Talenty i pasje

"Dankowicka dzwonnica" - wieniec dożynkowy
Autorami wieńca dożynkowego jest 9 członkiń KGW Dankowice: Alina Surowiecka, Zofia Wąsińska, Halina Kiepura, Maria Tekieli, Aniela Pietrzak, Jadwiga Cer, Irena Kozłowska, Krystyna Małek i Ewa Mielczarek. Nie sposób nie wspomnieć, że przy pracy nad wieńcem pomagał również Zdzisław Wąsiński, a konstrukcję dzwonnicy wykonał Władysław Surowiecki.
Opis wieńca dożynkowego
Wieniec przygotowany przez KGW Dankowice, jak każdego roku, przybrał tradycyjny charakter – zgodnie z ludowym zwyczajem kształtem nawiązuje do kultu religijnego, a wykonany jest z plonów pochodzących zarówno z pól, jak i ogrodów oraz sadów.
Tegoroczny wieniec dożynkowy Nasze Koło wykonało w postaci dzwonnicy, gdyż dzwon symbolizuje m.in.: głos Boga, radość, obwieszczanie ważnych wydarzeń, a jego dźwięk – zgodnie z folklorem – zapewnia pogodne żniwa. Inspiracją Naszej pracy była dankowicka zabytkowa Kapliczka Św. Jana Nepomucena z 1843 r., w której w drewnianej wieżyczce znajduje się po dziś dzień dzwon.
Co ważne, Nasze Koło po raz pierwszy połączyło dwie techniki wykonywania wieńca dożynkowego – plecenie z kłosów zbóż z wyklejaniem nasionami roślin.
Dzwonnica składa się z trzech części: plecionej, stanowiącej oprawę wieńca, wyklejanej, tworzącej jego wypełnienie oraz dekoracyjnej, dopełniającej całą pracę.
Część pleciona dotyczy konstrukcji wieńca, która w całości opleciona jest kłosami różnych zbóż: dwa przednie filary – pszenicą, dwa tylne – pszenżytem; przednia część dachu – jęczmieniem, tylna – pszenżytem; zaś piedestał (w górnej części) opasany jest pszenicą.
Część wyklejaną stanowią pozostałe elementy dzwonnicy, które oklejone są nasionami różnych roślin. Stanowiący serce wieńca dzwon wyklejony jest kukurydzą i siemieniem lnianym, a przyozdobiony – fasolą. Pod dzwonem, wewnątrz piedestału, znajduje się ‘serweta’ ręcznie wykonana z kukurydzy, jagieł oraz siemienia lnianego; wyklejona jako obraz przedstawiający, zrobiony z łubinu różaniec, który opasa znajdującą się na środku prawdziwą, oklejoną kukurydzą, ryżem oraz jagłami, misę z darami natury – warzywami i owocami. Kolejnymi elementami wyklejanymi wieńca są boki piedestału – cztery tabliczki: pierwsza, znajdująca się na przodzie, z napisem ‘KGW Dankowice’ zrobiona jest z siemienia lnianego i jagieł, natomiast pozostałe trzy – obsypane są siemieniem lnianym i przyozdobione kwiatami-słomiankami. Na szczycie dzwonnicy znajduje się krzyżyk również ręcznie wykonany z kukurydzy i siemienia lnianego.
Ostatnią część – dekoracyjną wieńca tworzą żywe rośliny i wstążki. Dzwon przyozdobiony jest szyszkami chmielu; filary – kwiatami-aksamitkami; natomiast piedestał: na rogach jarzębiną, w górnej części zielonymi liśćmi ostrokrzewu oraz owocami bakłażana, a w dolnej – opasany jest zielono-białymi liśćmi ostrokrzewu. Ozdobę wieńca stanowią również, umieszczone na czterech rogach, ręcznie wykonane z wstęg, kokardy w postaci kwiatów żółto-niebieskich z żółtymi wstążeczkami.
Pomysł wieńca, od kształtu, przez wykonanie, aż po ozdabianie, jest inwencją własną jego twórców. Czas pracy nad dzwonnicą to ok. 83 godziny. A jej wymiary to: 66 cm – szerokość, 69 cm – długość (bez rączek) i 112 cm – wysokość.
Alina S. z Koło Gospodyń Wiejskich Dankowice