Aktualności

0 0
Kłosuj Komentuj Ulubione

Wspólne biesiadowanie na Zamku Grodziec

Każde koło gospodyń wiejskich ma swoją ciekawą i niepowtarzalną historię, którą skrupulatnie spisuje w kronikach. Relacje z uroczystości i jubileuszów odnotowywane są z ogromną czułością oraz dokładnością co do dnia i godziny. Dlaczego więc nie wyróżnić gospodynie za trud włożony w prowadzenie kronik?

W niedzielne popołudnie, 19 sierpnia w Grodźcu, na zabytkowym zamku w Sali Biesiadnej, historia prawie 30 kół odżyła na nowo. Gospodynie zaprezentowały swoje kroniki, starannie prowadzone od lat. Oficjalna część spotkania rozpoczęła się podziękowaniem przez prezesa RZRKiOR w Legnicy – Radosława Zysnarskiego: – Warto organizować ten konkurs. W tamtym roku mieliśmy 16 zgłoszeń, w tym roku prawie 30. Zwiększyliśmy liczbę zgłoszonych kronik prawie o połowę, za co bardzo dziękuję. Dziękuję za ich przygotowanie i zaprezentowanie w konkursie.

Gospodynie prześcigały się w kolejce do zdęcia marszałkiem Tadeuszem Samborskim.

Organizatorzy konkursu – Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych przy wsparciu Powiatowej Rady KGW Powiatu Złotoryjskiego oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi „Pielgrzymka”- nagrodzili wszystkie koła biorące udział w konkursie pamiątkowym dyplomem i statuetką. Nagrody wręczali: Tadeusz Samborski – marszałek województwa dolnośląskiego, Leszek Grala – prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Stanisław Laskowski – starosta jaworski oraz Wanda Gołębiowska - Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego.

Gospodynie wzruszone pozowały do zdjęcia wraz z nagrodami za pięknie prowadzone kroniki.

Wyróżnienia za szczególny wkład w prowadzoną kronikę zdobyły: Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Wieś Grodziska oraz Koło Gospodyń Wiejskich Biały Kościół.

III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Grębocice. – Bardzo serdecznie gratuluję Grębocicom, które mają długą tradycję dobrego działania na każdym polu – gratulował marszałek. II miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Snowidzy. – Gratuluję Snowidzy, która wraca do dobrych tradycji, wspaniałych przedsięwzięć. Zawsze się u Was dobrze czuliśmy – mówił marszałek Tadeusz Samborski. I miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Przychowa. – Jest to bardzo ambitne koło, bo dba nie tylko o sprawy gospodarcze i sprawy bytu, ale podejmuje zadania szlachetne zadania jak dbanie o dziedzictwo i zabytki kulturowe.

Po wręczeniu nagród nastała chwila refleksji nad rolą, jaką pełnią koła gospodyń wiejskich i ich kroniki.

– Gratuluję wszystkim, którzy piszą kroniki, bo to bardzo ważne zadanie, ważna czynność. Dziękuję kołom za wzbogacanie kultury narodowej, za przywiązanie do stroju regionalnego, do pieśni ludowej – bo to są znaki naszej tożsamości. Drzewo bez korzeni traci liście, dlatego dbajmy o kulturę ludową, kulturę wiejską – przemawiał marszałek Tadeusz Samborski.

Leszek Grala i Tadeusz Samborski zabrali głos podczas wręczania nagród.

– Nie byłoby chłopskiej kultury, gdyby nie ciężka praca rolników i działalność kół gospodyń wiejskich – podsumował swoje przemówienie Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Wśród gospodyń panowała miła i rodzinna atmosfera.

W biesiadny nastrój wprowadził uczestników Roman Matecha  kultowym utworem „Na chwilę”. Panie wesoło kołysały się między stołami, by za chwilę zrywać boki ze śmiechu. Krzysztof Daukszewicz - popularny satyryk, poeta, kompozytor, autor cyklu "Listy do pana hrabiego" oraz komentator w programie "SZKŁO KONTAKTOWE" rozbawił publiczność i zebranych gości do łez. Po humorystycznej części satyrycznej ponownie wystąpił Roman Matecha, który porwał do tańca zebrane gospodynie i gości. W wesołej i rodzinnej atmosferze, zebrani goście długo zabawiali na betonowym parkiecie.