O nas

Historia Koła
Koło Gospodyń Wiejskich nr 1 w Nowej Wsi zostało założone w listopadzie 1959 roku, a ukonstytuowało się w marcu 1960 r. Pierwszą przewodniczącą Koła była Krystyna Miękisz. Głównym celem, jaki przyświęcał członkiniom Koła, było polepszenie kultury i poziomu życia kobiet wiejskich i całej społeczności wiejskiej. Od samego początku swojej działalności Koło zaangażowało się w prace porządkowe w nowo wybudowanej szkole w Nowej Wsi. Brało czynny udział w uroczystościach Kościelnych (Boże Ciało, Dożynki, procesje), organizowało obchody Dnia Kobiet, Dnia Dziecka, Dnia Seniora. Prowadziło kursy pieczenia, gotowania, szycia, kursy fryzjerskie i kosmetyczne oraz układania kwiatów, a także upiększania ogródków. Prowadziło wykłady na temat zdrowego żywienia i higieny.
Koło, oprócz działalności szkoleniowej prowadziło działalność kulturalno rozrywkową. Organizowało wycieczki po Polsce i za granicą, różnego rodzaju okazjonalne zabawy (Andrzejki, Sylwester). Wiele działań z tamtych lat przetrwało do dziś. Członkinie KGW nr 1 Nowa Wieś organizują imprezy z okazji rocznic i świąt. Uczestniczą w różnych konkursach i pokazach takich jak np. Wokół Wigilijnego Stołu, W Bukszpanowej Ozdobie, Ziemniaczane Harce, Najlepsze Produkty Regionalne, najlepszy Wieniec Dożynkowy. Koło współpracuje z Instytucjami Samorządowymi (Urząd Marszałkowski, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie) oraz stowarzyszeniami (Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej w Trzebownisku i Stowarzyszenie „Wszyscy Razem” w Łące). Koło bierze udział w wielu projektach organizowanych przez Urząd Marszałkowski i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Eurogalicja” (Aktywny Babiniec, Kultura Od Kuchni, Komputer Od Podstaw, Aktywni 50+). Kilka pań z Koła wspiera swoim wokalem zespół śpiewaczy „Jasiołczanie”.
W swoich szeregach ma utalentowaną Panią Zofie Orczyk, która wykonuje dekoracje okazjonalne i bożonarodzeniowe, a także pisze wiersze. Koło może pochwalić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami, a panie za swoją pracę wielokrotnie były odznaczane orderami (Order Serca Matkom Wsi, Odznaka Świętego Izydora Oracza – Teresa Pierzchała).
Od początku swojej działalności Kołem kierowały następujące Przewodniczące:
- Krystyna Miękisz (1960-1965)
- Teresa Pierzchała (1965-1968)
- Stanisława Rzuciło (1968-1970)
- Maria Wieszczyk (1970-1974)
- Zofia Musiał (1974-1980)
- Bronisława Guz (1980-1990)
- Teresa Pierzchała (1990-2013)
Obecnie przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich jest Magdalena Kluczniak, a w pracy wspierają ją Maria Wiercioch (w-ce przewodnicząca), Mariola Kloc (sekretarz), Elżbieta Dziubak (skarbnik), członkowie:
- Urszula Mazur,
- Zofia Figiela,
- Barbara Goclon,
- Anna Szymczakiewicz,
- Ewa Pieczonka,
- Dorota Hul.
Mamy dwie honorowe przewodniczące – Bronisława Guz i Teresa Pierzchała oraz seniorki które pracowały od początku działalności Koła (Maria Czyrek, Krystyna Czyrek,
Jadwiga Orzechowska, Władysława Pieczonka, Maria Rzeszutek, Zofia Rzucidło i Maria Świder).
W chwili obecnej koło liczy 35 członkiń.
W swojej działalności staramy się zwrócić uwagę na podtrzymanie tradycji lokalnych i regionalnych, ze szczególnym naciskiem na zachowanie dziedzictwa narodowego, tradycji oraz pomoc na różnych płaszczyznach życia.
Magdalena K. z Koło Gospodyń Wiejskich nr 1 Nowa Wieś