Aktualności

Babiniec II - Jarmark wiedzy i innowacji
W dniach 27-29.11.2015 r. przedstawicielki KGW ze Świnnej Poręby uczestniczyły w seminarium dla kobiecych organizacji działających na rzecz kobiet na obszarach wiejskich w ramach realizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie O/w Krakowie projektu pt. "Babiniec II – jarmark wiedzy i innowacji", realizowanego ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014-2020.
Uczestnikami seminarium było 30 osób z 15 podmiotów – pracownicy działów Wiejskiego Gospodarstwa Domowego z wojewódzkich i powiatowych ośrodków ODR współpracujących z kobiecymi organizacjami pozarządowymi oraz liderki i liderzy i inne osoby decyzyjne z formalnych i nieformalnych kobiecych organizacji działających na obszarach wiejskich:
Seminarium trwało trzy dni, w pierwszym dniu uczestnikom przedstawiony został temat związany z zrównoważonym rozwojem, w tym min. jaka jest w nim rola kobiet i organizacji kobiecych. Uczestniczki spotkania miały za zadanie zaprezentować dorobek swoich organizacji. Po prezentacji, w dalszej części warsztatów, uczestniczki analizowały 4 obszary tematyczne swojej aktywności, co pozwoliło na wymianę wiedzy, doświadczeń oraz inspiracji, jak w przyszłości można rozwiązywać problemy z którymi na co dzień się borykają. Dyskusje dotyczyły przede wszystkim spraw finansowych, współpracy, podejmowanych działań, jakie realizują organizacje kobiece na wsi w zakresie ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego, kulinarnego oraz w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego i krajobrazowego.
W drugim dniu seminarium odbyła się wizyta studyjna w okolice Klucz i Olkusza, gdzie zorganizowane zostało min. spotkanie ze Stowarzyszeniem Babiniec działającym na obszarze LGD Nad Białą Przemszą, oraz odbyła się prezentacja działań i wymiana doświadczeń. Następnie uczestniczki zapoznały się z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym obszaru LGD „Nad Białą Przemszą”, Panie zwiedziły: punkt informacyjny o Pustyni Błędowskiej, wzgórze punktu widokowego Czubatka, pustynię Błędowską jako przykład działań na rzecz ochrony i zachowania środowiska przyrodniczego i bioróżnorodności. Na zakończenie przedstawiona została prezentacja działań w zakresie promocji obszaru i produktów lokalnych, odbyła się także degustacja produktów lokalnych. W ramach wizyty studyjnej zorganizowane zostało także spotkanie w inkubatorze przetwórstwa lokalnego „U Pyzy” z przedstawicielem Stowarzyszenia „Produkt lokalny Nad Białą Przemszą”.
W trzecim dniu seminarium uczestniczki zapoznały się z tematem pt.: „Źródła finansowania przedsięwzięć z zakresu ochrony i rewitalizacji krajobrazu kultury materialnej i niematerialnej polskiej wsi oraz ochrony i zachowania środowiska przyrodniczego i bioróżnorodności w ramach nowego programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020”, gdzie uczestniczki dowiedziały się m.in. jak skutecznie pozyskiwać dotacje na rozwój swojej działalności.
Krystyna S. z KGW Świnna Poręba