników.  Nasze KGWW miało herbatę z topinamburu i susz z topinamburu do poprawy kondycji  skóry.  Na scenie zaprezentowały się zespoły i kapele ludowe, których występy porwały wszystkich do wspólnych śpiewów i tańców. Nasze koło oprócz występu  wręczyło podziękowania dla organizatorów Pani Justynie Rupniewska  i Pani Iwonie Zielińskiej   Dziękuję wszystkim za obecność, pozytywną energię i dobrą zabawę. Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń dziękuję za kultywowanie lokalnej tożsamość i pielęgnowanie tradycji. Dzięki Waszej działalności kolejne pokolenia poznają nasze polskie tradycje, a swoimi wieloma inicjatywami niesiecie dobro całej społeczności swojego regionu. Bardzo dziękuję także wszystkim zaangażowanym w organizację tego wspaniałego wydarzenia. Festiwal odbył się po raz pierwszy i chciałbym, aby na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszej gminy, stając się kulinarną wizytówką regionu powiedział Burmistrz Połańca  Do zobaczenia za rok! W festiwalu udział wzięli  Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu ,KGW Kierzanki ,Koło Gospodyń Wiejskich Czerwona Malina, KGW Skarżysko Kościelne i zespół pieśni  Romano, KGW Surowa, KGW Zaduszniki, KGW Nadwiślanki, KGW "Z naturą w tle" ze Zrębina, KGW Zdziecianeczki, KGW Rudniczanki z Rudnik, KGW Gawłuszowice, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Połanieckiej ,,Z Tradycją w Nowoczesność" z Maśnika .  Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Aktualnie trwa modernizacja sklepu.
Zapraszamy już wkrótce!

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij