Aktualności

0 2
Kłosuj Komentuj Ulubione

Scena to ich drugi dom

Logopeda, woźny, policjant, nauczyciele, dyrektorka przedszkola i szkoły podstawowej, stomatolog, gościnnie lekarz a nawet ksiądz, spotkali się pewnego dnia na scenie Centrum Kultury w Żabnie. Z ciekawości, a może trochę dla świętego spokoju dali się namówić do udziału w przedstawieniu i wcielili się w postacie z baśni o Czerwonym Kapturku. Ot tak - niepozornie rozpoczęła się ich wielka przygoda ze sceną.

Zanim jednak grupa teatralna AD-HOC, o której tu mowa, rzuciła na kolana żabieńską publiczność pomysł na amatorski teatr narodził się w głowie Elżbiety Kijowskiej, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Żabnie. Pani Elżbieta miała już spore doświadczenie, bo prowadzi od 20 lat dziecięcy teatr Galimatias.
– Zajęcia z dziećmi to niesamowita frajda – zapewnia reżyserka przedstawień. – Dostrzegłam wielki potencjał w uczniach.
Z biegiem czasu grupa dzieci, którą wzięła pod swoje skrzydła, zaczęła odnosić spore sukcesy na deskach teatralnych i sięgać po najwyższe laury na konkursach, nawet ogólnopolskich.
– Pomyślałam, że skoro zespół dziecięcy odnosi tak znaczące sukcesy, czemu by nie spróbować z dorosłymi – wspomina pani Elżbieta.
Przy próbie realizacji pomysłu pojawił się jednak spory kłopot. Żabno jest małą miejscowością w powiecie tarnowskim i nikt z zaproszonych przez reżyserkę znajomych nie palił się do współpracy. Trzeba było zmierzyć się ze obawami, wstydem i strachem przed śmiesznością.
– Ja byłam jednak przekonana, że przedsięwzięcie musi wypalić – mówi pani Elżbieta. – Nie zrezygnowałam tak łatwo. Dalej dzwoniłam, namawiałam i prosiłam, na tyle skutecznie, że zebrało się kilku ochotników.
Zaczęły się próby do pierwszego przedstawienia, które było luźną adaptacją baśni o Czerwonym Kapturku. Wielkimi krokami zbliżała się premiera.
– Gdy staliśmy przed sceną, tuż przed naszym debiutanckim występem, sami nie mogliśmy w to uwierzyć – opowiada reżyserka.
Centrum Kultury pękało w szwach. Zgromadzona publiczność nie zmieściła się na sali widowiskowej i czekała na korytarzu ponad godzinę, żeby obejrzeć przedstawienie.
– To zagrzało nas do boju, poczuliśmy wiatr w żaglach i ogromną motywację do dalszej pracy – wspomina reżyserka.
Kontakt z publicznością, oklaski, atmosfera na scenie, światła, kostiumy – wszystko sprawiło, że krew mocniej zaczęła krążyć w żyłach aktorów, obudziła się pasja, rozkwitły talenty.
– Rozpoczęłam poszukiwania nowego repertuaru – wspomina pani Elżbieta. – Chcieliśmy jako grupa być coraz lepsi, żeby się nie wstydzić, żeby nikt nie powiedział, że jesteśmy wiejskim zespołem. Postanowiliśmy stworzyć prawdziwy teatr.W gronie aktorów, a z czasem przyjaciół pani Elżbiety znaleźli się: nauczyciele, dyrektorka przedszkola, dyrektorka szkoły podstawowej w Niedomicach (bo była na spektaklu i bardzo chciała zagrać) logopeda, woźny, policjant, stomatolog, gościnnie lekarz, a nawet ksiądz.
– Wszyscy stworzyli niesamowity zespół, który działa już od 6 lat – dodaje pomysłodawczyni teatru. – W tym czasie wystawiliśmy kilka sztuk, otrzymaliśmy kilka wyróżnień na festiwalach, ale najważniejsze jest to, że doskonale się rozumiemy. Dajemy z siebie wiele, bo pomimo licznych obowiązków zawodowych spotykamy się 2 razy w tygodniu, żeby każdy spektakl był na najwyższym poziomie.
Od początku grupę wspiera pani dyrektor Centrum Kultury w Żabnie – Marta Warias, która zagrała w pierwszym spektaklu.
Przygoda z teatrem zaczęła się od niepozornej bajki, ale w repertuarze grupy znalazły się sztuki Sławomira Mrożka, Juliusza Machulskiego czy Jana Drdy .
– Ostatni spektakl, który napisał współczesny mistrz angielskiej farsy Ray Cooney pt. „Okno na parlament”, dał nam najwięcej satysfakcji mówi pani Elżbieta. – Komedia omyłek rozbawiła zgromadzoną publiczność do łez.

A publiczność zawsze im sprzyjała i dopingowała do dalszej pracy.
– Staliśmy się „celebrytami” w Żabnie, w tym pozytywnym znaczeniu – mówi z uśmiechem reżyserka. – Każda premiera w naszym miasteczku jest sporym wydarzeniem. Szanujemy widza, bo dla niego tworzymy i dajemy z siebie wszystko.

Rola Elżbiety Kijowskiej polega na zaproponowaniu repertuaru i wizji scenicznej.
– Oczywiście, jak każdy twórca wpadam w szał, jeśli widzę, że coś nie idzie – mówi pani Elżbieta. – Ale wszyscy mnie znają na tyle, że moje trzaskanie drzwiami nie robi już na nikim wrażenia.

W tej teatralnej rodzinie ważny jest aktor, ale jeszcze ważniejszy widz, z którym można zanurzyć się w niezwykły świat sceniczny, gdzie wszystko zdarzyć się może…
– Mój zespół napawa mnie dumą, bo są to ludzie wyjątkowi, którzy tworzą spektakle lekkie, żartobliwe, ale mądre, a przy tym dobrze się sami bawią i mam nadzieję, że tę swoją pasję przekazują widzom. W każdą sztukę wkładają mnóstwo pracy i serca – zachwala grupę reżyserka.

AD – HOC: Paweł Węgiel, Marcin Węgiel, Ewa Korus, Katarzyna Smolik, Monika Spinda, Anna Szopińska-Lech, Małgorzata Mazur, Maciej Domański, Robert Grajdura, Krzysztof Ryndak, Anna Chyc, Teresa Seremet, Adam Tomczyk, Henryka Ruchwa, Magdalena Cudzich -oprawa muzyczna, Elżbieta Kijowska-reżyser

Redakcja mojaWieś.pl ..

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

Co działo się w Tokarni?

10 października 2019 r., z inicjatywy Zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, zorganizowana została konferencja, której tematem przewodnim był rolniczy handel detaliczny. W Karczmie Kuźnia Smaków w Tokarni spotkało się wiele znamienitych gości, wśród nich Józef Cepil – Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału ARiMR, Artur Konarski – Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, Anna Paluch - Doradca Wojewody Świętokrzyskiego, a spotkanie poprowadził Stanisław Stanik –  nowo wybrany Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. W trakcie konferencji poruszano bieżącą sytuację w rolnictwie świętokrzyskim. Dyskusji nie brakowało emocji, a zdania wśród zebranych rolników oraz przedstawicieli organizacji były mocno podzielone. W trakcie spotkania swoje wystąpienie miał również Jan Boczek – Prezes Spółki „Rabat Rolniczy, który zaprezentował korzyści wynikające z uczestnictwa w Programie „mojaWieś”, głos zabrali również przedstawiciele Partnerów naszego Programu. Jeden z największych polskich producentów ciągników – Ursus, reprezentowany był przez Łukasza Pszczołę, Regionalnego Kierownika Sprzedaży. Z BNP Paribas, banku oferującego rozwiązania finansowe dla rolników, obecna była Edyta Wcisło z Oddziału w Jędrzejowie. Obecni również byli przedstawiciele naszego partnera strategicznego – Ford Polska, z salonu Autoskar z Kielc. Wśród gości spotkaliśmy również osoby zaprzyjaźnione z programem „mojaWieś” - Szymona Płusę ze Skarżyska Kościelnego, zdobywcę tytułu „Rolnika Roku” w plebiscycie „Mistrzowie Agro 2016”, miłośnika topinamburu i korespondenta kwartalnika „mojaWieś”, a także Romana Popisa z Obic w gminie Morawica. Pan Roman, prowadzi 200-hektarowe gospodarstwo ukierunkowane na hodowlę bydła opasowego i wraz z żoną 3 lata temu był bohaterem okładki grudniowego wydania kwartalnika. Wydarzeniem towarzyszącym konferencji był konkurs „Kuchnia świętokrzyska czaruje – przetwórstwo żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego – przetwory roślinne i mieszane”. Głównym celem konkursu było propagowanie możliwości sprzedaży przetwarzanej przez rolników żywności, zwłaszcza tej z małych świętokrzyskich gospodarstw. Czytaj dalej

IX Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia

Po raz dziewiąty pod hasłem „Pamiętaj działamy dla Ciebie „Buduj relacje, a nie aplikacje”. W Święto Dnia Kobiet 8 marca rozpoczął się Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia pod honorowym patronatem posłanki na Sejm RP Mirosławy Nykiel (pomysłodawczyni Kongresu) Kongres obejmował w ciągu roku 2019 sześć spotkań, których uczestniczyły kobiety, a podsumowanie odbyło się w sobotę 28 września. Zakończone wielką Galą. W Sali Redutowej Kamienicy Pod Orłem w Bielsku-Białej gdzie spośród sześciu Wielkich Duchem Społecznic, kobiet wyjątkowych, które to w swoich Małych Ojczyznach działają bezinteresownie na rzecz drugiego człowieka, wybrano tę największą Perłę Podbeskidzia. Nagrodę i tytuł przyznaje Kapituła Konkursu. Warto dodać ,iż autorką wręczanej statuetki jest bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. W tym roku w ramach IX Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia nominowane do tytułu „Perły Podbeskidzia były kobiety ,które podzieliły się swoimi dokonaniami, poprzez budowanie grona wzajemnego wsparcia i dzielenia się tym ,co jest najlepsze nie tylko na płaszczyźnie zawodowej ,ale i na płaszczyźnie społecznej. Wśród tych wspaniałych kobiet były; Justyna Kudelska z Kóz, Sandra Deka z Żywca, Sylwia Grzebień z Rudnik, Bożena Tobiasz z Wilkowic, Irena Rogusińska z Czechowic –Dziedzic i mieszkanka Pisarzowic z Gminy Wilamowice Cecylia Puzoń. Pani Cecylia do działalności społecznej miejscowości w której mieszka wróciła w 2011r.w lutym 2012 roku wybrana na przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich „Strażniczki Tradycji” w Pisarzowicach. Od 2013 roku pełni funkcję kierownika Zespołu Regionalnego” Pisarzowianki”. Jest także czynną członkinią zespołu promującą i przekazującą poprzez taniec, śpiew czy scenki rodzajowe historię i tradycję kolejnym pokoleniom. Powszechnie znana jest jako strażniczka tradycji i dziedzictwa kulturowego. Jest społecznikiem, duszą artystyczną. Od 14 lat Ławnik V Wydz. Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Bielsku –Białej, a od 22 lat kurator społeczny Wydz. Karnego Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. Członek Rady Sołeckiej (2016-2019) była wówczas odpowiedzialna za szeroko pojętą promocję miejscowości Pisarzowice, zajmowała się stroną internetową sołectwa, w 2016r. Strona internetowa Sołectwa Pisarzowice otrzymała II miejsce ,w kategorii na najlepszą stronę internetową w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego” wówczas też organizowała spotkania kulturalno-rekreacyjne np. Sobótki, dożynki parafialne, spotkania noworoczne itp. Miała także za zadanie kontakt z organizacjami społecznymi działającymi na terenie Pisarzowic oraz z Wiejskim Domem Kultury w Pisarzowicach. Członek Rady Parafialnej. Od czerwca 2018 roku jest sekretarzem Rady Rejonowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej. Jest też członkiem Rady Kobiet Gminy Wilamowice. Od 2018 jest korespondentem ogólnopolskiego kwartalnika „mojaWieś-mojaPolska”,prowadzi stronę internetową Koła Gospodyń Wiejskich „Strażniczki Tradycji”w Pisarzowicach. Wyróżniona w wielu konkursach ogólnopolskich z dziedziny promowania potraw regionalnych, czy tradycji promujących nie tylko Pisarzowice, ale Gminę Wilamowice, Powiat jak i Województwo. W swoich zbiorach podziękowań, wyróżnień posiada Dyplom Honorowy Zarządu oddziału Bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za wybitne zasługi dla amatorskiego ruchu muzycznego oraz podziękowania i wyrazy uznania za pracę społeczną na rzecz Gminy i Powiatu Starosty Bielskiego, Burmistrza Wilamowic jak i Prezesa Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. Posiada także wyróżnienie animatora życia kulturalnego lokalnej społeczności. Promuje nie tylko swoją miejscowość Pisarzowice, ale i Gminę Wilamowice, Powiat Bielski czy Województwo Śląskie poprzez zamieszczanie relacji z różnorodnych imprez środowiskowych i promując ich nie tylko na Portalu ogólnopolskim czy ogólnopolskim kwartalniku mieszkańców wsi „mojaWieś-mojaPolska”, ale i rodzimych miesięcznikach informatycznych czy kwartalnikach. Statuetka i nagroda „Perła Podbeskidzia” trafiła do pani Sylwii Grzebień-prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik, która to została doceniona za uczestnictwo w życiu prowadzonej przez swoje stowarzyszenie Szkoły Podstawowej w Rudniku, organizator imprez integrujących lokalną społeczność. W Sali Redutowej nie mogło zabraknąć dostojnych gości w osobach prof. Jerzego Buzka, prezydenta miasta Bielska–Białej Jarosława Klimaszewskiego, a także przedstawicieli lokalnych samorządów, rektorów bielskich uczelni oraz sponsorów Gali. Wszystkie nominowane panie do nagrody otrzymały specjalne pamiątkowe perły, które wręczali; profesor Jerzy Buzek , posłanka na Sejm Mirosława Nykiel oraz prezydent miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Uroczystą Galę zakończył bankiet oraz występ Soni Bohosiewicz z koncertem pt.” 10 sekretów Marilyn Monroe”. Podczas Gali oprawę muzyczną uświetnił zespół „Trzy kropki”. Honorowy patronat pełniła posłanka na Sejm RP Mirosława Nykiel. Organizatorami i współorganizatorami byli Stowarzyszenie Beskidzka Inicjatywa Lokalna i Gmina Bielsko-Biała. Patroni medialni- KronikaBeskidzka,Beskidzka24,Bielski Rynek, Radio Bielsko, Beskidzka mama.pl.,WhyStory Zdjęcia udostępnione –archiwum Bielski Rynek Agata Rucińska Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij