Rozrywka

3x3 to 3 proste pomysły na 3 trudne problemy
Do czyszczenia sprzętów kuchennych i AGD najlepiej używać naturalnych środków, takich jak: ocet, sól, woda, sok z cytryny, są one bezpieczne dla nas i dla środowiska. Jeśli wolimy stosować te chemiczne, pamiętajmy, żeby wszystko kilkakrotnie przepłukać lub wytrzeć szmatką, za każdym razem dobrze wypłukaną w czystej, bieżącej wodzie. Mając w domu małe dzieci warto zrezygnować z chemicznych rozwiązań, jest to znacznie bardziej bezpieczne.
- Czym wyczyścić piekarnik albo mikrofalówkę? czyszczenie tych urządzeń AGD nie należy do największych przyjemności, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak sobie szybko z nimi poradzić.
- Płyn do mycia naczyń z sodą
Sam płyn do mycia naczyń może okazać się zbyt mało skuteczny przeciw trudnym zabrudzeniom piekarnika czy mikrofalówki. Zabrudzenia te często są zaschnięte i trudne do usunięcia. Dlatego też do płynu dodaj łyżkę sody, która bardzo skutecznie wzmocni działanie środka do czyszczenia!
- Woda z octem. Sporządzamy specjalny roztwór - pół na pół wody z octem. Wlewamy go do butelki z dyfuzorem – można wykorzystać pustą butelką po płynie do szyb ze spryskiwaczem. Następnie spryskujemy cały piekarnik i zostawiamy na około pół godziny. Potem wycieramy ściereczką. Piekarnik będzie czysty – „prawie” jak nowy!
- Para na czyszczenie piekarnika z termo obiegiem
-
Jeśli w piekarniku jest funkcja termo obiegu to bardzo dobrym sposobem na jego wyczyszczenie jest ustawienie piekarnika na termo obieg z naczyniem żaroodpornym wypełnionym wodą. Woda ładnie zaparuje wnętrze piekarnika, ciepło i wilgoć sprawią,
że brud namięknie i wyczyszczenie piekarnika okaże się bajecznie proste.
II. Jak wyczyścić żelazko? Każde żelazko co jakiś czas trzeba wyczyścić. Osad, który osadza się na jego spodzie oraz wewnątrz tego urządzenia może nie tylko pobrudzić nam świeżo wyprane ubrania, ale również uszkodzić sam sprzęt. Jak wyczyścić żelazko? Poznaj
6 sposobów!
1. Mycie octem na gorąco
Popularnym sposobem usuwania brudu z tafli żelazka jest umycie go szmatką nasączoną octem. Ważne, aby czyszczone żelazko było lekko nagrzane (ale nie tak, aby się poparzyć). Przed rozpoczęciem czyszczenia należy też wyłączyć urządzenie z prądu. Jeżeli zabrudzenie jest większe i nie da się go usunąć za pomocą tego sposobu, do octu można dodać sodę oczyszczoną.
2. Ocet, sól i woda destylowana
Innym sposobem na wyczyszczenie stopy żelazka jest przygotowanie roztworu z octu oraz soli (w proporcji 1:1). Mieszankę wlewamy do naczynia i zaczynamy ogrzewać. Zanim zacznie wrzeć, moczymy w niej szmatkę i czyścimy żelazko. Po usunięciu sody płytę żelazka wycieramy wodą destylowaną.
3. Sól i gazeta
Użycie soli do czyszczenia żelazka jest bardzo popularne. Aby to zrobić należy na kawałek gazety rozrzucić sól i prasować ją żelazkiem aż do momentu zniknięcia osadu.
UWAGA! Teflonowego żelazka nie wolno czyścić za pomocą sody oczyszczonej, gdyż może ona uszkodzić strukturę teflonu!
- Jak dbać o czajnik elektryczny -
Czajnik elektryczny ma to do siebie, że co jakiś czas zachodzi kamieniem. Jak czyścić czajnik elektryczny domowymi sposobami?
Jak powstaje kamień w czajniku elektrycznym? Gromadzi się on w wyniku podgrzewania, gotowania i odparowywania twardej wody, w której zawarte są duże ilości rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu. Należy go systematycznie usuwać, bo negatywnie wpływa na smak napojów, a pokryte nim grzałki zużywają więcej energii. Warstwa kamienia, powoduje miejscowe niedogrzanie bądź przegrzanie elementów grzewczych i niszczy stopniowo sprzęt. Chcesz wiedzieć jak czyścić czajnik elektryczny? Poznaj pięć naszych domowych super sposobów!
1. Cola
To nie jest mit, że popularny napój do picia świetnie radzi sobie z kamieniem. Jeśli nie wierzysz, spróbuj! Wlej do czajnika szklankę coli i zagotuj. Możesz dodać łyżeczkę sody oczyszczonej dla zwiększenia efektu. To działa!
2. Siła octu
Wypełnij czajnik wodą z octem (1:1). Zagotuj, pozostaw do ostygnięcia. Wylej wodę z kamieniem. Kilkakrotnie wypłucz porządnie wodą. Pozostaw otwartą pokrywkę przez pół godziny, by zapach octu całkiem wyparował.
3. Poleruj folią
Czajnik ze stali nierdzewnej będzie pięknie lśnił, gdy wypolerujesz go folią aluminiową (błyszczącą stroną).
Redakcja mojeKGW.pl ..