O nas

Historia naszego Koła
Kółko Rolnicze w Gorzycach istniało od wielu lat - 1913 roku zorganizowano pierwsze kursy dla gospodyń wiejskich w Gorzycach. Dlatego też jako ogniwo tego Kółka w 1960 r. powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach z inicjatywy Pani Wodeckiej Anny, która była pierwszą przewodniczącą tego Koła, do którego na samym początku należało 13 członkiń. I tak z roku na rok przybywało członkiń ( ponad 80 osób), następowały zmiany zarządów i tu należy wspomnieć, że jako przewodniczące były P. Matyka Felicja, Grzywacz Janina oraz pełniąca najdłużej tę funkcję P. Jurkiewicz Jadwiga ( dalej czynnie działająca w naszym kole).
Koło Gospodyń wiejskich organizowało coroczne zebrania sprawozdawcze, gdzie oceniano działalność koła. Dawniej działalność finansowa koła składała się ze składek członkowskich, dochodu z imprez letnich takich jak dyskoteki, festyny. W ramach zebranych środków organizowano wycieczki turystyczne, organizowano kursy gotowania, pieczenia, haftu i robótek ręcznych, szkoły zdrowia i wiele innych.
Koło Gospodyń wiejskich zajmowało się również wyglądem estetycznym naszych domów uczestnicząc w zakładaniu ogródków kwiatowych oraz uprawą warzyw mało znanych. Dlatego też rozprowadzane były sadzonki róż, krzewów jagodowych oraz nasiona kwiatów i warzyw. Prowadzona była wypożyczalnia naczyń.
Nieobce były też paniom z koła sprawy dzieci wiejskich, które w trudzie pracowały w polu podczas żniw. Organizowały one wtedy tzw. dziecińce letnie, gdzie dzieci były pod opieką opiekunek oraz kucharek które przygotowywały smaczne posiłki i organizowały przeróżne zabawy.
Organizowane były spotkania z okazji 8 Marca, Dzień Seniora przy tradycyjnej lampce wina i ciasteczku. Dzień seniora organizowany był co roku, dając tym uznanie i szacunek dla ludzi starszych, którzy często zapomniani przez rodzinę żyją w samotności.
W 1984 r przy kole założono zespół artystyczny, który brał udział w przeglądzie zespołów folklorystycznych w Opatowie, w Kielcach ( III miejsce), występy na dzień Seniora w Tarnobrzegu, Sandomierzu i wielu innych. Ówczesna działalność mobilizowała bardzo dużo dzieci i młodzieży. Solistką zespołu była pani Halina Cetnarska, która i obecnie na wielu naszych imprezach cieszy nas swoim głosem.
Długoletnią tradycją jest również organizacja dożynek wiejskich -symbol rolniczego trudu.
1997 r. – I miejsce w konkursie wieńca dożynkowego w Częstochowie,
1998 r. – wyróżnienie w konkursie wieńca dożynkowego w Radomyślu Wielkim,
1999 r. – XII miejsce w konkursie wieńca dożynkowego w Częstochowie .
Wówczas wszystko to zostało osiągnięte dzięki dobrej współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną, Zakładowym Domem Kultury oraz z Urzędem Gminy.
I tak było w latach 1960-1990.
1990 r wiele kół zostało rozwiązanych – nasze zostało i liczyło ok 50 członkiń.
….”Pragnieniem naszym jest aby ożywić działalność naszego koła, przyjąć w szeregi młode kobiety i dziewczyny, bo żal zatracić tego co przez okres 40 lat wypracowałyśmy dla nas i naszej wsi” …
Dzieje naszego koła to splot różnych sukcesów a i niepowodzeń.
Tak jak dawniej tak i teraz kobiety wiejskie ciągle niedocenione szukały i szukają rozwiązań aby życie jej i jej rodziny stawało się coraz lepsze, dlatego też szukamy sposobów na rozwiązywanie tych problemów.
Obecnie – od 2015 r. nazwijmy to reaktywacja Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach pod przewodnictwem P. Anny Kozieł staramy się w pełni być godnymi naśladowczyniami naszych poprzedniczek a jednocześnie wprowadzać elementy współczesności. Chcemy pokazać dzieciom i wszystkim, że wspólna zabawa, kultywowanie tradycji daje większą satysfakcję niż samotne siedzenie przed telewizorem czy komputerem. Do naszych akcji staramy się angażować strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej, naszych mężów i każdego kto jest chętny. Nasze koło liczy ponad 30 osób.
Nasze osiągniecia w ciągu 2015 r.:
- Dzień Kobiet- razem z dziećmi i młodzieżą przygotowałyśmy występy i poczęstunek dla naszych drogich pań;
- Zorganizowałyśmy spotkania podczas których robiłyśmy kwiaty do palmy
- I Festiwal Potraw Wielkanocnych w Gorzycach- przygotowałyśmy stół z tradycyjnymi potrawami, zgodnie z tradycyjnymi recepturami i wystrojem świątecznym. Podczas festiwalu zorganizowałyśmy warsztaty przygotowywania ozdób świątecznych dla dzieci.
- „Dzień promocji zdrowia” szkoła podstawowa nr 1 w Gorzycach- przygotowywanie razem z dziećmi potraw promujących zdrową żywność.
- Dzień dziecka 2015 - po raz pierwszy w tym roku zorganizowałyśmy wraz ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej zabawy dla dzieci i młodzieży;
- „Święto Ryby „ czerwiec 2015 Motycze Poduchowne – przygotowanie potraw z afrodyzjakiem, zaprezentowanie dań kuchni szczególnie dedykowanej zakochanym.
- Zorganizowałyśmy dla dzieci noc świętojańską (23.06.2015)
-„Dni Gorzyc” brałyśmy udział w podjęciu próby ustanowienia rekordu Polski w gotowaniu zupy z fasoli wrzawskiej. CEL OSIAGNIĘTY.
- „Promocyjny Czwartek” Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu- mający na celu przybliżenie mieszkańcom walorów poszczególnych gmin. Jako Koło Gospodyń wiejskich przygotowałyśmy wspólnie z innymi kołami z gminy stoisko z produktami regionalnymi i własnymi domowymi potrawami.
- wzięłyśmy udział w konkursie zorganizowanym przez Portal mojeKGW.pl "Na Najpiękniejszy Bukiet z Polnych Kwiatów"
- wykonany przez nas Wieniec Dożynkowy, który zajął I miejsce w etapie rejonowym w Ogólnopolskim Konkursie na Najwspanialszy Wieniec Dożynkowy pn. „Zbierzcie Kłosy na Wieniec!” zorganizowanym przez Portal mojeKGW.pl.
- SPOTKANIE DOŻYNKOWE W GORZYCACH - występy artystyczne, doskonałe jedzenie, a przede wszystkim dobra zabawa towarzyszyły dożynkom zorganizowanym przez nasze Koło Gospodyń Wiejskich. Zgodnie z dawnymi obyczajami po poświęceniu wieńca dożynkowego zaproszeni mieszkańcy spotkali się na wspólnej biesiadzie. Swój specjalny występ miały także nestorki Koła – Jadwiga Jurkiewicz, Halina Cetnarska oraz Krystyna Halik.
- ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”- pierwsze spotkanie z literaturą zainicjowane przez nasze Koło Gospodyń Wiejskich. Na nasze zaproszenie fragmenty „Lalki” uczniom klas IV-VI czytali: starosta , zastępca wójta Gorzyc oraz nauczyciele. Na wszystkich czekały smaczne wypieki – ciasto śliwkowe oraz drożdżowe z powidłami lub moreli, a także kawa zbożowa i herbata.
- Jaśkowym Festiwal - Głównym punktem programu były warsztaty kulinarne. Poprowadzili je Mirek Drewniak, Waldemar Hołówka oraz Marcin Stańczyk z Fundacji Klubu Szefów Kuchni którym pomagały przedstawicielki naszego Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach . Tematyka warsztatów obejmowała przygotowanie: fasolowego gratine, pasztetu z ekologicznej wieprzowiny z fasolą, schabu z wieprzowiny Eko oraz humusu z fasoli wrzawskiej.
- zabawa andrzejkowa dla dzieci
- W niedzielę 6 grudnia razem ze strażakami z OSP zorganizowałyśmy dla chętnych I orszak Św. Mikołaja. – W barwnym, mikołajowym korowodzie, który przejechał ulicami naszego sołectwa wzięli udział motocykliści, dorośli i dzieci, którzy jechali na rowerach, hulajnogach, a nawet rolkach. Następnie Mikołaj spotkał się z najmłodszymi mieszkańcami, ale także drobne podarki przyniósł dorosłym. Każdy za pośrednictwem dobrotliwego staruszka mógł przekazać prezent ukochanej – bądź ważnej dla siebie – osobie.
- I STAROPOLSKI PRZEGLĄD STOŁÓW BOŻONARODZENIOWYCH w Baranowie Sandomierskim- nasze przedstawicielki wzięły udział w tym wydarzeniu zorganizowanym przez Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim. Przygotowane stoły uginały się pod znakomitymi potrawami wigilijno-świątecznymi.
- Akcja charytatywna zbieramy dla Oliwki.
- obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania Dnia Seniora.
To na razie rok naszej działalności …..
Zapraszamy na Facebook- Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach
Marta M. z Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach
Halina D.
Dzięki wpisom na "Moje KGW" można poznać "ludzi z moich stron", fajnie, gratuluję i pozdrawiam.
2 lut 2016, 20:08:42
Redakcja mojeKGW.pl ..
Dziękujemy za miły komentarz. Koła Gospodyń Wiejskich to prawdziwa kopalnia wiedzy! :)
26 sty 2016, 14:58:21