Aktualności

1 6
Kłosuj Komentuj Ulubione

Ciesz się zdrowiem w każdym wieku!

Dwa dni temu obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia, tym samym rozpoczynając Miesiąc Zdrowia. Warto zatem zastanowić się, co zrobić by cieszyć się zdrowiem i witalnością bez względu na wiek? Opracowaliśmy dla Was listę cennych wskazówek, którymi od dziesiątek lat kierują się nasze mamy i babcie – pełne zdrowia i wigoru!

  • Regularnie wietrz mieszkanie – o każdej porze roku. Latem i wiosną chętniej otwieramy na oścież wszystkie okna, wpuszczając do środka świeże powietrze. O regularnej wymianie powietrza w domu należy pamiętać codziennie, nawet zimą! Dzięki temu pozbywamy się setek bakterii i roztoczy, które bardzo chętnie rozwiną się w różnego rodzaju dolegliwości. A tego chcemy uniknąć, dlatego pamiętaj by co najmniej raz dziennie wietrzyć mieszkanie przez około 5-10 minut.
  • Dbaj o porządek. Może to się wydawać niektórym niedorzeczne, jak porządek ma wpływ na nasze zdrowie. A ma i to ogromne! Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele roztoczy i bakterii ukrywa się w dywanach, pościelach, kanapach, sofach, poduszkach, za szafami i łóżkami. Wiadomo, nie ma co przesadzać by nie popaść w paranoję, ale dokładne porządki raz w miesiącu uchronią Cię od rozwojem różnego rodzaju drobnoustrojów.

Pamiętaj, by raz w miesiącu zmieniać pościel i porządnie trzepać dywany – tam rozwija się najwięcej bakterii. Warto raz w tygodniu odświeżyć chociaż poduszki, na której śpisz każdej nocy – krótki program pralki Candy przyjazny dla alergików zadba o porządek i czystość w Twoim domu!

  • Ruch pod każdą postacią – wiek nie stanowi wymówki! Wiele osób mylnie sądzi, że osoby starsze powinny na siebie uważać, nie wysilać się za bardzo. Jest to błędne myślenie, które może przynieść opłakane skutki. Człowiek w każdym wieku powinien pamiętać o ruchu, który jest niezbędny by ciało funkcjonowało prawidłowo. Zacznij od codziennych spacerów, już 15 minut wystarczy, by poprawić kondycję i odporność. Może weźmiesz przykład z kół gospodyń wiejskich i zaczniesz spacerować z kijkami? Wbrew pozorom spacery mają bardzo wiele zalet zdrowotnych. Dodają energii, poprawiają samopoczucie, pomagają się zrelaksować i odstresować.
  • Energiczny wnuczek zadba o Twoją kondycję! Wspólnie spędzone, aktywne chwile to nie tylko okazja do nawiązania silnych więzi, ale także najlepszych sposób do zaszczepienia w najmłodszych zdrowych nawyków. Nie ma więc chyba lepszej motywacji do dbania o swoją kondycję jak ta, która ma służyć zarówno osobom dojrzałym, jak i ich pociechom. A jak wiadomo, babcia i dziadek to najlepszy wzór do naśladowania. Zakorzeniajmy więc w najmłodszych zdrowe nawyki.

  • Spokój ducha. Życie w spokoju i szczęściu – o tym marzą i starsi i młodsi. W dzisiejszych, dosyć stresujących czasach ciężko o osiągnięcie błogiego spokoju. Nasze mamy i babcie, gdy relacjonują swoje dzieciństwo z przerażeniem patrzą na teraźniejsze czasy: „Kiedyś nie było takiej technologii, tylu urządzeń i żyło się prościej. Nie goniło się tak za pieniądzem, żyło się wolniej. Jak patrzymy teraz na młodych, którzy chodzą ciągle zestresowani – aż przykro się na nich patrzy. A to telefon dzwoni, komputer pika, jakieś sygnały ciągle dźwięczą, ani chwili spokoju. My kiedyś tego nie mieliśmy i jakoś potrafiliśmy się kontaktować, wiedzieliśmy gdzie są nasze dzieci, nie czyhało na nie tyle niebezpieczeństw. Z przerażeniem patrzymy w jakim kierunku to zmierza, nadzieja jest w rodzinach, które starają się jak najwięcej czasu spędzać razem, izolując się od świata techniki i urządzeń.” Nasze nieocenione mamy i babcie polecają więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, angażując całą rodzinę, spotykając się więcej z przyjaciółmi i organizując ciekawe wycieczki w nieznane zakątki Polski.

  • W zdrowym ciele, zdrowy duch. A aby ciało było zdrowe, warto przestrzegać dobrych nawyków żywieniowych. Zapytaliśmy koła gospodyń, czy i one zauważają wzrost zachorowań na różnego rodzaju choroby. „Oczywiście, winą są głównie błędy w żywieniu, które wynikają albo z niewiedzy albo z lenistwa. Bardzo często, szczególnie w miastach, gdzie żyje się szybciej – sięga się po żywność przetworzoną: gotowe obiady, mieszanki proszkowe, które po zalaniu wodą w kilka sekund zamieniają się w obiad. Niestety takie posiłki nie mają ani grama wartości odżywczych. Wpływają jednak na rozwój tajemniczych, kiedyś nieznanych chorób odpornych na leki oraz powodują nadwagę. Posiłki przygotowane ze świeżych produktów, pełne są w witaminy i minerały – budulce niezbędne dla naszego organizmu. Ja sama nie chorowałam na żołądek chyba nigdy, to za zasługą tego, co jem. Nie wyobrażam sobie obiadu z torebki. A efektem spożywania pełnowartościowych posiłków jest wigor i energia, którymi cieszę się każdego dnia. Czasem widzę, że ja mam więcej zapału niż mój wnuczek, który mnie odwiedza. Ale po obiadku u babci od razu wraca mu dobry humor i witalność!”

Przestrzegając kilku prostych zasad, możemy cieszyć się zdrowiem w każdym wieku. Myślenie, że wiek jest pewnego rodzaju ograniczeniem, z powodzeniem zmieniają Koła Gospodyń Wiejskich, żywe i aktywne jak mało kto, a energią i zapałem mogłyby obdzielić każdego.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, w naszej Ofercie Rabatowej trwa promocja od 7 do 18 kwietnia: rabat 5% na cały asortyment Tefal!

Jesteśmy bardzo ciekawi, w jaki sposób Wy dbacie o swoje zdrowie? Koniecznie napiszcie w komentarzach, co polecacie innym, by cieszyć się zdrowiem w każdym wieku! smiley

Redakcja mojaWieś.pl ..

Teresa G. z Koło Gospodyń Wiejskich Rudniczanki z Kolonii Rudniki

Dużo ruchu,jazda na rowerze,zdrowe żywienie.Właśnie te zasady polecałabym innym,bo sama to stosuję.

3

11 kwi 2018, 08:45:22

Przeczytaj również

Lokalną historię tworzą ludzie z pasją

Każde Koło Gospodyń Wiejskich ma swoją historię, a historię tworzą ludzie-pasjonaci, którzy poświęcają swój czas, energię, a często i własne środki finansowe. Nie bacząc na przeszkody rysują kolejne rozdziały w historii naszej miejscowości. Oto kilka pasjonatek, które całym sercem oddane są działalności w Kole Gospodyń. Pani Stasia Radoń- wieloletnia przewodnicząca Koła Gospodyń w  Siedlcu, inicjatorka wielu przedsięwzięć, a szczególnie uruchomienia  przedszkola dla dzieci wiejskich. Organizowała liczne kursy doskonalące dla mieszkańców wsi.Pasjonatka folkloru, śpiewu, tańca i muzyki.  Pani Krysia Cagiel - długoletnia członkini Koła Gospodyń, reprezentuje Siedlec na prawie wszystkich konkursach śpiewaczych. Pasjonatka folkloru, tańca i muzyki. Pięknie haftuje, a Jej dzieła stanowią dekoracje  na wielu wystawach. Pani Danusia Maciuszek- obecna przewodniczaca Koła Gospodyń. Pasjonatka folkloru, tańca i muzyki.Propaguje kuchnię regionalną. Uczestniczka wielu konkursów śpiewaczych, kulinarnych, wystaw regionalnych itp. Danusia Niemiec- wieloletni kierownik zespołu folklorystycznego Siedlecanie, pasjonatka folkloru i tradycji,dusza artystyczna, inicjatorka założenia Izby Regionalnej, inicjatorka Biesiad Agroturystycznych, organizatorka wielu konkursów, wernisaży i wystaw regionalnych, dzięki Jej zaangażowaniu potrawa regionalna stała się produktem certyfikowanym, a o Kole Gospodyń w Siedlcu usłyszano w całej Polsce i za granicą. Nigdy nie szczędzi czasu ani energii, aby w dobrym stylu i na wysokim poziomie promować naszą Małą Ojczyznę. Pani Helenka Szymańska -pasjonatka folkloru, tańca i muzyki.Propaguje kuchnię regionalną. Uczestniczka wielu konkursów śpiewaczych, kulinarnych, wystaw regionalnych itp. Pani Basia Rybka- wieloletni skarbnik koła-pasjonatka folkloru, tańca i muzyki.Propaguje kuchnię regionalną. Uczestniczka wielu konkursów śpiewaczych, kulinarnych, wystaw regionalnych itp. Pani Jadzia Chudecka,pasjonatka folkloru, tańca i muzyki.Propaguje kuchnię regionalną. Uczestniczka wielu konkursów śpiewaczych, kulinarnych, wystaw regionalnych itp. Pani Krysia Pilch-pasjonatka folkloru, tańca i muzyki.Propaguje kuchnię regionalną. Uczestniczka wielu konkursów śpiewaczych, kulinarnych, wystaw regionalnych itp. Pani Helenka Styczeń- pasjonatka folkloru, tańca i muzyki.Propaguje kuchnię regionalną. Uczestniczka wielu konkursów śpiewaczych, kulinarnych, wystaw regionalnych itp. Pasjonatów jet duuuuuuuuużo więcej, ale na razie zostały przedstawione panie z długoletnim stażem i wieloma sukcesami na koncie. Czytaj dalej

0 1
0 1
0 0

Bez pasji jesteśmy skazani na przeciętność

Panie z Koła Gospodyń w Siedlcu łączy wiele pasji. Przez wiele lat zadziwiają aktywnością, inwencją twórczą, pracą społeczną na rzecz środowiska oraz działaniami skierowanymi na ocalenie od zapomnienia tego co piękne i wartościowe. Dzięki gospodyniom działo i dzieje się dużo dobrego w Siedlcu, który swoją historią sięga 1367 roku. To w Siedlcu - miejscowości nazywanej Artystyczną Doliną Raby panie z Koła Gospodyń od ponad pół wieku tworzą niepowtarzalny klimat w  podtrzymywaniu tradycji i budowaniu tożsamości regionalnej środowiska. Właściwe działania Koła Gospodyń Wiejskich pozwalają młodzieży czerpać dobre wzorce i doceniać dorobek kulturowy swoich matek i babć, szanować poprzednie pokolenia, dzięki którym rozkwitła wieś i dzisiaj stanowi matecznik tradycji i  kultury. Mimo że na przestrzeni lat zmieniały się potrzeby i kierunki działania, nigdy nie zmienił się cel oraz wartości, którymi kieruje się organizacja. Koło szczególnie pielęgnuje dziedzictwo kulturowe regionu poprzez kultywowanie folkloru i sztuki ludowej, śpiew, tradycyjne obrzędy oraz kuchnię regionalną. W kole działają trzy pokolenia pań, które pielęgnują i  zachowują od zapomnienia dawne tradycje i zwyczaje, a kultura ludowa stanowi dla nich dużą wartość. Wielkim zaszczytem dla koła jest noszenie krakowskiego ludowego stroju regionalnego, w którym gospodynie mogą prezentować swój region na różnego rodzaju konkursach, festiwalach, wystawach, biesiadach  i spotkaniach integracyjnych. Działalność koła od 1987 r. jest starannie dokumentowana w kronikach. Czytaj dalej

0 1

Trwa przekierowywanie...

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij