O nas

1 2
Kłosuj Komentuj Ulubione

Historia i dzień dzisiejszy KGW Rataje

Koło Gospodyń Wiejskich w Ratajach założone zostało z inicjatywy Pani Anieli Grotowskiej  zasłużonej nauczycielki z Ratajów najprawdopodobniej jesienią 1952 r.
Koło Gospodyń  było prekursorem rozwoju kultury,kultywowało tradycje w strojach, śpiewie, szacunku do tradycji kulinarnych. Ponadto rozprowadzało drzewka do ogródków przydomowych, prowadziło odchowalnie kurcząt czterokrotnie, rozprowadzało materiał hodowlany, brało udział w konkursach między innymi w 1985 r. „Więcej owoców, warzyw i kwiatów”, „Więcej mleka wysokiej jakości”.
KGW organizowało kursy kroju i szycia, gotowania oraz prowadzona była dwukrotnie  szkoła zdrowia. Wykłady w szkole zdrowia mieli między innymi pan Henryk Madejski i pani Wanda Szczykutowicz.   
Dla Pań zawsze ważna była opieka nad dziećmi stąd kilkakrotnie prowadzono dziecińce celem zapewnienia opieki nad dziećmi w czasie wakacji (stara świetlica w budynku p. Haliny Zarychty w 1971r., w nowym budynku p. Haliny Zarychty w 1972r., w budynku p. Janiny Adamczyk w 1973 r. i 1974 r.).

Przy kole Gospodyń zawsze działał zespół śpiewaczy, który w 2004r. przyjął nazwę „Zośki”.
Występujemy na imprezach lokalnych:

  •  Dni Wąchocka
  •  Dożynki gminne
  •  wspólne kolędowanie
  •  wręczenie odznaczeń z okazji 50-lecia  pożycia małżeńskiego  
  •  promocja książki p. K. Winiarczyka

Tradycją stały się spotkania opłatkowe, które organizowane są w Ratajach od 2001 r. Spotkanie opłatkowe to  wspólne składanie sobie życzeń, biesiadowanie przy tradycyjnych specjałach oraz wspólne kolędowanie.
(Zdjęcia)

Rokrocznie przygotowujemy palmę wielkanocną. W konkursie parafialnym na najpiękniejszą palmę w 2011 r. nasze koło zajęło I miejsce, w 2012 r. również I miejsce egzekwo z KGW Węglów, w 2013 r. I miejsce.

Fragment palmy Wielkanocnej z 2012 roku

Fragment palmy Wielkanocnej z 2012 roku

Fragment palmy Wielkanocnej z 2014 roku

Fragment palmy Wielkanocnej z 2014 roku

Dla zachowania tradycji każdego roku po zakończeniu zbioru zbóż wijemy wieniec dożynkowy.
Dożynki gminne w Ratajach - 2012

Dożynki gminne w Ratajach - 2012

Wieniec dożynkowy 2015

Wieniec dożynkowy 2015

W 2006 r. oraz w 2010 r. zorganizowałyśmy festyny na których uroczyście w sposób humorystyczny przyjmowaliśmy w poczet mieszkańców Rataj.

(Zdjęcia)

18 maja 2008 r. byłyśmy  współorganizatorkami pikniku rodzinnego z okazji odpustu św. Zofii w Ratajach (zdjęcia)

Koło uczestniczyło przygotowując stoisko z wyrobami własnej produkcji w I i II Festynie Cysterskim w Wąchocku (2010,2011). Utarg z I festynu przeznaczony był na remont Kaplicy Św. Rocha w Wąchocku zaś z II festynu na dożywianie dzieci w stołówce szkolnej w Wąchocku.
W czasie odpustu na Św. Rocha w latach 2012, 2013 Koło Gospodyń również przygotowało stoisko z ciastami, pierogami i smalcem. Tym razem utarg przeznaczyłyśmy na remont dachu kaplicy pod wezwaniem św. Zofii w Ratajach. (zdjęcia)

Nasze Koło Gospodyń było inicjatorem zorganizowania półkolonii dla dzieci w 2011 r. które
trwały od 13 lipca 2011r. do 31.08.2011r. i zakończyły się festynem rodzinnym w dniu 31.08.2011.
W czasie półkolonii jak i na festynie było wiele zabaw, konkursów i oczywiście nagród z których dzieci były szczególnie zadowolone. Byłyśmy jedynym kołem w województwie świętokrzyskim które organizowało letni wypoczynek dzieci i młodzieży. (zdjęcia)

Nie zabrakło nas również na Kiermaszach Adwentowych u Cystersów. Tym razem przygotowałyśmy ciasteczka, które można było nabyć na kiermaszu i spożyć w czasie świąt oraz ciasta domowego wypieku do bieżącej konsumpcji.

Bierzemy także udział w Jarmarkach Wielkanocnych organizowanych przez braci z zakonu cystersów w Wąchocku. Panie z naszego koła pieką tradycyjne mazurki, baby wielkanocne, serniki i inne ciasta.

Koło Gospodyń wzięło udział również w XXI finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wąchocku.
Wszyscy chętni mogli skosztować naszych wypieków i pierogów.(zdjęcia)

Koło od wielu lat bierze udział w przeglądach:

  • kolęd i pastorałek w Skarżysku Kamienna i Starachowicach
  • piosenki ludowej w Ciekotach, Opatowie
  • festiwalu im. J. Myszki w Iłży
  • Marcinkowskie spotkania z folklorem

Występ KGW Rataje na Mracinkowskim spotkaniu z folklorem - 2014

Nasza działalność poza gminą też jest widoczna i tak:

Koło Gospodyń trzykrotnie brało udział w  Powiatowych Targach Rękodzieła w Starachowicach przygotowując poczęstunek oraz część artystyczną (2005, 2006, 2007).

(zdjęcia)

Występowałyśmy na powiatowym ŚWIĘCIE KOBIET w Spółdzielni Mieszkaniowej w Starachowicach zorganizowanym przez PSL.

Nasze koło brało udział w dożynkach wojewódzkich które odbyły się w Starachowicach. Występ z grupą dzieci został bardzo dobrze przyjęty. (zdjęcie)

Dwukrotnie brałyśmy udział w konkursie ogłoszonym przez Panią Wojewodę na Świąteczną Potrawę (2007, 2008). Do konkursu zgłosiły tradycyjne potrawy bądzioły, kaszoki oraz kulibioczki. (zdjęcia)
Potrawa kulibioczki w finale wojewódzkim na 14 potraw zajęła 4 miejsce za prosiakiem, gęsią i perliczką.(zdjęcie z P. Wojewodą)

W roku 2009 r. Koło Gospodyń reprezentowało gminę Wąchock na dożynkach powiatowych w Brodach.

Dożynki powiatowe w Brodach - 2009

W 2010 r. brałyśmy udział w wojewódzkim konkursie dla KGW pod hasłem „Jak żyć bezpiecznie i zdrowo na wsi”. Na podsumowaniu tego konkursu które miało miejsce w Domu Kultury w Busku Zdroju otrzymałyśmy wyróżnienie. Przygotowałyśmy poczęstunek serwując pierogi, które wszystkim bardzo smakowały. (zdjęcie)

Byłyśmy jedynym kołem z Powiatu Starachowice.

Nasze koło brało również udział w I Pikniku Zbożowym w Kielcach organizowanym przez Krajową Izbę Rolniczą. Częstowałyśmy wszystkich naszymi ciastami jak również zaśpiewałyśmy kilka piosenek.

KGW Rataje na pikniku zbożowym

Dwukrotnie brałyśmy udział w targach agroturystycznych w Skansenie wsi Kieleckiej w Tokarni promując gminę Wąchock (2011, 2012).

Nasze Panie brały udział w I edycji konkursu „Najlepsza Świętokrzyska Domowa Spiżarnia” zorganizowanym przez Agencję Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Kielcach.
Zgłosiłyśmy produkty w czterech kategoriach tj. słodkie – powidła z orzechami (Elżbieta Niewiadomska), inne - sos pomidorowo-paprykowy, nalewki – pigwówka(Wiesława Adamczyk), grzyby – sałatka z podgrzybków.

W czasie finału, który odbył się w Galerii Echo w Kielcach w dniu 30 listopada 2012 r. spośród 55 przetworów  sos pomidorowo-paprykowy wykonany przez Zofię Miernik zajął III miejsce, a sałatka z podgrzybków wykonana przez Weronikę Cetnarowicz zajęła III miejsce.

Pigwówka Sos pomidorowo-paprykowy
Piwgówka Sos pomidorowo-paprykowy
Powidła z orzechami

Sałatka z podgrzybków

Powidła z orzechami Sałatka z podgrzybków

Wiesława A. z Koło Gospodyń Wiejskich w Ratajach

Udostępnij na facebook!

Dariusz T. z KGW Wiadrów - Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie

Super :) Widać Panie działają bardzo aktywnie :)

0

14 lis 2015, 20:52:06

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

Już jest – nowy KWARTALNIK

„mojaWieś mojeMiasto” to kwartalnik pełen pasji, emocji i niezwykłych historii – o ludziach, którzy swoją codzienność zamieniają w inspirującą opowieść. Każde wydanie to spotkanie z osobami, które zachwycają autentycznością, zaangażowaniem i odwagą w realizowaniu własnych wizji. W tym numerze szczególną uwagę poświęcamy Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich – „Aktywna Pokrzywnica” oraz KGW w Cierpiszu. Ich działalność udowadnia, że tradycja może iść w parze z nowoczesnością. To liderki lokalnych społeczności – pełne pomysłów, energii i smaku, który łączy pokolenia. Dagmara Kołodziejczyk, pasjonatka muzyki i niecodziennych form aktywności fizycznej, pokazuje, że radość życia i determinacja mogą być źródłem niezwykłej siły. Agnieszka Sandor, twórczyni smaków i uczestniczka konferencji „Kobiety tworzą innowację”, zachwyca niepowtarzalnym podejściem do kulinarnej sztuki. W gronie artystów prezentowanych w tym wydaniu znalazła się także Anna Bożena Dończyk-Gajos, która wspólnie z mężem Mieczysławem Gajosem z pasją oddaje hołd twórczości Edith Piaf. Ich interpretacja utworu „Non je ne regrette rien” przywołuje ducha francuskiej klasyki w najlepszym wydaniu. Nie zabrakło też refleksji – dzięki stałym felietonom Daniela Muszy i Mariana Kwietnia. Ich teksty nie tylko poruszają ważne tematy społeczne, ale również prowokują do przemyśleń i budują przestrzeń do dialogu. Liczne listy i komentarze od Czytelników są najlepszym dowodem na to, że te słowa mają znaczenie. Przyglądamy się także sile wspólnoty – temu, co może powstać, gdy ludzie działają razem, wspierają się, dzielą doświadczeniem i wzajemnie inspirują. To właśnie w takich miejscach rodzą się najciekawsze inicjatywy, które warto pielęgnować i promować. Na okładce bieżącego numeru znalazł się Wojciech Legawiec, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W artykule opowiada o roli Kół Gospodyń Wiejskich, ich znaczeniu dla polskiej wsi oraz o wsparciu, jakie ARiMR oferuje tym niezwykle aktywnym organizacjom. To ważny głos w dyskusji o rozwoju lokalnych społeczności. Zachęcamy do lektury – wierzymy, że każda historia, każde słowo i każde zdjęcie dostarczą Czytelnikom wzruszeń, inspiracji oraz zachęty do odkrywania piękna w codzienności. Czytaj dalej

Coraz mniej ślubów. Szczególnie kościelnych

Liczba ślubów topnieje z roku na rok. Młodzi coraz częściej odkładają decyzję o złożeniu przysięgi małżeńskiej na później. A jeżeli już się na to decydują, to częściej wybierają urzędnika niż księdza do poprowadzenia ceremonii.  Ślubną modę ostatnich lat doskonale obrazują liczby. Tutaj nie ma marginesu na zbędne interpretacje. Dane GUS już od kilku lat wskazywały na kryzys w tej materii. Coraz mniej młodych par zgłasza się do kościoła z prośbą o udzielenie Sakramentu Małżeństwa. Nie chcą przysięgać sobie miłości aż do grobowej deski przed ołtarzem. Z danych GUS wynika, że w 2022 r. Polacy zawarli 155. 817 małżeństw. To mniej niż w 2000 r, kiedy w związek małżeński weszło 211 150 par. Ostatnie statystyki pokazują również, że coraz mniej decydujemy się na zawarcie małżeństwa przed Bogiem. Odsetek ślubów wyznaniowych wynosi 50,9 proc., podczas gdy jeszcze 20 lat temu sięgał 71,8 proc. Ślubów mniej niż dawniej Liczby pokazują, że jest ich teraz mniej nawet o połowę niż w latach 80. Teraz są soboty, w które jest po około 5-7 uroczystości w sezonie, a rocznie jest ich około 200-300 razem z „konkordatami”. Dawniej było po kilkanaście dziennie, a nawet 800 rocznie. W najpopularniejsze ślubne miesiące: czerwcu, lipcu, sierpniu czy październiku uroczystości były od rana do 21.00. Ślubów jest więcej w urzędzie niż w kościołach. Jednak dawne czasy, gdy przed urzędem ustawiały się kolejki, żeby zarezerwować termin uroczystości na jakąś dobrą godzinę chyba już nie wrócą. Moda na uroczystości ”pod chmurką” Od 1 marca 2015 roku możliwe jest zawieranie związków małżeństw także poza Urzędem Stanu Cywilnego. Z roku na rok staje się to coraz popularniejsze.  Śluby od lat odbywają się nie tylko w urzędowej scenerii, ale przez 10 laty, żeby taki ślub mógł się odbyć poza urzędem, potrzebna była zgoda wojewody. Dzisiaj wystarczy wpłacić do kasy Urzędu Miejskiego około 1.000 zł. Tak kwota nie zmienia się od lat.  W USC ślub kosztuje około 100 zł niezmiennie.  Coraz chętniej decydujemy się na zawarcie związku małżeńskiego w niecodziennych miejscach. To okoliczne zamki, pałace, hotele a nawet kina.  Na takie uroczystości urzędnik dojeżdża we własnym zakresie. Na specjalne życzenie nowożeńców ślubu może udzielić również prezydent miasta.  Miłość w metrykę nie zagląda Dowodzą tego coraz liczniejsze małżeństwa między partnerami z różnicą wieku. Przeważnie to kobiety są młodsze, ale bywa, że to ona jest dojrzalsza od niego – zwłaszcza w ostatnich latach. To nie tylko moda. Kobiety wcześniej zostają wdowami, a nie boją się nowych związków. - W ubiegłym roku udzielałam ślubu kobiecie starszej od partnera o 21 lat. Miałam nawet taką sobotę, w trakcie której wszystkie panny młody były starsze od panów – mówi kierowniczka USC w jednym z urzędów w woj łódzkim.  Rekordzistów dzieliło kilkadziesiąt ładnych lat. Jak wspomina urzędniczka udzielała ślubu parze, w której panna młoda była mocno po 70., a pan młody miał 30 lat. Średnio kobiety są jednak starsze o 3-5, a nawet 10 lat od partnerów. Ale tradycyjnie różnice wieku w drugą stronę też bywają znaczne. I tak w naszym urzędzie przysięgali sobie 80-latek i 30-latka. Kiedyś było znacznie więcej małżeństw zawieranych w bardzo młodym wieku, Nawet pomiędzy ludźmi, którzy żeby zawrzeć związek małżeński potrzebowali na to zgody sądu. - Przed laty najczęściej na ślubnym kobiercu stawali pabianiczanie w wieku około dwudziestu, dwudziestu kliku lat – dodaje kierowniczka urzędu. - Nie brakowało jednak takich, gdy dziewczyny miały po 16, 17 lat a mężczyźni mieli po 18, 19 lat. Obecnie takich małżeństw po prostu nie ma. Teraz średnia wieku małżonków to około 30 lat i więcej. Sporo jest małżeństw po 40 roku życia. Zdarzają się takie po 50 i 60.  Młoda para po 50. to też oznaka starzenia się społeczeństwa. W latach 2010-2022 liczba nowożeńców w tym wieku wzrosła o 40 proc. i choć spada liczba zawieranych małżeństw, to liczba ślubów wśród osób po pięćdziesiątce podwoiła się.  Jak wskazują statystyki w najbliższych latach znaczenie małżeństw zawieranych przez starszych wiekiem nowożeńców będzie rosło. Stanie się tak również z uwagi na spadek liczby małżeństw zawieranych w zwyczajowym wieku. Kolejnym czynnikiem będzie wciąż duża liczba rozwodów 40 i 50-latków. Nie bez znaczenia jest też obserwowana wśród starszych Polaków i Polek niższa w porównaniu z młodszymi skłonność do tworzenia długookresowych związków Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Aktualnie trwa modernizacja sklepu.
Zapraszamy już wkrótce!

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij