O nas

Historii czas płynie…
Historia Koła Gospodyń Wiejskich sięga dwudziestolecia międzywojennego. Działało ono wówczas pod nazwą "Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej", a powstało w 1926 r. Jego założycielem był kierownik szkoły Pan Zygmunt Szybowski. Opiekunem Stowarzyszenia była Pani Aleksandra Murzańska. Stowarzyszenie to prowadziło różne formy pracy, których celem było podniesienie poziomu życia i oświaty na wsi. W związku z tym organizowało kursy szycia, haftu, koronek, pieczenia, gotowania.
Przez lata członkinie KGW pielęgnują i chronią od zapomnienia kulturę naszego regionu poprzez organizowanie i udział
w gminnych uroczystościach. Członkinie KGW biorą czynny udział w rozwoju tradycji i kultury regionu poprzez organizowanie
i udział w gminnych uroczystościach państwowych i kościelnych tj. oprawa Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, parafialne odpusty, Dożynki, Majówka Pokoleń, Jasełka dla mieszkańców i wiele innych.
Praca w Kole Gospodyń Wiejskich jest dobrowolna i społeczna. Wykonują ją gospodynie młodsze i starsze, które pragną dzielić się swymi doświadczeniami i umiejętnościami oraz tworzyć lepszy, piękniejszy obraz Gminy Spytkowice – naszej małej Ojczyzny.
Wiele było kobiet, które przewodniczyły i kontynuowały działalność kulturalną naszej wsi Spytkowice oraz poza jej granicami,
a na szczególną uwagę zasługuje Katarzyna Kracik, która zmarła w 2002 r. – nasza ludowa poetka. Od czasu jej śmierci corocznie jest organizowany Przegląd Recytatorski im. Katarzyny Kracik, gdzie dzieci i młodzież mogą pielęgnować tradycje związane regionalną twórczością literacką.
W roku 2014 Koło Gospodyń Wiejskich przekształciło się w Stowarzyszenie Gospodynie ze Spytkowic na czele z Panią Beatą Rzeszótko, które obecnie liczy 15 kobiet: Bywalec Teresa, Brzozowska Janina, Chorąży Grażyna, Czerniawska Władysława, Kaleta Maria, Kazek Maria, Kalemba Maria, Kosek Maria, Pilch Krystyna, Rzeszótko Anna, Rzeszótko Beata, Skawiniak Maria, Rzeszótko Anna, Trybuła Czesława, Żądło Anna.
Beata R. z Stowarzyszenie Gospodynie ze Spytkowic
Bożena W. z Koło Gospodyń Wiejskich w Podłężu
Piękna i bogata historia, pięknie pielęgnowane tradycje. Wielkie brawa dla poprzedniczek i współczesnych. Pozdrawiam.
19 lut 2016, 19:07:17