O nas

2 2
Kłosuj Komentuj Ulubione

Poznajcie KGW Sporne

KGW w Spornem powstało 11.02.1965 r. z inicjatywy miejscowych kobiet oraz przewodniczącej KGW w Korczynie Marii Szmyd i Marii Pelczarskiej. Początkowo działalność społeczno-gospodarcza i kulturalna opierała się na statucie Kółek Rolniczych i na doświadczeniu gospodyń, które wtedy były już zorganizowane w kole korczyńskim od prawie 50 lat. W pierwszym organizacyjnym spotkaniu uczestniczyło 27 pań. Pierwszą przewodniczącą została Bronisława Wajda. Wspomagał ją zarząd w składzie: Danuta Korona, Kazimiera Zając, Emilia Zych, Helena Słowik, Zofia Wojnar i Janina Urbanek. Na pierwszym zebraniu nakreślono śmiały plan działania, który zyskał powszechną aprobatę, dlatego liczba członkiń KGW szybko uległa podwojeniu. Przez szereg lat członkinie KGW czynnie uczestniczyły w życiu społecznym i kulturalnym naszej miejscowości. Dla podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności organizowały różne kursy i szkolenia dotyczące hodowli zwierząt, stosowania nawozów sztucznych oraz kursy gotowania, pieczenia, szycia, prowadziły też prenumeratę fachowych czasopism. Środki na swoją działalność panie pozyskiwały od sponsorów oraz poprzez własną działalność rolniczą: kontraktując len, buraki ćwikłowe, organizując zabawy i festyny. Zdobyte w ten sposób środki przeznaczały na różne cele dotyczące życia naszej wsi: organizowano opiekę dla dzieci w czasie wakacji, współfinansowano budowę drogi i przystanku autobusowego, organizowano spotkania towarzyskie z okazji Dnia Kobiet lub Dnia Nauczyciela. Od 2004 r. KGW Sporne uczestniczyło w corocznych biesiadach, w dożynkach gminnych, pomagało w organizacji obchodów 600-lecia wsi i 80-lecia OSP w Spornem. O tej uroczystości przypomina nam specjalnie ufundowany sztandar. Panie czynnie uczestniczyły w uroczystości konsekracji naszego kościoła 30 czerwca 2005 r.
Jesienią 2011 r. zaczęły się zmiany organizacyjne w KGW i tak od marca 2012 mamy nowy zarząd. Nową przewodniczącą została Krystyna Szmyd. Zstępuje ją i wspomaga Urszula Pudło, pieczę nad kasa Koła trzyma Maria Występek, a wszystkie ważne wydarzenia notuje w kronice Ania Ziętek. Zarząd wspomagają nowe członkinie Koła i seniorki. Obecnie Koło liczy 20 osób.
Wiosną 2012 r. w naszym Domu Strażaka przeprowadzono gruntowny remont, dzięki któremu mieszkańcy zyskali piękną salę bankietowa z nowoczesnym zapleczem kuchennym i sanitarnym. Niektóre pomieszczenia zostały wyremontowane i uporządkowane własnymi siłami przez członków oraz sympatyków OSP i KGW. Mamy teraz piękny lokal, w którym odbywają się nasze spotkania, gdzie przygotowujemy się do różnych imprez kulturalnych. 26 maja 2012 r. w pięknie wyremontowanym Domu Strażaka odbyła się wspaniała uroczystość – obchody 90-lecia naszej OSP i Gminny Dzień Strażaka. 12 koleżanek reprezentowało Koło w nowych strojach regionalnych. Goście dopisali, impreza wypadła znakomicie, a zabawa trwała do białego rana. W ciągu 2012 r. członkinie KGW brały udział w pikniku regionalnym organizowanym w Dworze Kombornia oraz reprezentowały Gminę Korczyna na pikniku „Smak tradycji” w Wiśniowej. Grupa wieńcowa ze Spornego uczestniczyła w Turnieju Wsi oraz w Dożynkach Gminnych w Korczynie. Nasze KGW uczestniczyło w Biesiadzie Artystycznej w Komborni. Organizowałyśmy także zabawę z okazji Andrzejków i Sylwestra.
W kwietniu 2013 nasze Koło pierwszy raz uczestniczyło w Kiermaszu Wielkanocnym w RCKP w Krośnie, w maju przygotowałyśmy wspaniałą plenerowa imprezę poświecona dawnym zwyczajom związanym ze świętowaniem Zielonych Świąt, w lipcu lipcu reprezentowalyśmy powiat krośnieński na Agrobieszczadach w Lesku, a w sierpniu właśnie w Spornem odbyły się Dożynki Gminne połączone z biesiadą artystyczną. Rok 2014 również był bogaty w wydarzenia. Koło kolejny raz brało udział w Kiermaszu Wielkanocnym w RCKP i w biesiadzie artystycznej w Korczynie. Latem hucznie i wesoło świętowałyśmy Sobótki a później grupa wieńcowa pięknie prezentowała się na dożynkach gminnych w Woli Komborskiej. W ostatnich dniach sierpnia reprezentowałyśmy powiat i gminę na Jarmarku w Jarosławiu. Zdobyłyśmy tam pierwsze miejsce w konkursie na potrawę tradycyjną w kategorii potrawy i przetwory z mięsa. Już myślimy o kiermaszu z okazji Bożego Narodzenia i o zabawie sylwestrowej. Nowy rok rozpoczniemy obchodami 50 lecia naszego Koła.

Złoty Jubileusz
14 lutego 2015 Koło Gospodyń Wiejskich w Korczynie - Spornem obchodziło złoty jubileusz - 50 lecia działalności.
Powstała przed półwieczem organizacja aktywizując od samego początku kobiety wiejskie, zapewniała w początkowych latach funkcjonowania jedyną formę uczestnictwa w życiu kulturalnym mieszkańców Spornego. Obecnie członkinie koła przybliżają młodym pokoleniom dawne obrzędy, kulturę, promują sztukę ludową, łącząc w sobie funkcje instytucji edukacyjnej i kulturalnej. Obecnie panie mają zupełnie inne powody żeby spotykać się w Kole. Nie chodzi im już o dostęp do dystrybucji kurcząt ani paszy dla nich, ani tez o wypożyczenie branżowej gazetki. Po prostu chcą kultywować dawne tradycje w szerokim gronie ale i rozwijać się i uczyć nowych i nowoczesnych rozwiązań w zakresie prowadzenia gospodarstw rolnych i domowych. Chcą w ciekawy sposób spędzać czas, brać udział w różnych imprezach i same je organizować. Od 3 lat mają wspaniały lokal – wyremontowany Dom Strażaka z piękną salą i nowocześnie wyposażona kuchnią. Ten obiekt się nie marnuje! Odbyło się w nim sporo imprez, ostatnio – złoty jubileusz Koła.
Uroczystą Mszę św. w intencji nieżyjących oraz obecnych członkiń KGW odprawili: ks. Edward Sznaj wraz z księdzem Henrykiem Masłykiem. W mszy czynnie uczestniczyły członkinie KGW poprzez czytanie Pisma Świętego i modlitwy wiernych przygotowanej specjalnie na te uroczystość. Dary mszalne złożyły koleżanki z KGW wraz ze strażakami z naszej OSP. Nasza schola uświetniła msze świętą swoim występem i także złożyła życzenia członkiniom KGW.
Po mszy św. w pięknie udekorowanej sali Domu Strażaka odbyła się część oficjalna obchodów jubileuszowych wzbogacona niezwykłym benefisem Koła Gospodyń Wiejskich oraz efektownymi popisami wokalno – tanecznymi w wykonaniu dużej grupy członkiń Koła. Nasze koło zafundowało sobie 16 jednakowych strojów ludowych i z duma w nich występuje. Panie, które nie mają strojów organizacyjnych dostały identyfikatory z napisem KGW Sporne.
Gości powitała przewodnicząca KGW Krystyna Szmyd i dyrektor GOK Wojciech Tomkiewicz.
Na jubileusz przybyli: starosta Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk, wójt gminy Jan Zych, sekretarz gminy Elżbieta Rak, księża: Edward Sznaj i Henryk Masłyk, przewodniczący Rady Gminy Władysław Pelczar, radni: Tadeusz Wojnar, Stanisław Śliwiński, sołtys wsi Marian Pelczar, przewodnicząca Regionalnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Krośnie - Irena Soboń, prezes Zarządu Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krośnie - Roman Piłat, opiekunka koła z ramienia Ośrodka Doradztwa Rolniczego Teresa Niziołek Najważniejszym punktem uroczystości było uhonorowanie członkiń Koła. Ordery Serca Matkom Wsi – odznaczenie przyznawane przez Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie otrzymały: Zofia Bożek, Janina Gazda, Irena Gonet, Bernadeta Kozubek, Olga Munia, Bronisława Wajda.
Pięć członkiń KGW została odznaczona medalem honorowym „Za zasługi dla rolnictwa” Ministra Rolnictwa. Medale przyznane zostały dla: Ireny Dziadury, Janiny Florek, Teresy Gomułki, Zofii Magdziak i Janiny Urbanek.
Dyplomy uznania z rąk wójta Jana Zycha otrzymały wszystkie członkinie Koła, a była ich pokaźna grupa – 58 pań!
Na ręce przewodniczącej KGW Krystyny Szmyd i zarządu koła najlepsze życzenia składali przybyli na uroczystość przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu. Z bukietami kwiatów i życzeniami podążyły także przedstawicielki zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Korczyna.
Do tańca jubilatkom zagrał zespół Eldorado.
Uroczystość zorganizowana została przez KGW w Spornem oraz Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie. Wsparcia udzielili jak zwykle strażacy z miejscowej jednostki OSP. W jubileuszu uczestniczyła liczna delegacja pod przewodnictwem Prezesa Janusza Wąchały i Naczelnika Stanisława Pudło.
W przygotowaniu części artystycznej pomogły koleżanki, które nie należą do koła – Panie Renata Zawisza i Magdalena Paradysz, oraz nasza instruktorka aerobiku Pani Alicja Szczurek. W obsłudze gości także pomogły koleżanki, które nie należą do koła – Panie Marta Gajda, Teresa Krauz i Jolanta Śnieżek. Bardzo nam miło, ze nasze koło jest wspierane przez osoby niezrzeszone.
Po imprezie zostały bardzo miłe wspomnienia, film z uroczystości, dyplomy, niezwykle cenne wydawnictwo przygotowane przez naszego radnego Tadeusza Wojnara, odblaskowe opaski z okolicznościowym nadrukiem i liczne prezenty, które ułatwią i uprzyjemnią pracę Koła w następnych latach .
Życzymy wszystkim Paniom zdrowia, wiary w siebie i dużo satysfakcji z wspólnej pracy na następne lata!
Obchody jubileuszu pozostały w naszych wspomnieniach a Panie zabrały się znów do pracy. Kolejny raz uczestniczyły w kiermaszu organizowanym przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, planują sobótkowe ognisko i myślą już o wieńcu na dożynki.
- See more at: http://gok.korczyna.pl/strona/kgw-korczyna-sporne#sthash.LZk4ZLc0.dpuf

Krystyna S. z Koło Gospodyń Wiejskich Korczyna-Sporne

Udostępnij na facebook!

Maria J. z Koło Gospodyń Wiejskich Biały Kościół

Witamy na portalu,fotki oglądamy i pozdrawiamy !

0

25 kwi 2016, 12:13:51

Józefa S. z Stowarzyszenie Kobiet "Gosposiada" Jasienica Rosielna

Pani Krysiu życzę dużo sukcesów w kole i pozdrawiam wszystkie panie ze Spornego

0

4 maj 2016, 20:37:32

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

Już jest – nowy KWARTALNIK

„mojaWieś mojeMiasto” to kwartalnik pełen pasji, emocji i niezwykłych historii – o ludziach, którzy swoją codzienność zamieniają w inspirującą opowieść. Każde wydanie to spotkanie z osobami, które zachwycają autentycznością, zaangażowaniem i odwagą w realizowaniu własnych wizji. W tym numerze szczególną uwagę poświęcamy Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich – „Aktywna Pokrzywnica” oraz KGW w Cierpiszu. Ich działalność udowadnia, że tradycja może iść w parze z nowoczesnością. To liderki lokalnych społeczności – pełne pomysłów, energii i smaku, który łączy pokolenia. Dagmara Kołodziejczyk, pasjonatka muzyki i niecodziennych form aktywności fizycznej, pokazuje, że radość życia i determinacja mogą być źródłem niezwykłej siły. Agnieszka Sandor, twórczyni smaków i uczestniczka konferencji „Kobiety tworzą innowację”, zachwyca niepowtarzalnym podejściem do kulinarnej sztuki. W gronie artystów prezentowanych w tym wydaniu znalazła się także Anna Bożena Dończyk-Gajos, która wspólnie z mężem Mieczysławem Gajosem z pasją oddaje hołd twórczości Edith Piaf. Ich interpretacja utworu „Non je ne regrette rien” przywołuje ducha francuskiej klasyki w najlepszym wydaniu. Nie zabrakło też refleksji – dzięki stałym felietonom Daniela Muszy i Mariana Kwietnia. Ich teksty nie tylko poruszają ważne tematy społeczne, ale również prowokują do przemyśleń i budują przestrzeń do dialogu. Liczne listy i komentarze od Czytelników są najlepszym dowodem na to, że te słowa mają znaczenie. Przyglądamy się także sile wspólnoty – temu, co może powstać, gdy ludzie działają razem, wspierają się, dzielą doświadczeniem i wzajemnie inspirują. To właśnie w takich miejscach rodzą się najciekawsze inicjatywy, które warto pielęgnować i promować. Na okładce bieżącego numeru znalazł się Wojciech Legawiec, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W artykule opowiada o roli Kół Gospodyń Wiejskich, ich znaczeniu dla polskiej wsi oraz o wsparciu, jakie ARiMR oferuje tym niezwykle aktywnym organizacjom. To ważny głos w dyskusji o rozwoju lokalnych społeczności. Zachęcamy do lektury – wierzymy, że każda historia, każde słowo i każde zdjęcie dostarczą Czytelnikom wzruszeń, inspiracji oraz zachęty do odkrywania piękna w codzienności. Czytaj dalej

Coraz mniej ślubów. Szczególnie kościelnych

Liczba ślubów topnieje z roku na rok. Młodzi coraz częściej odkładają decyzję o złożeniu przysięgi małżeńskiej na później. A jeżeli już się na to decydują, to częściej wybierają urzędnika niż księdza do poprowadzenia ceremonii.  Ślubną modę ostatnich lat doskonale obrazują liczby. Tutaj nie ma marginesu na zbędne interpretacje. Dane GUS już od kilku lat wskazywały na kryzys w tej materii. Coraz mniej młodych par zgłasza się do kościoła z prośbą o udzielenie Sakramentu Małżeństwa. Nie chcą przysięgać sobie miłości aż do grobowej deski przed ołtarzem. Z danych GUS wynika, że w 2022 r. Polacy zawarli 155. 817 małżeństw. To mniej niż w 2000 r, kiedy w związek małżeński weszło 211 150 par. Ostatnie statystyki pokazują również, że coraz mniej decydujemy się na zawarcie małżeństwa przed Bogiem. Odsetek ślubów wyznaniowych wynosi 50,9 proc., podczas gdy jeszcze 20 lat temu sięgał 71,8 proc. Ślubów mniej niż dawniej Liczby pokazują, że jest ich teraz mniej nawet o połowę niż w latach 80. Teraz są soboty, w które jest po około 5-7 uroczystości w sezonie, a rocznie jest ich około 200-300 razem z „konkordatami”. Dawniej było po kilkanaście dziennie, a nawet 800 rocznie. W najpopularniejsze ślubne miesiące: czerwcu, lipcu, sierpniu czy październiku uroczystości były od rana do 21.00. Ślubów jest więcej w urzędzie niż w kościołach. Jednak dawne czasy, gdy przed urzędem ustawiały się kolejki, żeby zarezerwować termin uroczystości na jakąś dobrą godzinę chyba już nie wrócą. Moda na uroczystości ”pod chmurką” Od 1 marca 2015 roku możliwe jest zawieranie związków małżeństw także poza Urzędem Stanu Cywilnego. Z roku na rok staje się to coraz popularniejsze.  Śluby od lat odbywają się nie tylko w urzędowej scenerii, ale przez 10 laty, żeby taki ślub mógł się odbyć poza urzędem, potrzebna była zgoda wojewody. Dzisiaj wystarczy wpłacić do kasy Urzędu Miejskiego około 1.000 zł. Tak kwota nie zmienia się od lat.  W USC ślub kosztuje około 100 zł niezmiennie.  Coraz chętniej decydujemy się na zawarcie związku małżeńskiego w niecodziennych miejscach. To okoliczne zamki, pałace, hotele a nawet kina.  Na takie uroczystości urzędnik dojeżdża we własnym zakresie. Na specjalne życzenie nowożeńców ślubu może udzielić również prezydent miasta.  Miłość w metrykę nie zagląda Dowodzą tego coraz liczniejsze małżeństwa między partnerami z różnicą wieku. Przeważnie to kobiety są młodsze, ale bywa, że to ona jest dojrzalsza od niego – zwłaszcza w ostatnich latach. To nie tylko moda. Kobiety wcześniej zostają wdowami, a nie boją się nowych związków. - W ubiegłym roku udzielałam ślubu kobiecie starszej od partnera o 21 lat. Miałam nawet taką sobotę, w trakcie której wszystkie panny młody były starsze od panów – mówi kierowniczka USC w jednym z urzędów w woj łódzkim.  Rekordzistów dzieliło kilkadziesiąt ładnych lat. Jak wspomina urzędniczka udzielała ślubu parze, w której panna młoda była mocno po 70., a pan młody miał 30 lat. Średnio kobiety są jednak starsze o 3-5, a nawet 10 lat od partnerów. Ale tradycyjnie różnice wieku w drugą stronę też bywają znaczne. I tak w naszym urzędzie przysięgali sobie 80-latek i 30-latka. Kiedyś było znacznie więcej małżeństw zawieranych w bardzo młodym wieku, Nawet pomiędzy ludźmi, którzy żeby zawrzeć związek małżeński potrzebowali na to zgody sądu. - Przed laty najczęściej na ślubnym kobiercu stawali pabianiczanie w wieku około dwudziestu, dwudziestu kliku lat – dodaje kierowniczka urzędu. - Nie brakowało jednak takich, gdy dziewczyny miały po 16, 17 lat a mężczyźni mieli po 18, 19 lat. Obecnie takich małżeństw po prostu nie ma. Teraz średnia wieku małżonków to około 30 lat i więcej. Sporo jest małżeństw po 40 roku życia. Zdarzają się takie po 50 i 60.  Młoda para po 50. to też oznaka starzenia się społeczeństwa. W latach 2010-2022 liczba nowożeńców w tym wieku wzrosła o 40 proc. i choć spada liczba zawieranych małżeństw, to liczba ślubów wśród osób po pięćdziesiątce podwoiła się.  Jak wskazują statystyki w najbliższych latach znaczenie małżeństw zawieranych przez starszych wiekiem nowożeńców będzie rosło. Stanie się tak również z uwagi na spadek liczby małżeństw zawieranych w zwyczajowym wieku. Kolejnym czynnikiem będzie wciąż duża liczba rozwodów 40 i 50-latków. Nie bez znaczenia jest też obserwowana wśród starszych Polaków i Polek niższa w porównaniu z młodszymi skłonność do tworzenia długookresowych związków Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Aktualnie trwa modernizacja sklepu.
Zapraszamy już wkrótce!

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij